3.7 C
Bratislava
nedeľa, 8 decembra, 2024

Fakty a mýty: Žalúdok

Konzumácia jedla je pre ľudský organizmus životne dôležitá. Potravou prijímame vitamíny, mineráli a iné živiny, ktoré si organizmus nedokáže vyrobiť a samozrejme aj energiu, ktorú potrebuje každá jedna bunka v našom tele. Keď sa povie jedlo každý si hneď spomenie na žalúdok. Práve tento orgán si najviac všímame keď sme hladní ale aj sýti. Aj keď je žalúdok dôležitý a pozoruhodný orgán nie je to jediná časť tráviaceho systému. Je ich viac.

Žalúdok

Väčšina ľudí si myslí, že trávenie prebieha v žalúdku. Nie je tomu ale tak. V žalúdku sa jedlo, ktoré skonzumujete zadržiava a premiešava so šťavami, ktoré ho čiastočne natrávia. Takto natrávená potrava prechádza do tenkého čreva, kde dochádza k vstrebávaniu živín. Aké sú ďalšie mýty o žalúdku, ktoré ste počuli, a ktorým veríte?

Fakty a mýty

Žalúdočná kyselina je silná

Áno, toto je pravda. Žalúdočné šťavy rozkladajú potraviny, ktoré skonzumujeme na menšie a lepšie vstrebateľné časti. Časť zo žalúdočných štiav tvorí aj kyselina chlórovodíková, ktorá je tak silná, že vám môže spáliť aj pokožku. Práve kyselina chlórovodíková je zodpovedná za kyslosť žalúdočných štiav.

pH žalúdočnej kyseliny je medzi 1 a 2. Ak si predstavíte že ak hovoríme o kyseline, ktorá má pH 0 hovoríme o látke, ktorá dokáže rozložiť kov, kosti. Kyselina žalúdočná je len o 1 až 2 miesta slabšia, čo je stále dosť veľa. Táto kyselina môže poškodiť aj zuby či kosti.

Žalúdok je dobre chránený pred účinkami kyseliny žalúdočnej. Bunky, ktoré v žalúdku produkujú kyselinu produkujú aj hlien, ktorý chráni sliznicu žalúdka pred vplyvom kyseliny.

Žalúdok je zložitý orgán

Aj toto je pravda. Žalúdok nie je len jeden sval v tvare vaku. Skladá sa z piatich častí

  • Kardia – horná časť žalúdka, ktorá je spojená s pažerákom. Nachádza sa tu sval, ktorý zabraňuje tomu aby sa jedlo vrátilo naspäť do pažeráka.
  • Fundus – zaoblená časť žalúdka (mierne vyvýšená), kde sa často zhromažďujú plyny.
  • Corpus – stredná, najväčšia časť žalúdka, kde sa potrava premiešava so žalúdočnou kyselinou
  • Antrum – časť žalúdka, ktorá obsahuje natrávenú potravu
  • Pylorus – najspodnejšia časť žalúdka, ktorá vyúsťuje do dvanástnika a tenkého čreva. Aj tu sa nachádza svalový krúžok, ktorý usmerňuje chod potravy a zabraňuje jej návratu.

Silná kyselina žalúdočná spôsobuje problém

pH kyseliny žalúdočnej sa pohybuje v rozmedzí 1 až 2. Zlý životný štýl alebo lieky môže jej pH ovplyvniť. Príliš vysoký rozdiel od normálu môže predstavovať problém.

Typickým príznakom silnej žalúdočnej kyseliny je reflux, alebo pálenie záhy. Ďalším problémom môžu byť žalúdočné vredy. Silná kyseliny žalúdočná môže narušiť aj ochrannú vrstvu hlienu a poškodiť sliznicu žalúdka.

Medzi príznaky silnej kyseliny patria nadúvanie, nevoľnosť, hnačka, znížená chuť do jedla,…

Žalúdok. Reflux
https://www.freepik.com/

Slabá kyselina žalúdočná nepredstavuje žiadny problém

Nie. Slabá kyselina žalúdočná je problém, ktorý by ste nemali podceňovať. Ak ide o chronický stav hovoríme o hypochlórhydrii. Prvé štádia sa prejavujú problémami s trávením a vstrebávaním živín. Medzi príznaky slabej kyseliny žalúdočnej patria grganie, podráždený žalúdok, problémy s trávením, strata vlasov,…

Jedlo prejde žalúdkom rýchlo

Zvyčajne trvá ale 2 až 4 hodiny kým žalúdok potravu natrávi a posunie ju do tenkého čreva. Záleží to hlavne od toho čo ste zjedli. Sacharidy spracuje žalúdok pomerne rýchlo. Najdlhšie spracúva tuky.

Na rozklade tukov sa podieľajú hlavne žlčové kyseliny. Produkujú sa v pečeni, ktorá na ich tvorbu potrebuje cholesterol. Ak máte problémy s pečeňou môžete mať tak problém aj so vstrebávaním tukov.

Žalúdok je veľmi dôležitý, nedá sa bez neho žiť

Opak je pravdou. Žalúdok je orgán, bez ktorého môžete žiť. Rakovina žalúdka je často dôvodom na jeho odstránenie. Čím väčší je nádor tým viac orgánu lekár odoberie a môže odstrániť aj celý žalúdok. Funkciu žalúdka, ale len čiastočne, nahradí našitá časť tenkého čreva, ktorá vytvorí niečo ako vak.

Úzkosť, stres môžu spôsobovať žalúdočné problémy

Áno, a možno s tým máte aj osobné skúsenosti. Stiahnutý žalúdok, nemožnosť niečo zjesť môže spôsobiť stres. Ďalšie štúdie dokázali, že stres a úzkosť môžu spôsobiť reflux alebo aj syndróm dráždivého čreva.

Môžem jesť aj hore nohami

Áno, môžete, aj keď je to dosť ťažké. Ak sa postavíte na hlavu a niečo zjete svaly pažeráka sa postarajú o to aby sa jedlo dostalo do žalúdka a nie von. V žalúdku bude trávenie pokračovať ako zvyčajne. Gravitácia trávenie a ani pohyb potravy neovplyvňuje.

Žalúdok. Škvŕkanie v žalúdku
https://www.freepik.com/

Škvŕkanie v žalúdku znamená, že som hladný

Nie, aspoň nie vždy. Škvŕkanie vzniká v oblasti kde sa žalúdok spája s tenkým črevom. Keď máte žalúdok plný nepočujete to, zvuk je tlmení obsahom žalúdka. Keď sa ale žalúdok vyprázdni, stiahne sa aby sa uistil, že  neobsahuje zvyšky jedla môžete počuť škvŕkanie. Tento zvuk nie je znamením, že ste hladní ale znakom prázdneho žalúdka.

Aké veľké je tenké črevo

V tenkom čreve je črevný mikrobióm, ktorý sa podieľa na vstrebávaní živín z potravy do organizmu. Tenké črevo je široké okolo 2,5 až 3 cm. Jeho dĺžka je asi 6 metrov (u dospelého človeka).

Hrúbka hrubého čreva je okolo 6,5 cm a jeho dĺžka je len 1,5 metra.

Hrubé črevo len odvádza odpad z tela von

Nie. Hrubé črevo je poslednou časťou tráviaceho systému ale neslúži len na odstraňovanie odpadu. Vstrebáva zvyšné živiny a premieňa tekutý odpad na pevnú stolicu – vstrebáva vodu. Odpad obsahuje nestrávené zvyšky potravy a staré odumreté bunky tráviaceho traktu.

ZDROJ

health.clevelandclinic.org/fun-facts-about-your-digestive-system

cabothealth.com.au/myths-and-facts-about-stomach-acid/

benefiber.com/digestive-health/gut-health-101/10-fascinating-digestive-system-facts/

Obrázky: freepik.com,

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY