25.5 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024

5 tipov, ako zastavíte vypadávanie vlasov bez pomoci odborníka

Vypadávanie určitého množstva vlasov je prirodzený proces. V priemere je to od 50 do 150 vlasov denne. Pokiaľ sa však objem tejto straty zväčšuje, je na mieste popremýšľať nad spôsobmi, ako proces zvrátiť alebo úplne zastaviť.

Možností je veľmi veľa a my vás zoznámime s tými, ktoré vás dovedú do vysnívaného cieľa.

Vyhýbajte sa negatívnym faktorom

Najmä nedostatku vitamínov. Alebo napríklad pravidelný stres má na naše telo veľký vplyv. Svoju úlohu v tomto smere zohráva aj nesprávna starostlivosť, hormonálne zmeny, následky chronických chorôb či rôzne genetické faktory.

Ako sme si v úvode spomínali, samotné vypadávanie vlasov je normálne, pretože každý vlas má svoj špecifický životný cyklus, na ktorého konci odumiera a vypadne. Takže za deň môžete z tohto dôvodu stratiť až do 150 vlasov. Niekedy viac, ak ste si deň predtým neučesali vlasy a nechali ich zopnuté.

Ak ste si ale všimli, že sa vám množstvo vypadnutých vlasov zvýšilo, v tom prípade je najvyšší čas sa zamyslieť nad tým, ako vypadávanie vlasov zastavíte?

Zmeňte stravu

Ako sme si spomínali, vypadávanie vlasov môže byť spôsobené rôznymi faktormi. Veľmi veľký vplyv na naše telo má však strava. Tá je často nezdravá, bez dôležitých živín, minerálov a stopových prvkov.

Aby preto nemala vaša zlá životospráva vplyv na vaše vlasy a ich množstvo na hlave, skúste postupne zmeniť  typ potravín, ktoré denne konzumujete. Najviac vitamínov a minerálov nájdete v ovocí a zelenine. Pozor však na príliš radikálne kroky. Aj prudký prechod na vegetariánske alebo vegánske jedlo môže byť výsledkom silného vypadávania vlasov, ich väčšej lámavosti a vysychania.

Veľmi dobré sú tiež zdravé tuky, ktorými sú najlepšie nasýtené ryby. Určite vám neuškodia ani strukoviny, orechy alebo kvalitné mliečne produkty.

Zamyslite sa nad úpravou vlasou

Okrem stravy je tu ďalší vplyvný faktor vypadávania vlasov. Je to nesprávna starostlivosť. Pri rýchlom životnom tempe sa snažíme svoju korunu krásy nastailovať do požadovaného tvaru a objemu pomocou rôznych postupov a prípravkov. Rýchle sušenie horúcim vzduchom z fénu však kvalite vlasov neprospieva. Ani farbenie, kulmovanie, žehlenie alebo uchytenie do gumičky nie je pre prirodzený rast vlasov ideálne.

 

Vyhýbajte sa stresu

Tu stojí za zmienku aj depresia, ktorú vyvoláva nedostatok spánku a neustále pocity únavy. V takomto stave nie je naše telo schopné na vonkajšie podnety adekvátne reagovať a veľmi rýchlo sa „zosype“.

Aj to môže byť príčinou náhleho vypadávania vlasov, ku ktorému väčšinou dochádza spravidla 3-5 mesiacov po nepríjemnej stresujúcej udalosti.

Extra starostlivosť nie je zbytočný luxus

Vplyvom spomínaných faktorov si oslabené vlasy vyžadujú väčšiu starostlivosť. Zahrňte preto do svojej rutiny napríklad masáž pokožky hlavy. Môže na to použiť olej vyrobený z aloe. Predtým sa samozrejme uistite, že nemáte alergickú reakciu.

Alebo môžete po konzultácii s dermatológom či trichológom svoj bežný šampón nahradiť šampónom proti vypadávaniu vlasov, v ktorom sú všetky dôležité látky namiešané v tom najlepšom pomere. Ak tieto jednoduché kroky môžu vypadávanie vlasov zastaviť.

 

Zdroj obrázkov:

  1. goodluz/Shutterstock.com
  2. BLACKDAY/Shutterstock.com

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY