8.4 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

Fakty a mýty: Srdce a choroby srdca

Srdce je najdôležitejší orgán v ľudskom tele. Aj keď je často symbolom lásky ide v podstate o sval, ktorý sa stará o prietok krvi v organizme a s citmi nemá nič spoločné. Na svoje srdce často asi nemyslíte, funguje bez toho aby ste ho vnímali. Viete čo všetko srdce musí robiť aby vás udržalo nažive?

  • srdce dospelého človeka je veľké asi ako jeho päsť
  • každý deň udrie srdce viac ako 100 000 krát
  • okrem rohoviek prekrví každú jednu časť tela
  • srdce vyprodukuje každý deň toľko energie, koľko potrebuje kamión na prejdenie 32 km
  • srdcový tep žien je priemerne o 8 úderov rýchlejší než tep mužov
  • činnosť srdca, každý sťah spúšťajú a regulujú spontánne elektrické impulzy. Ak je priemerná dĺžka života 80 rokov a tep srdca 70 úderov za minútu predstavuje to cca 3 milióny elektrických impulzov, úderov a sťahov srdca.
  • Zlomené srdce nie je len fráza. Syndróm zlomeného srdca spôsobuje nával stresových hormónov z emocionálneho alebo fyzického stresu.
  • Najmladší človek, ktorý potreboval operáciu srdca mal len 1 minútu.

Ľudské srdce pracuje celý život bez prestávky. Okrem tvrdej práce sa musí vyrovnať s našim štýlom života, zlým stravovaním či neustálim stresom. Keď to nezvláda príde rad na choroby srdca. Okolo srdca a aj chorôb srdca sa stretnete s množstvom tvrdení, faktov a mýtov. Neverte všetkému, ide predsa o vaše srdce.

Fakty a mýty

Bolesť na hrudníku je jediným príznakom infarktu

Nie. Aj keď bolesť, alebo tlak na hrudníku je často symptómom infarktu myokardu sú aj iné príznaky. Bolesť v chrbte, krku alebo v jednej (oboch) rukách, závraty či dýchavičnosť môžu byť tiež príznakmi infarktu.

Srdce, choroby srdca

 

V mojej rodine sa choroby srdca vyskytujú, určite to budem mať aj ja

Aj keď je rodinná anamnéza dôležitá pri určovaní rizík množstva ochorení (vrátane chorôb srdca) môžete sa týmto problémom vyhnúť, alebo aspoň minimalizovať riziko ich rozvoja. Udržanie ideálnej hmotnosti, cvičenie a zdravá strava vám pomôžu udržať vaše srdce zdravé. Určite sa o tom, čo môžete urobiť pre zdravie srdca porozprávajte s lekárom.

Zlyhanie srdca znamená, že srdce nebije

Nie. Zlyhanie srdca znamená, že vám srdce nefunguje správne a nepumpuje okysličenú krv do celého tela. Bezdôvodná dýchavičnosť, opuchy členkov, či problémy so zaspávaním môžu znamenať, že vaše srdce nie je v poriadku.

Keď srdce prestane biť hovoríme o zástave srdca.

Choroby srdca trápia len starších ľudí

Nie. Fajčenie, cukrovka, nevhodná strava, obezita,… to všetko prispieva k vzniku problémov so srdcom, ktoré môžu mať aj mladí ľudia. Nezabúdajte ani na vrodené choroby srdca, ktoré sa diagnostikujú hneď po narodení dieťaťa a niekedy aj pred jeho narodením.

Keby som mal choré srdce vedel by som o tom

Nie. Vysoký krvný tlak alebo vysoký cholesterol sú hlavné rizikové faktory pre vznik chorôb srdca. Ani jeden z týchto zdravotných problémov necítite. Dajú sa odhaliť len pri vyšetrení u lekára. Príznaky, ktoré by poukázali na to, že máte problém so srdcom sa prejavia až neskoro, napríklad infarktom.

Cvičím, zdravo sa stravuje o srdce sa obávať nemusím

Pravdou je, že fyzickou aktivitou a zdravou stravou udržujete srdce zdravé. Pokiaľ ale máte v rodine problémy so srdcom ste ohrození a mali by ste pravidelne navštevovať lekára.

Choroby srdca sú častejšie u mužov ako u žien

Choroby srdca postihujú rovnako mužov aj ženy. Faktom zostáva, že ženy pred srdcovými chorobami chráni estrogén. Tento hormón udržiava cievy pružné čím znižuje riziko infarktu. Keď ale estrogén začne klesať (menopauza) riziko infarktu u žien je rovnaké ako u mužov (v niektorých krajinách aj vyššie).

Môžem dostať menší infarkt

Áno. Infarkty sa môžu líšiť v závislosti od toho, koľko srdca nie je zásobovaného krvou. Infarkt môže spôsobiť zablokovanie hlavnej tepny alebo aj čiastočné tepien. Oba tipy infarktov poškodia srdcový sval prognóza je ale lepšia ak dôjde k čiastočnému upchatiu tepien.

ZDROJ

healthline.com/health/fun-facts-about-the-heart

savannahheartdoctors.com/cardiology-associates-of-savannah/heart-knowledge/myths-and-facts-about-heart-diseaseh

share.upmc.com/2017/01/heart-disease-myths-facts/

bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/medical/7-most-common-heart-disease-myths

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY