21.6 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024

Fakty a mýty: Lymská borelióza

Malé, nenápadné uhryznutie môže spôsobiť obrovské zdravotné problémy – viete o akom ochorení je reč? Lymská borelióza je najznámejšie ochorenie, ktoré je prenášané kliešťami. Prenášačov a infekcií, ktorými vás môžu infikovať je samozrejme viac.  V tomto článku sa zameriame na u nás najčastejšie ochorenie prenášané kliešťami, na lymskú boreliózu a na fakty a mýty, ktoré toto ochorenie sprevádzajú.

Kliešte nie sú jedine tvory, ktoré nás môžu infikovať. Komáre, muchy tse-tse, vši, blchy, vodné slimáky,… tieto živočíchy môžu preniesť množstvo rozličných chorôb na človeka. Vždy pritom ide len o jemné a nenápadné uštipnutie, ktoré často ani nevnímate. Podľa WHO infekcie prenášané týmito tvormi predstavujú 17% všetkých infekčných chorôb a ročne sú dôvodom viac ako 700 tisíc úmrtí. Spôsobujú ich baktérie, vírusy lebo parazity.

Odhaduje sa, že maláriu má cca 219 miliónov ľudí a je dôvodom 400 tisíc úmrtí ročne. Horúčka denge ohrozuje viac ako 3,9 miliardy ľudí na svete a ročne jej podľahne cca 40 tisíc ľudí. Našťastie v našich končinách sa s prenášačmi, ktorí vás môžu infikovať maláriou, žltou zimnicou, Zikou alebo inou infekciou nestretnete. Máme tu ale kliešte, ktoré vás môžu infikovať lymskou boreliózou, a nie len tou.

Infekcie prenášané kliešťami

Existuje viac ochorení, ktoré môže kliešť preniesť na človeka. Patria medzi ne

  • Kliešťová encefalitída
  • Tularémia
  • Krymsko-konžská hemoragická horúčka
  • Ricketsiové ochorenia
  • A ďalšie

S klimatickými zmenami je výskyt infikovaných kliešťov vyšší a zároveň s tým sa u nás zvyšuje aj množstvo infikovaných ľudí. Čím viac ich je tým viac mýtov sa okolo lymskej boreliózy šíry. Aké sú mýty a aké fakty?

Lymská borelióza. Komár

Fakty a mýty

Nemám vyrážku nemám boreliózu

Vyrážka je prvým typickým znakom boreliózy, Odborne sa jej hovorí erythema migrans a ide o kruhovú vyrážku, ktorá je v strede bledá. Postupne môže (ale nemusí) narasť až do veľkosti cca 30 cm. Táto vyrážka sa ale nemusí objaviť u každého. Údaje sa síce líšia ale okolo 50% infikovaných ľudí vyrážku nemá.

Ďalšie príznaky typické pre  boreliózu, ktoré sa objavujú neskôr (únava, bolesť svalov, kĺbov, horúčka,…) sa môžu u každého pacienta líšiť. Často si ich ľudia zamieňajú s chrípkou. Zistiť či boreliózu máte alebo nie sa dá spoľahlivo len testami a na základe ďalších príznakov.

Ak som si na tele nenašiel prisatého kliešťa nemám lymskú boreliózu

Väčšina kliešťov, hneď ako sa nakŕmi odpadne. To, že vás uhryzol nemusíte ani vedieť, keďže ich uhryznutie je často bezbolestné a necítite ho (sliny kliešťov obsahujú analgetiká).

Lymská borelióza sa neprenáša len kliešťami ale môžu vás ňou infikovať aj nymfy (štádium kliešťa), ktoré sú veľké asi ako zrniečko maku. Ani si ich na koži nevšimnete.

Lymska borelióza je letná infekcia, v inom ročnom období sa ňou nakaziť nemôžem.

Lýmskou boreliózou sa môžete infikovať kedykoľvek počas roka. Kliešte sú aktívne po celý rok s výnimkou obdobia dlhšie trvajúcich mrazov alebo súvislej snehovej vrstvy.  A keďže je zima každým rokom kratšia a miernejšia riziko infikovania sa je čoraz dlhšie.

Borelióza sa s letom spája hlavne preto, lebo v teplých dňoch nie sme tak naobliekaný a kliešť sa rýchlo a ľahko dostane na kožu. V chladnom období, keď sme naobliekaní sa kliešť ku koži tak ľahko nedostane.

Lymská borelióza. Kliešť

Lymská borelióza nie je vážne ochorenie

Väčšina pacientov sa z tohto ochorenia vylieči, neplatí to ale pre všetkých, Neliečená lymská borelióza môže byť dôvodom vzniku množstva vážnych zdravotných problémov. Baktérie sa môžu dostať do mozgu a infikovať ho, poškodiť nervy, (lymská neuroborelióza), môžu zapríčiniť poruchy srdcového rytmu, opúchanie jedného alebo viacerých veľkých kĺbov alebo problémy so zrakom. Borelióza sa často spája aj s depresiou. Jedna štúdia, ktorá sa vykonala v USA preukázala, že až 33% pacientov s lymskou boreliózou v poslednom štádiu trpelo depresiami so samovražednými sklonmi.

Chronická lymská borelióza neexistuje

Existuje a celkom často. Pacienti, ktorí nezbadali prisatého kliešťa a ktorí nemali prvý príznak boreliózy (červenú vyrážku) ďalšie príznaky pripisujú chrípke alebo vyčerpaniu. Neliečená borelióza tak ľahko prejde do chronického štádia. 

Uhryzol ma kliešť a boreliózu som nedostal. Som voči borelióze imúnny

Nie. Lymskú boreliózu môže dostať každý človek, ktorého uhryzol infikovaný kliešť. Nie všetky kliešte sú infikované. Ak máte šťastie a kliešť, ktorého ste si našli prisatého na tele nebol infikovaný boreliózu nedostanete. Pokiaľ sa ale na vás neskôr prisaje infikovaný kliešť boreliózou sa infikovať môžete. Boreliózu nie je možné presne určiť ani pomocou laboratórnych testov. Dôvod je hneď niekoľko.

  • Borélie sa v organizme ešte nerozšírili a nie je možné ich vo vzorke objaviť
  • Imunitný systém je oslabený a nevytvára proti boréliám protilátky

Stanovenie správnej diagnózy je v tomto prípade naozaj ťažké a často je stanovená na základe ďalších príznakov.

ZDROJ

960cyber.afrc.af.mil/News/Article-Display/Article/2511045/the-myths-of-lyme-disease-separating-fact-from-fiction-for-military-personnel

bayarealyme.org/about-lyme/myths

igenex.com/tick-talk/9-common-myths-about-lyme-disease-and-other-tick-borne-illnesses/

Obrázky: pixabay.com, freepik

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY