7.8 C
Bratislava
sobota, 2 novembra, 2024

Postcovidový syndróm – keď príznaky ochorenia pretrvávajú

Ochorenie COVID-19 poznačilo celú planétu. Koronavírus pár krát zmutoval a vždy sa s novou silou vracal. Väčšina ľudí, ktorí COVID-19 prekonali sa úplne uzdravili. Ak ale pociťujete symptómy ochorenia aj niekoľko týždňov po počiatočnom zotavení môže ísť o postcovidový syndróm.

Postcovidový syndróm vo svete

Ochorenie COVID-19 u každého človeka prebieha rôzne, Kým niekto má mierne až takmer žiadne príznaky ochorenia, niekoho infikovanie koronavírusom stálo život. Rovnako rôzne môžu pretrvávať aj symptómy ochorenia. Dokonca sa môžu objaviť aj neskôr, keď si myslíte, že ste už úplne zdraví. 10 až 20% ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 naďalej pociťuje symptómy ochorenia. V súvislosti s ochorením a aj dĺžkou trvania symptómov sa môžete stretnúť s viacerými pojmami.

Aktívny COVID-19 – obdobie od prvých príznakov do 4 týždňov. Pacient je v tomto období infekčný a môže infikovať iných ľudí.

Subakútny COVID-19 – obdobie medzi 4 až 12 týždňom od ochorenia. Pacient už nie je infekčný ale stále má príznaky akútneho ochorenia.

Postcovidový syndróm – pretrvávajúce alebo sa vracajúce zdravotné problémy, ktoré pacienti pociťovali pri prvom infikovaní. Symptómy sa prejavujú alebo znova objavia aj po 12 týždňoch od ochorenia.

Long COVID – o dlhom covide hovoríme ak symptómy pretrvávajú dlhšie ako 5 týždňov. Často sa tento pojem spája aj s pojmom postcovidový syndróm.

Mnoho ľudí prekonalo ochorenie bez príznakov bez toho aby si všimli, že sú infikovaní. Postcovidovým syndrómom môžu trpieť aj oni. V ich prípade môže byť stanovenie diagnózy zložitejšie, nakoľko neexistujú testy, ktoré by ich symptómy spojili s ochorením COVID-19

Postcovidový syndróm – príznaky

Ľudia s postcovidovým syndrómom pociťujú rôzne zdravotné problém a rôzne kombinácie symptómov. Postkovidové stavy sa objavujú počas rôzneho časového obdobia. U niekoho môžu pretrvávať od začiatku ochorenia u iného sa zas môžu objaviť pár dní až týždňov po vyliečení sa. Príznaky sa u väčšiny pacientov časom zlepšujú. Sú ale aj pacienti, u ktorých postkovidový syndróm môže pretrvávať mesiace, prípadne roky a môže viesť aj k invalidite.

Medzi najčastejšie príznaky postcovidového syndrómu patria

  • extrémna únava
  • horúčka
  • problémy s dýchaním, dýchavičnosť
  • pretrvávajúci suchý kašeľ
  • bolesť v hrudi
  • búšenie srdca, zrýchlený tep
  • problémy s pamäťou, koncentráciou a/alebo spánkom
  • bolesť hlavy
  • bolesti svalov a/alebo kĺbov
  • parestézia – mravčenie (tŕpnutie) v rukách a nohách
  • depresia, úzkosť, zmeny nálady
  • strata čuchu a chuti
  • bolesti brucha, hnačka
  • zmeny menštruačného cyklu
  • závraty

Zriedkavejšie sa môže postkovidový syndróm prejaviť aj

Postcovidový syndróm u detí

Aj deti a mladiství môžu mať postcovidový syndróm bez závislosti od priebehu ochorenia (ťažká alebo ľahká forma COVID-19). Medzi najčastejšie príznaky patria

  • únava
  • porucha koncentrácie, problémy so sústredením
  • insomnia (nespavosť)
  • dýchavičnosť, kašeľ alebo upchatý nos
  • bolesť hlavy, kĺbov a/alebo svalov
  • kožné problémy ako vyrážka či covidové prsty

Covidové prsty

sa môžu prejaviť u detí už počas ochorenia COVID-19 ale aj niekoľko týždňov po prekonaní choroby. Tento symptóm sa prejavuje bolestivou, niekedy svrbiacou vyrážkou na prstoch. Vyrážka môže pripomínať omrzliny, má červenú až fialovú farbu. Deti tento problém pomerne rýchlo prekonajú.

Multisystémový zápalový syndróm – PIMS (paediatric inflammatory multisystem syndrom)

Po prekonaní ochorenia COVID-19 sa môže u detí ale aj dospelých zriedkavo prejaviť PIMS. Môže sa prejaviť 1 až 6 týždňov od prekonania/potvrdenia  ochorenia. Dôvodom vzniku PIMS je prehnaná reakcia imunitného systému na COVID-19. Prejavuje sa

  • horúčka
  • bolesť brucha, nevoľnosť, zvracanie
  • opuchnuté viečka, začervenané oči
  • zmeny tlaku
  • slabosť
  • kožné problémy

PIMS je závažný stav, pri ktorom môže zápal poškodiť ktorúkoľvek časť tela (tkanivo aj orgán) vrátane životne dôležitých orgánov ako srdce, pľúca, obličky, mozog, pečeň, … Keďže ide o život ohrozujúci stav je potrebné čo najskôr vyhľadať lekára. Liečba prebieha v nemocnici.

Príznakov postkovidového syndrómu je množstvo. Keďže ale ide o „nové“ zatiaľ málo známe ochorenie lekári a vedci z celého sveta zisťujú čo s COVID-19 súvisí. Príznaky, ktoré sme tu uviedli sú najčastejšie popisované symptómy pacientov, ktorý COVID-19 prekonali.

Aj keď ochorenie COVID-19 predovšetkým postihuje pľúca môže poškodiť aj iné orgány. Ich poškodenie sa môže prejaviť neskôr. Medzi najčastejšie zasiahnuté orgány patria okrem pľúc aj srdce a mozog.

U mnohých ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 sa vyvinul syndróm chronickej únavy. Fyzickou alebo duševnou aktivitou sa únava zhoršuje a nezlepší sa ani po odpočinku.

Kto je najviac ohrozený postcovidovým syndrómom

U každého kto prekonal COVID-19 sa postcovidový syndróm môže prejaviť, bez ohľadu na vek či pohlavie. Po celom svete lekári a ďalší odborníci skúmajú postcovidové stavy pacientov. Podľa WHO a súčasných zistení týmto syndrómom trpí 10 až 20% pacientov, ktorí prekonali COVID-19. Súvislosť medzi závažnosťou infekcie a postcovidovým syndrómom nie je. Syndróm môže prepuknúť ako u ľudí s ľahkým tak aj s ťažkým priebehom ochorenia.

Podľa iných štúdií sa pravdepodobnosť rozvoja postcovidových stavov zvyšuje u ľudí, ktorí

  • mali závažnejší priebeh ochorenia a boli hospitalizovaní
  • mali závažné zdravotné problémy pred infikovaním sa koronavírusom (oslabená imunita, diabetici, chronické alebo autoimunitné ochorenia,…)
  • neboli očkovaní proti COVID-19

Riziko rozvoja syndrómu je nižšie

u ľudí, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali a sú aj očkovaní.

Kedy vyhľadať lekára

Ako to presne je s postcovidovým syndrómom, u koho sa  prejaví a aké má symptómy sa stále presne nevie. Ak príznaky pretrvávajú aj cca 12 týždňov po prekonaní ochorenia vyhľadajte svojho lekára. V závislosti od príznakov podstúpite konkrétne vyšetrenia (EKG, magnetická rezonancia, odber krvi, …) prípadne vás odošle k špecialistovi.

Nepodceňujte ani psychické problémy. Depresia, úzkosť, poruchy spánku či iné psychické problémy, ktoré sa u vás prejavili po ochorení si vyžadujú odborné vyšetrenie. V opačnom prípade môžu prerásť do vážnejších problémov.

Ak sa akékoľvek príznaky prejavia u detí mali by ste ísť s nimi čo najskôr k lekárovi. Práve deti, ktoré prekonali COVID-19 sú na PIMS náchylnejšie. Keďže ide o život ohrozujúci stav návštevu lekára by ste nemali odkladať. Najčastejšie sa PIMS u detí prejavuje 5 až 6 týždňov po potvrdení ochorenia COVID-19.

Postcovidový syndróm – liečba

Liečba závisí od ťažkostí, ktoré pacient má. Keďže pri postcovidovom syndróme už v organizme zvyčajne aktívny vírus nie je liečba sa zameriava na zmiernenie príznakov.

Domáca liečba

V závislosti od toho akými príznakmi postcovidového syndrómu trpíte môžete siahnuť po rôznych typoch podpornej liečby.

Proti kašľu môžete skúsiť čaje z byliniek alebo sirupy proti kašľu.

Na boľavé kĺby môžete vyskúšať teplé alebo studené obklady.

Ak máte problém s veľkou únavou hýbte sa. Mierna pohybová aktivita, pri ktorej sa nebudete prepínať vám pomôže únavu znížiť.

Na zábudlivosť či zníženú koncentráciu sú dobré čaje alebo doplnky výživy s ginko biloba.

O vhodnej domácej liečbe postcovidovéo syndrómu sa poraďte so svojim lekárom.

ZDROJ

drmax.cz/pece-o-zdravi/postcovidovy-syndrom-u-deti-jake-jsou-priznaky-a-kdy-zpozornet

cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/long-term-effects/index.html

who.int/news-room/questions-and-answers/item/coronavirus-disease-(covid-19)-post-covid-19-condition

mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/featured-topic/post-covid-syndrome-the-long-haul

mojalekaren.sk/clanok/postcovidovy-syndrom-ako-sa-uzdravit-a-vratit-do-normalu/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY