15 C
Bratislava
piatok, 3 mája, 2024

Fakty a mýty: Prvá pomoc

Poskytnúť prvú pomoc by mal vedieť každý človek. Nikdy neviete kedy sa vám to môže zísť. Neraz rozhodujú o prežití zranenej osoby prvé minúty. Prvá pomoc a spôsob akým ju poskytnúť sa časom mení. Dôvodom sú výskumy, prehľad osvedčených postupov a aj prevalencia chorôb v spoločnosti. Staré rady už dávno nemusia platiť a aj napriek tomu pretrvávajú.

Počas nedávnej pandémie koronavírusu COVID-19 sa ľudia obávali dávať umelé dýchanie. Aj keď umelé dýchanie v kombinácii s masážou srdca môže zachrániť život ľudia sa obávali, že sa môžu infikovať vírusom. Pravdou je, že ak nemôžete, alebo sa obávate podať umelé dýchanie môže sa prvá pomoc poskytnúť aj masážou srdca. Množstvo kyslíku, ktoré sa v krvi nachádza by malo postačiť na cca 10 minút. Masážou srdca zabezpečíte, že sa okysličená krv dostane do orgánov, ktoré by sa bez kyslíka mohli poškodiť (mozog).

Ako sa poskytuje prvá pomoc možno ovládate aj z rôznych filmov. Nemusíte ale veriť všetkému čo vo filme vidíte. Či už ide o záchranu života alebo len poskytnutie prvej pomoci pri úraze mali by ste vedieť ako správne na to.

Prvá pomoc. Masáž srdca

Fakty a mýty

Prvá pomoc pri prehltnutí jedu (chemikálie alebo väčšej dávky liekov) je zvracanie

Nie. Ak sa niekto omylom napil napríklad bielidla či inej chemikálie nie je dobré u neho vyvolávať zvracanie. Chemikália cestou do žalúdka mohla poškodiť sliznicu a cestou von by ju mohla poškodiť ešte viac. Môžete si tiež prečítať na obale chemikálie, či tam nie sú napísané pokyny ohľadom otravy a postupovať podľa nich. Prvá pomoc v tomto prípade je ale určite čo najrýchlejší presun do nemocnice. Dobre urobíte ak látku, ktorú osoba prehltla vezmete so sebou.

Pri infarkte je dobré kašlať

Nie. Požiadať osobu, ktorá práve dostáva infarkt aby zakašlala nie je spôsob ako infarktu predísť. Akonáhle máte podozrenia na srdcový infarkt volajte pohotovosť.

AED (automatický externý defibrilátor) môžu používať len zdravotníci alebo školené osoby

Nie. Automatické externé defibrilátory, ktoré nájdete na verejne dostupných miestach môžu používať aj  ľudia, ktorí nemajú zdravotnícke školenie. Tento typ defibrilátorov je určený práve na použitie pre laickú verejnosť. Používa sa ako prvá pomoc pri zástave srdca. Postup použitia je naozaj jednoduchý a presný návod nájdete priamo na prístroji.

Na popáleninu je najlepšie maslo

Použitie tuku alebo oleja na popáleniny sa aplikuje už stáročia. Najväčšiu popularitu získal tento mýtus v 19. storočí a doteraz mu verí množstvo ľudí. Súčasné poznatky v liečbe popálenín ale jasne poukazujú na to, že ide o mýtus.  Tuk, ktorý maslo obsahuje sa môže na popálenine roztopiť a ranu ešte zhoršiť. Olej vytvorí na povrchu pokožky bariéru, ktorá zachytáva teplo v popálenej koži. Hojenie popálenín sa tak spomaľuje a aj zhoršuje.

Najlepšou liečbou popálenín je ochladzovať ich vlažnou až studenou vodou aspoň 20 minút. Následne prekryte ranu obväzom. Popáleniny sa najlepšie hoja  vzduchom. Ak by ste na ne naniesli krém s olejom zabránite prieniku kyslíka do poškodeného tkaniva čim môžu vzniknúť len komplikácie s hojením rany.

Prvá pomoc. Maslo

Prvá pomoc pri krvácaní z nosa je zakloniť hlavu dozadu

Zaklonením hlavy dozadu môžete spomaliť krvácanie – má to logiku a držali sa ňou aj v minulosti. Zaklonením hlavy dozadu ale steká krv do tráviaceho systému a dýchacích ciest. Tento stav môže spôsobiť nevoľnosť alebo dusenie sa.

Najlepšie čo môžete pri krvácaní z nosa urobiť je, nakloniť sa trochu dopredu a stlačiť nosné dierky. Na koreň nosa umiestnite niečo chladné, čo stiahne cievy a spomalí prietok krvi. Nosné dierky si držte 5 až 10 minút. Tento čas by mal postačovať na to aby imunitný systém zastavil krvácanie.

Na modrinu pod okom je dobré dať kus surového mäsa

Tento spôsob prvej pomoci môžete poznať z filmov a presne tam len funguje. Chlad z mäsa môže stiahnuť cievy, čím ba sa mohol opuch zmenšiť. Aj keď tento spôsob má logiku nie je to bezpečné. Prečo?

Hneď ako sa zmrazené mäso začne rozmrazovať stáva sa zdrojom množstva baktérií. Ak mäso znova dáte do mrazničky spomalíte rast baktérií ale nezničíte ich. Mäso sa tak stáva zdrojom baktérií, ktoré môžu skutočný zdravotný problém spôsobiť.

Miesto surového zmrazeného mäsa použite na zmiernenie opuchu studený obklad.

Ak mi niečo padlo do oka stačí si ho poriadne pretierať.

Nie. Keď vám niečo padne do oka okamžite vás prepadne nutkanie pretierať si oko aby ste predmet dostali z oka von. Ide ale o najlepší spôsob ako si poškodiť rohovku oka.

Ak vám niečo padlo do oka vypláchnite to čistou vodou a následne oko jemne osušte.

Prvá pomoc. Chrbtica

S osobou, ktorá má zranenú chrbticu sa nesmie hýbať

Áno, to je pravda, ale nie vždy to je možné. Ak zranená osoba je v ohrození života  je potrebné ju presunúť do bezpečia. Ak je v bezvedomí a/alebo zvracia musíte ju uložiť do stabilizovanej polohy. Prvá pomoc má svoje postupy, ktoré je dobré dodržiavať. Ako prvé je potrebné

  • Uvoľniť dýchacie cesty a zabezpečiť dýchanie – zvratky by mohli dýchacie cesty upchať. V tomto prípade by už išlo o život.
  • Zabezpečiť obeh krvi – masážou srdca zabezpečíte obeh krvi a tým pádom aj prísun kyslíka do orgánov a tkanív. Ak postihnutá osoba nemá tep srdca musíte ju položiť na chrbát a začať s masážou srdca.

Pri prvej pomoci je potrebné zabezpečiť životne dôležité funkcie (dýchanie a tep srdca). Zlomeniny sa dajú liečiť aj neskôr, zástava srdca nie.

Pokiaľ ale osoba so zranenou chrbticou nie je v ohrození života nehýbte s ňou.

ZDROJ

firstaidtrainingcooperative.co.uk/10-common-first-aid-myths/

alert.ngo/7-common-first-aid-myths-and-facts/

nhcps.com/12-basic-first-aid-myths-and-what-you-should-do-in-an-emergency/

Obrázky: freepik.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY