5.4 C
Bratislava
štvrtok, 25 apríla, 2024

Domáca liečba chrípky

Pomaly ale isto sa začína nie len zima ale aj chrípkové obdobie. Chrípka je vysoko infekčné vírusové ochorenie. Tento vírus je známy tým, že ľahko zmutuje. To je dôvod, prečo sa proti chrípke treba dať očkovať každý rok ale je to aj dôvod, prečo ju môžete každý rok dostať. Ak vás tento rok chrípka neobíde nemusíte hneď utekať k lekárovi a môžete vyskúšať niektoré z domácich receptov na chrípku. Aká je domáca liečba chrípky?

Príznaky chrípky

Chrípka nie je obyčajné ochorenie a jej priebeh môže byť komplikovaný. Ak máte aj ďalšie chronické ochorenie môže sa v krajnom prípade končiť aj úmrtím.

Medzi najbežnejšie príznaky chrípky patrí

  • horúčka (38°C a viac)
  • zimnica
  • bolesť hlavy, kĺbov, hrudník
  • dráždivý, suchý kašeľ
  • nádcha
  • slabosť, malátnosť

Ak sa rozhodnete pre domácu liečbu chrípky mali by ste vedieť, že ak príznaky chrípky do 4 – 5 dní neustúpia, alebo sa začnú zhoršovať mali by ste vyhľadať lekára.

Chrípka je vírus, takže na ňu antibiotiká neúčinkujú.

Príznaky prechladnutia a chrípky sa dajú ľahko zameniť. Pri prechladnutí sa ale nemusia objaviť vysoké horúčky. Nástup chrípky je rýchly, prechladnutie má pomalší nástup.

Domáca liečba chrípky

Existuje množstvo domácich receptov a babských rád, ktoré vám v boji s chrípkou môžu naozaj pomôcť. Po čom by  ste v prípade infikovanie mali siahnuť a čo by ste mali robiť?

Zostaňte hydratovaní

Ak má organizmus dostatok tekutín je schopný lepšie odplavovať patogény z tela a platí to aj pri chrípke. Navyše dostatok vody pomáha udržiavať vlhké hrdlo aj nos, čo uľahčuje vykašliavanie nahromadeného hlienu.

To, že ste dostatočne hydratovaní a pijete dostatok vody zistíte podľa farby moču. Ak je moč svetložltý alebo takmer číry váš príjem tekutín je dostatočný. Ak má moč tmavú farbu ste dehydratovaný.

Domáca liečba chrípky. Nádcha

Odpočinok

S chrípkou určite nechoďte do práce. Nie len preto, že by ste mohli infikovať kolegov ale aj pre rýchlejšie uzdravenie. Spánok a pokoj na lôžku je dôležitý. Váš organizmus tak môže všetku energiu použiť na boj s vírusom.

Zvlhčovače vzduchu

Vírus chrípky prežije dlhšie v suchom vzduchu. Kúrenie a klimatizácie môžu vzduch vysušiť. Snažte sa preto vzduch v miestnosti zvlhčiť. Použiť môžete zvlhčovače alebo prehoďte mokrý uterák cez radiátor. Zvýšením vlhkosti znížite množstvo vírusu v ovzduší a aj riziko, že infikujete niekoho z rodiny.

Esenciálne oleje

Esenciálne oleje môžu spomaliť až zastaviť množenie vírusu chrípky. Podľa jednej štúdie olej z čajovníka najlepšie funguje ak ho použijete do dvoch hodín ad infikovania sa. Niektoré bylinné esenciálne oleje môžu dokonca účinkovať podobne ako antibiotiká a antivirotiká. Ide hlavne o

  • škoricový olej
  • pepermintový olej
  • eukalyptový olej
  • citrónový olej
  • tymiánový olej
  • oregánový olej

POZOR: Esenciálne oleje používajte podľa návodu. Nekonzumujte ich, veľa z nich je toxických. Najlepšie účinky majú ak ich použijete pri aromaterapii. Niektoré esenciálne oleje môžete po zmiešaní s olivovým alebo mandľovým olejom aplikovať aj na pokožku.

Slepačia polievka

Aj keď neexistuje vedecký dôkaz o účinku slepačej polievka proti vírusu chrípky je známe, že pomáha. Vývar obsahuje živiny, ktoré podporujú imunitný systém, polievka vás hydratuje a cítite sa po nej lepšie.

Existujú štúdie, že živiny, ktoré sú v slepačej polievke spomaľujú pohyb neutrofilov (bunky imunitného systému). Tým, že ich spomalia môžu vo vyššej koncentrácii zostať v miestach organizmu, kde je ich najviac treba (chrípka zasahuje respiračný systém, neutrofily môžu vo vyššej koncentrácii zostať práve v tomto mieste.

Pri domácej liečbe chrípky môžete siahnuť aj po hovädzom vývare z kostí. Bielkoviny, ktoré vývarom získate sú dôležité pre obnovu imunitných buniek.

Domáca liečba chrípky. Med

Med

Med má antivírusové a antibakteriálne účinky. Určite si ho pridávajte do čaju. Pomôže zmierniť bolesť hrdla a potláča kašeľ. Ak med s citrónom pridáte do čaju získate výborný domáci liek na chrípku. Podporíte imunitný systém a hydratujete sa.

POZOR: Med nepodávajte malým deťom (do 1 roku). Obsahuje látky, s ktorými si imunitný systém detí neporadí.

Zázvor

Domáca liečba chrípky sa bez zázvoru, alebo presnejšie zázvorového čaju nezaobíde. Zázvor má antioxidačné, antimikrobiálne a protizápalové účinky. Jeho účinok pocítite celkom rýchlo. Zmierňuje bolesť hrdla, znižuje bolesť svalov a kĺbov a pomôže vám aj v prípade žalúdočnej chrípky ak trpíte nevoľnosťami.

Cesnak

Cesnak obsahuje látku alicín, ktorá má antivírusové účinky. Pridanie cesnaku ku strave počas choroby môže znížiť závažnosť príznakov. Nakrájajte cesnak na chlieb alebo ho pridajte nakrájaný na jemné kúsky do medu. Pomôže zmierniť dráždenie v krku.

Aj keď sa väčšina ľudí konzumácii cesnaku pre jeho arómu vyhýba mali by ste ho zaradiť do jedálnička pre svoje zdravie. Zdá sa, že cesnak pomáha predchádzať ochoreniu a rozvinutiu príznakov chrípky v plnej miere.

Slaná voda

Kloktanie slanej vody zmierni bolesť hrdla, podporuje uvoľňovanie hlienov  a pomôže pri upchatom nose. Stačí ak rozmiešate ½ lyžičky soli v pohári teplej vody a budete kloktať.

Naparovanie

Naparovanie vám pomôže uvoľniť dýchacie cesty a spriechodní dutiny. Pri naparovaní by ste mali použiť aj bylinky. Pri chrípke vám môžu pomôcť kamilky, repík alebo eukalyptus. Dajte do väčšieho hrnca zovrieť vodu a pridajte do nej bylinky. Skloňte sa nad hrniec a prikryte si hlavu uterákom. Nosom vdychujte teplú paru. Behom pár minút sa vám dutiny uvoľnia a vysmrkáte všetko, čo sa v nich usadilo.

Domáca liečba chrípky. Teplota

Vitamín C

Najznámejším bojovníkom proti chorobám a hlavne chrípke je vitamín C. Aj keď vás jeho užívanie pred chorobou neochráni pomôže vám zmierniť jej príznaky a skrátiť čas uzdravenia. Je známe, že vitamín C podporuje imunitný systém a je aj silným antioxidantom.

Najviac vitamínu C sa nachádza v paprike ale aj v citrusovom ovocí a listovej zelenine. Ak si budete robiť čaj určite do neho pridajte med a citrónovú šťavu.

S užívaním vitamínu C to ale nepreháňajte, aj keď sa jeho nadbytok vylúči močom môže spôsobiť problémy s obličkami.

Zinok

Zinok je dôležití minerál pre imunitný systém. Pomáha vytvárať biele krvinky, bunky imunity, ktoré ničia choroboplodné zárodky. Ohľadom chrípky môže zinok zmierňovať príznaky ochorenia a spomaľuje množenie vírusu.

Ak nechcete siahnuť po doplnkoch výživy zo zinkom nájdete ho v potravinách ako šošovica, červené mäso, cícer, fazuľa, orechy, semená, mliečne produkty, vajíčka a ďalšie.

Studené zábaly

Pre chrípku je typickým príznakom horúčka. Pokiaľ nie je telesná teplota vyššia ako 38°C neznižujte ju. Telo zvýšením teploty vytvára prostredie nehostinné pre vírusy a baktérie. Ak ale teplota stúpne vyššie začnite ju znižovať.

Teplotu znížite zábalmi. Namočte plachtu do chladnej vody, poriadne ju vyžmýkajte a zabaľte hrudník. Hneď prekryte suchým uterákom a nechajte cca 5 minút pôsobiť. Zábaly môžete opakovať až kým sa teplota nezníži. Miesto zábalov sa môžete aj osprchovať vlažnou vodou. Sprchovanie by ale nemalo trvať dlhšie než 5 minút (rovnako dlho ako zábal).

Domáca liečba chrípky. Cesnak, cibuľa

Sirup na kašeľ

Existuje množstvo domácich receptov na kašeľ. Teplé mlieko, do ktorého rozmiešate lyžicu medu a masla je klasika, ktorú pozná asi každý. Výborný sirup proti kašľu je aj z cibule

  • nakrájajte na menšie kúsky jednu väčšiu cibuľu. Dajte ju do pohára a zasypte lyžicou kryštálového cukru (môže byt aj viac). Zavrite pohár a všetko pretrepte. Nechajte odstáť. Sirup sa vytvorí po čase. Tento sirup si pripravujte čerstvý každý deň. Denne sa užíva 1 čajová lyžička 3 x denne.
  • Ďalším dobrým sirupom na zmiernenie a proti kašľu je podobný. Zalejte nakrájanú cibuľu medom. V tomto sirupe budete mať dva účinné prostriedky na boj s chrípkou: med a cibuľu.

Strava

Žalúdočná chrípka sa môže prejavovať kŕčmi, nevoľnosťami a hnačkou. Ak ňou trpíte zamerajte sa na jedlá, ktoré žalúdok nepodráždia, sú ľahko stráviteľné a zmiernia príznaky žalúdočnej chrípky. Patria medzi ne

  • varené obilniny
  • varené zemiaky
  • varené kura
  • vývar
  • sucháre
  • a tzv BRAT diéta (banány, ryža, jablkový pretlak a toast)

Pri žalúdočnej chrípke sa snažte vyhnúť jedlám, ktoré môžu podráždiť žalúdok a dlhšie sa trávia. Vyhnite sa vyprážaným jedlám, mlieku, syrom, kofeínu, mäsu a tučným a mastným jedlám.

ZDROJ

https://www.healthline.com/health/cold-flu/home-remedies#echinacea

healthline.com/health/natural-flu-remedies#_noHeaderPrefixedContent

piedmont.org/living-better/9-natural-cold-and-flu-remedies

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY