18.5 C
Bratislava
sobota, 27 júla, 2024

Fakty a mýty: Včelí med

Najznámejším produktom včiel je včelí med. Táto sladká a lepkavá tekutina je zdravou alternatívou k sladkostiam a cukru všeobecne. Obsahuje takmer všetky živiny, ktoré ľudský organizmus potrebuje pre udržanie zdravia.

O liečivých účinkoch medu a jeho priaznivom vplyve na organizmus sa vie veľa. Aj napriek tomu sa môžete stretnúť s množstvom poloprávd a mýtov o mede.

Najviac osohu z medu získate ak ho budete konzumovať. Jeho účinky a vplyv na zdravie ale môže oceniť aj pokožka alebo vlasy a preto sa pridáva aj do kozmetických produktov. Obsahuje bielkoviny, aminokyseliny, vitamíny, enzýmy a minerály. Má antibakteriálne, antioxidačné, protizápalové a protiplesňové účinky. Podporuje regeneračné procesy v organizme, zlepšuje a zrýchľuje hojenia rán, posilňuje imunitu a upokojuje nervový systém. Navyše ide o čisto prírodný produkt takže neobsahuje žiadne syntetické látky. Napriek tomu existuje množstvo mýtov, ktorým sú ľudia ochotní ohľadom medu uveriť.

Fakty a mýty

Kryštalizovaný med je pokazený

Nie. Kryštalizovaný med nie je pokazený. Včelí med obsahuje len cca 20% vody zvyšok sú prírodné cukry, minerály, vitamíny a bielkoviny. Práve cukry sú dôvodom toho, že med kryštalizuje. Chuť medu je ale stále rovnaká a zostávajú zachované aj jeho účinky.

Kryštalizovaniu medu môžete zabrániť ak med  skladujete v miestnosti kde je teplota nad 25°C alebo pod 5°C. Najrýchlejšie kryštalizuje ak je okolitá teplota 14°C.  Kryštalizovaný med môžete zas dostať do tekutej formy. Stačí ho ponoriť do teplej vody. Pozor, ak chcete uchovať všetky živiny v mede nemala by jeho teplota presiahnuť 45°C. Kým med rozpustíte môže to trvať pár hodín ale aj dva dni.

Med
Med

Včelí med sa nemôže zohrievať

Hovorí sa, že ak sa med zohreje môže uvoľňovať toxíny. Nie. Nie je to tak. Žiadne toxíny a ani jedy v mede nie sú a preto sa nemôžu začať uvoľňovať ak ho zahrejete. Pravdou ale je, že pri príliš vysokej teplote sa živiny vo včeľom  mede zničia a vy získate len sladkú pochúťku bez zdravotných benefitov. Pri zohrievaní medu buďte preto opatrní a nezvyšujte jeho teplotu nad 45°C.

Každý med chutí a vyzerá rovnako

Nie. Med má množstvo farieb a aj príchutí. Farba, chuť a aj vôňa medu závisia od kvetu, z ktorého včely získavajú nektár. Určite ste si už všimli, že existuje agátový med, lipový, slnečnicový alebo repkový. Taktiež môže byť med lúčny,  lesný, horský,…

Med je výbornou alternatívou cukru a umelých sladidiel

Áno. Med je sladší ako klasicky biely cukor takže ho môžete pridať menej na získanie sladkej chuti. Obsahuje vitamíny, minerály, enzýmy a ďalšie zložky dôležité pre zdravie. Umelé sladidlá nič z toho neobsahujú. Takže áno, med je výbornou a zdravou náhradou za cukor a umelé sladidlá.

Biela pena na vrchu medu znamená, že sa med pokazil

Nie. Ani tohto sa báť nemusíte. Med sa nepokazí. Biela pena na mede vzniká ak med obsahuje bublinky vzduchu, ktorý sa dostáva na povrch medu a vytvára penu.

Stmavnutie tiež nie je znakom pokazeného medu. Môže k tomu dôjsť ak je včelí med starší alebo ste ho skladovali pri nevhodnej teplote. Stále je ale jedlý a môžete si ho pokojne dať napríklad aj do čaju proti chrípke.

Včely med nepotrebujú

Potrebujú ho a závisí od neho ich prežitie. Celú jar a leto zhromažďujú včely med aby mali čo v zime, keď nie sú kvety konzumovať. Ak im ho vezmete je potrebné ich v zime dokrmovať.

Med. Včely
Med. Včely

Med má liečivé účinky

Áno a je ich naozaj veľa

. Vedeli o nich aj v minulosti, keď sa med používal hlavne na liečenie a hojenie rán a na črevné problémy. V minulosti a aj v súčasnosti sa používa na zmiernenie kašľa a podporu imunity pri chrípke a na bolesti hrdla. Je dokázané, že má antibakteriálne, protizápalové, antivírusové a antioxidačné účinky.

Včelí med sa nikdy nepokazí

Technicky to pravda je. Med, ktorý sa našiel v hrobke faraónaviac ako 3000 rokov a je stále jedlý. V roku 2012 sa v Gruzínsku našli až 3 druhy ešte staršieho medu. Predpokladá sa, že sú staré cca 5500 rokov. Na svete neexistuje potravina, ktorú by ste mohli bez obáv konzumovať aj po tisíckach rokov okrem medu. Faktom ale je, že ako med starne stráca živiny a po čase už nie je tak výživný ako keď je čerstvý.

Med produkujú všetky včely

Nie. Na svete existujú stovky druhov včiel ale len včely medonosné produkujú toľko medu aby sa ho oplatilo zbierať. Čmeliaky a iný hmyz produkujú medu minimum, len na vlastné prežitie.

Med nie je dobrý pre malé deti

Áno. Deťom do jedného roka života nie je vhodné podávať med. Med môže obsahovať spóry baktérie Clostridium botulinum, ktorá môže v detskom organizme spôsobiť botulizmus. Detský imunitný systém ešte nie je natoľko vyvinutý aby baktériu zničil, preto s podávaním medu deťom počkajte až budú staršie.

Nie je dobré naberať včelí med kovovou lyžičkou

Tento mýtus vznikol na základe kyslosti medu. Keďže je med kyslý môže spôsobiť koróziu kovu. Nie je to ale úplná pravda. Med si môžete lyžičkou pokojne nabrať. Neodporúča sa ale nechávať kovovú lyžičku v mede dlhú dobu.

Med, včely

Včelí med je výborný na pokožku

Áno a nájdete ho v množstve kozmetických produktov. Podporuje regeneráciu buniek a zdá sa, že podporuje aj produkciu kolagénu. Antibakteriálne účinky medu môžu zmierniť tvorbu akné a iných kožných problémov súvisiacich s baktériami. Dodáva pokožke potrebné živiny upokojuje ju a zmierňuje zápaly. Aj keď med neobsahuje veľa vody má schopnosť pokožku hydratovať a zabrániť strate vody z jej povrchu.

Med lieči rôzne kožné problémy

Už v minulosti sa používal na vyčistenie a liečenie infikovaných rán, používal sa pri liečbe popálenín, preležanín a aj kožných vredov. Zabraňuje infikovaniu rany a je účinný voči minimálne 60 rôznym baktériám. Je vhodný aj na suchú pokožku, ktorú hydratuje. Ak vás trápi akné pokojne sa obráťte na med. Má antibakteriálne účinky a ničí aj baktérie, ktoré akné spôsobujú.

Medová pleťová maska

Jednoduchú medovú masku si môžete urobiť aj doma. Stačí zmiešať olivový olej s medom v pomere 1:1 a zmes naniesť na pleť. Nechajte pôsobiť 10 minút a zmyte vlažnou vodou. Účinky medu pocítite hneď. Vaša pleť bude jemnejšia a hebkejšia.

ZDROJ

healthshots.com/healthy-eating/nutrition/5-most-common-honey-myths-debunked-for-you/

buycrimson.com/8-myths-and-facts-about-honey-2/

siouxhoney.com/12-honey-myths-vs-facts/

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY