14.6 C
Bratislava
utorok, 7 mája, 2024

Vši u detí – pedikulóza

Vši vo vlasoch sú postrachom mnohých ľudí. Rodičia neraz riešia otázku vší u školopovinných detí hlavne na začiatku školského roka. Aj napriek dôkladnej hygiene a čistote sa týmto parazitickým návštevníkom jednoducho nevyhnete. Šíria sa hlavne v detských kolektívoch. Ak ich vaše dieťa donesie domov môže sa nimi ľahko a rýchlo infikovať celá rodina. Čo je pedikulóza a ako sa zbaviť vší?

Pravdepodobne každý rodič už mal čo robiť so všami u svojich detí. Keďže sa vyskytujú hlavne v kolektívoch detí môžu ich doniesť so školy, škôlky alebo pokojne aj z detského tábora. Prečo? Deti sa často hrajú spolu, vymieňajú si čiapky, požičiavajú si sponky do vlasov, hrebene,… Stačí ak má vši jedno dieťa a môže nimi infikovať zvyšok kolektívu.

Čo sú vši

Pod pojmom pedikulóza (zavšivenie) sa skrýva ochorenie, pre ktoré je typický výskyt vši vo vlasoch.  Voš detská alebo aj Pediculus capitis (odtiaľ názov pedikulóza) je cudzopasný hmyz veľký okolo 3 mm (asi ako sezamové semiačko). Žije prevažne len vo vlasoch a živí sa krvou, ktorú saje z vlasovej pokožky. Okrem vlasov sa môže objaviť aj vo fúzoch, brade alebo obočí.

Vši sa šíria hlavne priamym prenosom, z vlasov jednej osoby na vlasy inej osoby. Môžu sa ale prenášať aj nepriamym kontaktom. Stačí ak s osobou, ktorá má vši zdieľate hrebeň, kefu na vlasy, čiapku alebo posteľnú bielizeň.

Samičky vší kladú vajíčka, hnidy priamo na pokožku hlavy, prípadne ich lepia na vlasy blízko pokožky. Keďže sú „prilepené“ ich odstránenie je náročnejšie.

Životný cyklus vši trvá približne 30 dní. Z hníd sa behom týždňa až 9 dní  vyliahnu larvy (nymfy), ktoré okamžite začínajú sať krv. Behom ďalšieho týždňa až 12 dní sa z lariev stanú dospelé vši, ktoré môžu klásť vajíčka.

Jedna voš dokáže za jeden deň naklásť 6 až 10 vajíčok. Počas jej života (3 až 4 týždne) to môže byť aj viac ako 150 vajíčok. Preto by ste mali začať konať hneď ako zbadáte vši a nečakať kým zamoria nie len celú hlavu dieťaťa ale aj celú rodinu.

Ako zistiť či máte vši: Pedikulózu

Ak máte vši máte pedikulózu. Vši a aj hnidy sú síce malé ale môžete ich vidieť voľným okom. Majú bielu, hnedú alebo tmavosivú farbu. Hnidy majú oválny tvar a na prvý pohľad môžu pripomínať lupiny. Lupiny môžete ľahko z vlasov odfúknuť alebo ich vyčešete, s hnidami to je náročnejšie. Keďže sú prilepené odstránite ich len mechanicky.

Aj keď je názov tohto hmyzu Voš detská môže sa objaviť aj u dospelých ľudí. U detí aj u dospelých sa najčastejšie vyskytujú vo vlasovej časti hlavy za ušami, na zátylku a na spánkoch.

Vši. Svrbenie
Image by Freepik

Príznaky

Medzi bežné príznaky a symptómy vší patria

  • Svrbenie – najčastejším príznakom vší je silný pocit svrbenia. V podstate ide o alergickú reakciu na uhryznutie vši. Ak máte vši prvý krát svrbenia sa môže objaviť až po 4 – 6 týždňoch od infikovania sa. Za ten čas sa môžu rozmnožiť a môže ich mať už každý kto prišiel s vami do blízkeho kontaktu.
  • Poruchy koncentrácie – deti, ktoré majú vši môžu mať problém s koncentráciou. Nie je to ani tak pre samotné vši ale pre pocit svrbenia, ktorý im nedovolí sústrediť sa na napríklad na učenia.
  • Problémy so spánkom – pocit svrbenia sa dostavuje aj počas spánku a nedovolí vám poriadne sa vyspať
  • Vši a hnidy na pokožke (vlasoch) – hneď ako sa dozviete, že v škole, ktorú navštevujú deti rozšírili vši skontrolujte im vlasy. Prítomnosť vší zbadať nemusíte. Rýchlo sa pohybujú a vyhýbajú sa svetlu. Môžete si ale všimnúť prítomnosť hníd (vajíčok). Najčastejšie sa vyskytujú vo vlasovej časti hlavy za ušami a na zátylku. Nedajú sa odfúknuť ani vyčesať.
  • Vredy na pokožke hlavy – časté škrabanie môže viest k poškodeniu pokožky hlavy a infikovaniu rany.

Prítomnosť vší nie je znakom zlej či nedostatočnej hygieny. Voš detská neprenáša žiadne baktérie ani vírusové ochorenie. Môže infikovať ľudí, ktorí si umývajú vlasy každý druhý deň ale aj ľudí, ktorí použijú šampón na vlasy raz za dva týždne.

Voš detská spôsobuje hlavne nepohodlie a vyvoláva silný pocit svrbenia. Škriabaním dochádza ale k porušovaniu pokožky hlavy, vzniká ranka, ktorá sa môže infikovať.

Vši: Liečba

Vší sa v súčasnosti môžete zbaviť bez väčších problémov. V lekárňach dostanete kúpiť šampóny proti všiam aj bez lekárskeho predpisu. V závislosti od účinnej látky si môžete zaobstarať

  • Šampón s insekticídom – ochromí sa nervový systém vší
  • Roztoky so silikónmi – silikón obalí voš aj hnidu a udusí ich
  • Prírodné olejnaté látky – udusia hmyz

U každého môže zabrať niečo iné. V poslednej dobe sa ale osvedčili produkty s olejnatými látkami. Vši voči nim nezískavajú odolnosť  a okamžite sa udusia.

Problémom s prípravkami proti všiam je, že dokážu zničiť len vši. Hnidy (vajíčka vší) zostávajú prilepené na vlasoch a po pár dňoch sa z nich vyliahnu larvy, ktoré po pár dňoch dospejú na vši. Preto procedúru po pár dňoch opakujte, aby ste sa zbavili aj vší a lariev, ktoré sa vyliahnu neskôr. Ak sa chcete zbaviť vší stačí ak budete postupovať podľa návodu na šampóne proti všiam.

Dobre sa osvedčilo aj používanie špeciálneho hrebeňa, známeho ako všiváčik. Ide o hustý hrebeň, ktorým môžete vyčesať aj hnidy. Vyšší účinok dosiahnete ak budete česať mokré vlasy.

Vši - lupiny
Image by Freepik

Prevencia

V súčasnosti dostanete kúpiť aj prostriedky na prevenciu. Spreje a šampóny obsahujú repelentné zložky a oleje, ktoré vám môžu poskytnúť ochranu až na 24 hodín.

Znížiť riziko zavšivenia môžete ak budete dodržiavať aj pár ďalších zásad

  • Nepoužívajte cudzie hrebene, kefy na vlasy, čiapky, uteráky,…
  • Nepožičiavajte nikomu cudziemu vlastný hrebeň, uterák, čiapku,…

Môže sa zdať, že výskyt vší je sezónna záležitosť. Najčastejšie sa objavujú na jeseň a v zime. Nie je tomu ale tak. Pedikulóza vás môže potrápiť kedykoľvek. V jesennom období sa stretávajú deti v škole a riziko, že sa vši rozmnožia je vyššie. V zimnom období zas deti nosia čiapky a často si ich medzi sebou vymieňajú. To je ďalší dôvod, prečo sa vši môžu rýchlo rozniesť do celého kolektívu.

Ako sa zbaviť vší po domácky

Problém so všami mali už naši starí rodičia a aj ich rodičia. Tento problém je tu s ľudstvom už veľmi veľa rokov. V minulosti ale neboli také prípravky ako dnes a ľudia vedeli ako sa vší zbaviť. Možno ste už počuli o petroleji, ktorý sa v minulosti na ničenie vší používal. Ten ale nefunguje. Existuje pár domácich receptov ako sa tohto neželaného hmyzu zbaviť.

Esenciálne oleje

Prírodné rastlinné oleje môžu zabíjať vši. Jednoducho ich udusia.

  • Čajovníkový olej
  • Anízový olej
  • Ylang – ylang olej
  • Eukaliptový olej

Pri aplikácii esenciálnych olejov buďte opatrní. Keďže ide o silné výťažky rastlín a vysoké koncentrácie látok môžu spôsobiť alergické reakcie. Preto si kvapnite pár kvapiek oleja do šampónu, ktorým si umývate vlasy.

Ako celkom účinný domáci prostriedok proti všiam sa osvedčila aj kombinácia slnečnicového oleja, alkoholu a čajovníkového oleja. Zmiešajte 3 lyžice slnečnicového oleja s 2 lyžicami alkoholu (slivovica, vodka,…) a pridajte pár kvapiek čajovníkového oleja. Zmes poriadne premiešajte a dôkladne naneste na celú dĺžku vlasov (najlepšie v igelitových rukaviciach). Zakryte vlasy fóliou a uterákom a nechajte pôsobiť cca 90 minút. Následne vlasy dôkladne umyte šampónom.

Vši, Umývanie vlasov

Látky na udusenie vší

V domácnosti nájdete množstvo produktov, ktoré môžu vši udusiť. Často sa aplikujú na vlasy, ktoré sa zakryjú čiapkou a nechajú sa pôsobiť cez noc. Najčastejšie sa používajú

  • Majonéza
  • Olivový olej
  • Margarín (maslo)
  • Vazelína

Nie je 100% isté, že tento spôsob liečby vám pomôže.

Biely ocot

Ocot je kyselina a ako taký vás vší zbaviť nemusí. Biely ocot ale môže rozpúšťať „lepidlo“ ktorým sú prilepené hnidy na vlasoch. Vy ich tak ľahšie vyčešete. Nepoužívajte čistý ocot ale zrieďte ho s vodou. Hnidy vyčesávajte kým sú vlasy mokré, pôjde to ľahšie.

Mäta

Vši nemajú radi vôňu mäty. Opláchnite si vlasy ústnou vodou s mätou a nechajte pôsobiť pár minút.

Vyčesávanie

Už sme spomínali, že hníd a aj vší sa môžete zbaviť vyčesávaním. So suchých vlasov ich ale nedostanete. Umyte si vlasy šampónom a votrite do nich poriadne množstvo kondicionéru. Mokré vlasy poriadne vyčešte. Je možné, že sa zbavíte aj hníd a vší. Postup opakujte po 3 – 4 dňoch znova. Na vyčesávanie použite špeciálny hrebeň s hustými zubmi všiváčik.

Vyčesané vši dlho neprežijú. Do cca 24 hodín jednoducho vyschnú a umrú. Napriek tomu ak máte vši klaďte počas tohto obdobia v domácnosti dôraz na hygienu a čistotu. Pravidelne vymieňajte posteľné prádlo, umývajte a dôkladne vysávajte.

ZDROJ

mayoclinic.org/diseases-conditions/head-lice/diagnosis-treatment/drc-20356186

mojalekaren.sk/clanok/ako-sa-zbavit-vsi/

mayoclinic.org/diseases-conditions/head-lice/diagnosis-treatment/drc-20356186

Obrázky: Freepik

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY