6 C
Bratislava
štvrtok, 7 novembra, 2024

Fakty a mýty: Migréna

Migréna je zdravotný stav, ktorým podľa odhadov trpia na svete takmer 3 miliardy ľudí, pričom sa toto číslo stále zvyšuje. Migrénou trpí dvakrát viac žien než mužov. Aj keď je hlavným príznakom migrény pulzujúca bolesť hlavy nejde o bežnú bolesť, na ktorú stačí tabletka.

Viac ako 60% ľudí trpí jednostrannou bolesťou hlavy, viac ako 80% ľudí cíti nevoľnosť a až 30% aj zvracia. Bolesť, zvýšená citlivosť na svetlo a/alebo zvuk, problémy s rečou, zrakom, nevoľnosť, závraty,…. a ďalšie symptómy môžu trvať aj celé dni. Niet preto divu, že sa s migrénou spája mnoho mýtov. Ako to naozaj je s migrénou?

Fakty a mýty

Migréna nie je vážne ochorenie

Existuje niekoľko typov migrén. Každý pacient trpí inými príznakmi. Niektoré sa objavujú u viacerých ľudí, niektoré len zriedka. Migréna nie je vážne ochorenie môže byť ale chronická a niekedy oslabiť celý organizmus čím zasiahne do pracovného aj rodinného života. Objavili sa ale súvislosti medzi migrénou a mŕtvicou, chorobami srdca a samovraždou.

Existuje aj závažnejší typ migrény – hemiplegická migréna, ktorá sa často vyskytuje v rodinnej anamnéze a je spojená s neurologickými príznakmi a aurou. Spôsobuje výraznú slabosť až paralýzu jednej strany tela. Paralýza zvyčajne do pár hodín až dní ustúpi. V zriedkavých prípadoch môže hemiplegická migréna spôsobiť aj trvalú paralýzu.

Migréna je len bolesť hlavy

Nie. Bolesť hlavy je len jedným z príznakov migrény. Navyše bolesť hlavy pri migréne je špecifická, pacient vie často určiť miesto odkiaľ bolesť vychádza (často je to miesto „za okom“). Bolesť trvá minimálne 4 hodiny až niekoľko dní, je pulzujúca a môže sa presúvať z jedného miesta na druhé. Pri migréne sú prítomné aj ďalšie symptómy ako nevoľnosť, svetloplachosť, problémy so zrakom, nechutenstvo, nevoľnosť, ….

Bežná bolesť hlavy sa objaví náhle. Migréna dáva o sebe vedieť pár dní dopredu. Ide o prodromové štádium, pre ktoré sú typické konkrétne príznaky (nadmerné zívanie, zlá nálada, stuhnutý krk,…). Následne nastúpi aura a hneď po nej typická bolesť hlavy. Nie každý pacient prechádza všetkými štádiami.

Na migrénu neexistujú žiadne lieky

Pravdou je, že migréna sa ešte stále nedá vyliečiť. Existuje ale množstvo liekov, ktorými je možné zmierniť príznaky migrény. Úpravou životného štýlu a úpravou jedálnička sa dajú záchvaty migrény obmedziť. Rovnako dobré je aj zistiť čo migrénu spúšťa a vyhýbať sa tomu. U každého človeka môže byť týmto spúšťačom niečo iné: stres, výrazné vône, nadmerná fyzická aktivita, alkohol, hormonálne zmeny (menštruácia, tehotenstvo, menopauza),…

Diéta môže migrénu zastaviť

Nie. Žiadna diéta vás migrény nezbaví. Môže ale pomôcť zmierniť príznaky prípadne redukovať záchvaty. Zdravé stravovanie a vyhýbanie sa spúšťačom (medzi ktoré môžu patriť aj niektoré potraviny) môžu znížiť riziko migrény.

Lieky na bolesť na migrénu nezaberajú

Bežné, voľnopredajné lieky od bolesti vám môžu pomôcť. Dôležité je ale kedy ich užijete. Najvhodnejšie je užiť ich hneď ako sa objaví aura čím môžete bolesti hlavy predísť alebo ju aspoň zmierniť. Užitie tabletky počas ataku už nemusí mať účinok.

Na lieky od bolesti si ale dajte pozor. Ak ich užívate často môžu viesť k bolestiam hlavy. Ak trpíte migrénou často je lepšie navštíviť lekára, ktorý vám po vyšetrení predpíše vhodné lieky.

Kofeín spôsobuje migrénu

S kofeínom je to pri migréne trochu zamotané. Ak je u vás kofeín spúšťačom, môže vám spustiť migrénu. Neplatí to ale pre všetkých. Vo väčšine prípadov kofeín zmierňuje bolesti hlavy, vrátane migrény. Niektorí ľudia si dajú šálku kávy s kofeínom v začiatkoch záchvatu. Zistili, že im pomáha zmierniť intenzitu niektorých príznakov. Funguje to len u niektorých pacientov, či aj u vás si musíte jednoducho len vyskúšať.

Na druhú stranu, nadmerné pitie kofeínu môže migrénu spustiť. A aby to bolo ešte viac zamotané zistilo sa, že odvykanie od kofeínu spúšťa migrénu častejšie než jeho nadmerné pitie.

Migréna sa vyskytuje len s aurou

Nie. Aura je jedno zo štádií migrény, ktoré sa zvykne objaviť tesne pred typickými bolesťami hlavy. Aura sa objavuje len u cca 30% ľudí. Väčšina ľudí má migrénu bez aury.

ZDROJ

healthnet.com/portal/home/content/iwc/home/articles/it-can-be-a-real-pain-migraine-myths-and-facts.action

thelancet.com/journals/laneur/article/PIIS1474-4422(18)30322-3/fulltext

americanmigrainefoundation.org/resource-library/migraine-myths/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

1 komentár

Komentáre sú uzavreté.

POSLEDNÉ ČLÁNKY