16.3 C
Bratislava
nedeľa, 26 mája, 2024

Fakty a mýty: Naturopatia

Naturopatia je jednou z foriem alternatívnej medicíny. Cieľom naturopatickej medicíny je obnoviť prirodzené fungovanie tela, nájsť príčinu zdravotných problémov a odstrániť ju. Naturopati príznaky ochorenia berú ako upozornenie na nesprávne fungovanie tela a zlý životný štýl. Neliečia len ochorenie ale liečia človeka komplexne.

Princíp naturopatie

Naturopatia nie je v oblasti medicíny žiadnou novinkou, tento pojem sa používa od roku 1895. Verí, že telo je samouzdravovacie a dokáže si poradiť so zdravotnými problémami samé. Klasická západná medicína využíva na liečbu ochorenia lieky, a liečebné postupy, ktorých účinok je overený testami a štúdiami. Lieky ale často len potláčajú príznaky (lieky proti bolesti, horúčke,..) a organizmus sa zotavuje z ochorenia sám.

Naturopatická medicína sa zameriava na človeka ako celok. Neliečia len ochorenie a nepotláčajú symptómy ale aj príčinu, prečo ochorenie vzniklo. Terapeuti berú do úvahy všetko, stravovanie, pohyb,… životný štýl. Z vyšetrenia tak často pacienti odchádzajú s pomerne obsiahlym liečebným plánom. Ten často spája ako modernú tak aj tradičnú medicínu.

Fakty a mýty

Naturopatickí lekári nie sú lekári

Pravdou je, že naturopati nemajú titul MuDr. Majú ale naturopatické lekárske vzdelanie (vysokoškolské), ktoré trvá 4 roky. Minimálne dva roky z toho študujú tie isté predmety ako študenti medicíny. Taktiež majú znalosti z farmácie a vedia vykonávať aj menšie operačné zákroky.

Naturopatia je proti liekom/liečebným postupom modernej medicíny

Nie. Naturopatický lekári poznajú účinky liekov a poznajú aj účinky byliniek a výživových doplnkov. Poznajú ich priesečníky a vedia ako sa navzájom ovplyvňujú. Ak užívate lieky, ktoré vám predpísal lekár, naturopat vám vie k tým liekom vybrať správny doplnok, ktorý neovplyvní účinnosť lieku ale môže vám pomôcť. Prípadne vie vám poradiť ako máte upraviť stravu alebo životný štýl aby ste sa cítili lepšie a uzdravili sa.

Napríklad: Lieky od bolesti vám môžu pomôcť zmierniť bolesti chrbta, ale masáž a pravidelné prechádzky môžu pomôcť odstrániť príčinu bolesti.

Naturopatický lekár, ak je to potrebné vás môže odporučiť ku klasickému lekárovi, či už na vyšetrenie, alebo zákrok. Dôležitá je spolupráca. Moderná medicína v súčasnosti uznáva aj liečebný potenciál tradičných, ľudových liečebných postupov a naturopatia zas uznáva vedecky podloženú modernú medicínu.

Naturopatia

Naturopatia a homeopatia je to isté

Nie, nie je. Homeopatia je len jednou z množstva praktík, ktorú môžu naturopati v liečbe používať. Na liečbu využívajú aj akupunktúru, bylinky, úpravu stravu, vodoliečbu, masáže, osteopatiu,… Vyznajú sa v aromaterapii, fytoterapii, Bachovej terapii,… Nie každý naturopat sa vyzná vo všetkom, mal by vám ale vedieť pomôcť.

Ak je to prírodné je to bezpečné

Nie. Prírodné produkty, ktoré sa v naturopatii používajú môžu mať vedľajšie účinky, môžu ovplyvňovať účinnosť liekov, ktoré užívate, prípadne sa môžu ovplyvňovať navzájom (ak užívate viac prírodných doplnkov výživy). Vyštudovaný naturopatický lekár vie čo a ako účinkuje a vie vám odporučiť liečbu, ktorá bude pre vás vhodná a účinná.

Naturopatom môže byť ktokoľvek

Nie. To že sa vyznáte v bylinkách, alebo viete dávať výborné masáže či poradiť iným s jedálničkom z vás naturopata nerobí. Aby ste mohli byť naturopatom musíte študovať, musíte sa naučiť správne kombinácie bylín, vybrať správnu formu masáže pre konkrétny problém, vedieť nastaviť správne cvičenia,… atď. A to všetko môže trvať roky.  Ak sa rozhodnete navštíviť naturopata vyberte si takého, ktorý má certifikát.

Naturopatia je len o zmene stravy a užívaní vitamínov

Nie. Aj keď je tento odbor zameraný hlavne na prírodu a prírodné produkty nie je to len o užívaní vitamínov. Ak máte pestrú stravu budete mať vitamínov dostatok. Pravdou je, že aj menšie zmeny v stravovaní majú výrazný vplyv na zdravie. A keďže sa v naturopatii kladie dôraz na človeka ako celok je jedlo jednou z hlavných častí, na ktoré sa zameria ale nie je jedinou.

Naturopatia a moderná medicína v minulosti nešli dokopy. Naturopatickí terapeuti neodporúčali pacientom dodržiavať liečbu predpísanú lekárom a dokonca boli prípady, keď neodporúčali ani očkovania, užívanie liekov či operácie. Lekári zas neuznávali naturopatiu ako lekársku vedu a považovali ju skôr za neúčinnú a škodlivú. V súčasnosti už ale tieto dva odbory našli spojenie. Lekári často odporúčajú pacientom ďalšie možnosti alternatívnej liečby, ktoré by im mohli pomôcť. Stále ale ide o podpornú, doplnkovú liečbu, ktorá môže celkovú liečbu ochorenia zlepšiť. Váš ošetrujúci lekár by mal vedieť aké alternatívne liečby podstupujete a naturopat zas, čo vám predpísal váš lekár. Len tak vám môžu obaja navrhnúť správnu liečbu.

ZDROJ

cascadehealth.com.au/myths-about-naturopathy

anmc.org/featured-articles/10-common-myths-about-naturopathic-medicine/

nuhs.edu/5-myths-about-naturopathic-medicine/

Obrázky: Stock Adobe, Pixabay

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY