9 C
Bratislava
štvrtok, 25 apríla, 2024

Mešká vám menštruácia? 10 + 1 dôvod prečo môže menštruácia meškať

Asi neexistuje žena, ktorá by mala počas svojho života pravidelnú menštruáciu. Meškajúca menštruácia môže byť problémom hlavne ak je žena zvyknutá na pravidelný menzes. Ak menštruácia mešká niečo sa vo vašom organizme deje a vaše telo vám to aj týmto spôsobom dáva najavo. Na pravidelnosť menštruačného cyklu má vplyv množstvo zdravotných faktorov ale aj váš životný štýl.

Dĺžka menštruačného cyklu

Menštruácia alebo menzes je vaginálne krvácanie, ktoré sa cyklicky opakuje. Menštruačný cyklus sa počíta od prvého dňa menštruácia a trvá do ďalšej menštruácie ďalšieho mesiaca. Optimálne je ak menštruačný cyklus trvá od 28 do 30 dní. Nie je ničím výnimočným ak cyklus trvá 24 až 35 dní. U každej ženy je to individuálne.

Pravidelnú menštruáciu majú z veľkej časti na starosti hormóny, ďalej je to mozog a vaječníky. Ak je čokoľvek z toho v nerovnováhe dochádza k poruchám menštruácie čo môže mať za následok aj nepravidelný cyklus, meškanie či vynechanie menštruácie.

Meškajúca menštruácia môže ale nemusí byť problémom. Ak chcete mať dieťa je to dobrým znamením. Tehotenstvo je síce najčastejším dôvodom meškajúcej menštruácie ale určite nie jediným. V závislosti od príčiny môže menštruácia meškať pár dní alebo aj týždňov.

Kedy mešká menštruácia

O meškajúcej menštruácii hovoríme ak

  • máte nepravidelnú menštruáciu a od poslednej ubehlo viac ako 38 dní
  • máte menštruáciu pravidelnú a teraz mešká zrazu viac ako 3 dni

Menštruácia vám nemešká ak máte jeden mesiac napríklad 27-dňový cyklus a druhý mesiac 25 alebo 28-dňový.

V závislosti od toho ako dlho menštruácia mešká poznáme

  • opsometriu – menštruácia mešká viac než dva mesiace
  • amenorea – menštruácia mešká viac ako 6 mesiacov. V tomto prípade by ste určite mali navštíviť svojho gynekológa.

Na pravidelnosť menštruácie má vplyv viacero faktorov. Dôvodov, prečo menštruácia mešká (okrem tehotenstva) môže byť niekoľko.

Stres

Stres je najčastejším dôvodom meškania  menštruácie a neraz aj jej vynechania. Bežný menší stres, ktorý v dnešnej dobe zažívame takmer každý deň by na pravidelnosť menštruácie nemal mať vplyv. Pokiaľ je ale úroveň stresu vyššia než bežne výrazne vplýva na hormonálnu rovnováhu.

Pri intenzívnom strese sa spomaľuje až prerušuje tvorba hormónu gonadotropínu (GnRH). Tento hormón ovplyvňuje ovuláciu a aj menštruačný cyklus. Stresom sa uvoľňujú do organizmu aj stresové hormóny adrenalín a kortizol. Keďže ide o „hormóny prežitia“ mozog na základe ich zvýšenej hodnoty vypne všetky funkcie v organizme, ktoré považuje za menej dôležité. Medzi nimi je aj reprodukčný systém a teda aj menštruácia.

Chronický alebo intenzívny stres nie je len dôvodom meškania menzesu. Môže byť dôvodom nepravidelného, celkovo rozhodeného menštruačného cyklu (raz je cyklus kratší, potom dlhší,…) alebo neschopnosti otehotnieť.

Zmiernením stresu a vyhýbaním sa stresujúcim situáciám by sa mal menštruačný cyklus upraviť.

Hmotnosť

Nadváha, nízka hmotnosť a aj drastické zmeny hmotnosti vplývajú na menštruačný cyklus.

Obezita ovplyvňuje tvorbu estrogénu a progesteronu. Nadváha tak môže spôsobovať meškanie menštruácie, jej vynechanie a aj neplodnosť. Nadváha môže byť aj dôvodom silnej menštruácie a abnormálneho krvácania. Predpokladá sa, že zápal, ktorý spôsobuje obezita zabraňuje hojeniu sliznice maternice.

Zmena životného štýlu, úprava jedálnička a pravidelné cvičenie vám pomôžu znížiť hmotnosť. Následne sa upraví aj vaša menštruácia.

Nízka telesná hmotnosť a teda aj málo telesného tuku vedie k zmenám hladín hormónov. Nedostatok minerálov, vitamínov a živín sú dôvodom prečo organizmus nedokáže produkovať dostatočné množstvo hormónov. Týmto problémom často trpia ženy s poruchou príjmu potravy (anorexia a bulímia) a vrcholové športovkyne.

Najčastejšie majú problémy s meškajúcou alebo vynechanou menštruáciou ženy, ktoré majú BMI nad 35 (obezita) alebo je ich BMI pod 18,5 (podváha). Poznáte svoje BMI? Vypočítajte si ho jednoducho pomocou BMI kalkulačky.

Perimenopauza

Perimenopauza je obdobie, ktoré začína pár rokov pred menopauzou. Často začína vo veku 40 až 50 rokov, ale môže to byť pokojne aj skôr, či neskôr. Perimenopauza môže trvať rok, dva ale aj 8 či 10 rokov. Vyznačuje sa nepravidelným menštruačným cyklom, menštruácia môže byť silnejšia, dlhšia, ale aj slabšia či kratšia. Dôvodom je kolísanie a postupné znižovanie hladiny ženského hormónu estrogénu. Meškanie menštruácie je pre toto obdobie takmer typické. Či ide ale naozaj o perimenopauzu môže zistiť len lekár na základe hladiny hormónov.

Extrémne cvičenie

Cvičenie má na zdravie priaznivý účinok. Pokiaľ to s ním ale preženiete môže si to odniesť napríklad aj vaša menštruácia. Extrémne cvičenie je pre organizmus stres, ktorý narúša rovnováhu hormónov zodpovedných za pravidelnú menštruáciu. Menštruácia začína byť nepravidelná, mešká až môže dôjsť k jej zastaveniu.

Ak ste do boja s nadváhou zaradili aj cvičenie môže sa to odraziť aj na meškaní menštruácie. Nezľaknite sa. Ak sa v úvode vyhnete extrémne náročným cvikom upraví sa. Cvičením môžete len získať. Telesný tuk produkuje jeden typ estrogénu, ktorý spôsobuje hrubnutie výstelky maternice v prvej časti cyklu. Čím je výstelka hrubšia tým je krvácanie počas menštruácie silnejšie (a neraz doprevádzané aj silnými bolesťami a kŕčmi). Úbytkom telesného tuku sa zníži hladina estrogénu na normálnu hodnotu čo môže mať za následok tenšiu výstelku, slabšie krvácanie a menšie bolesti.

Zmena denného režimu

Pokiaľ pracujete na zmeny, ak máte týždeň dennú, potom nočnú ale aj v prípade ak cestujete a prekonávate pritom viac časových pásiem môžu sa rozrušiť nie len váš cirkadiánny (biologický) rytmus ale aj menštruačný cyklus. Tieto zmeny by nemali spôsobiť vynechanie menštruácie ale len jej omeškanie, prípadne môže začať o pár dní skôr.

Dojčenie

Ak po narodení dieťaťa a uplynutí šestonedelia očakávate pravidelnú menštruáciu nemusí tomu tak byť vždy. Dôvodom meškajúcej, nepravidelnej alebo aj vynechanej menštruácie môže byť práve dojčenie. Dojčenie vplýva na hormonálnu rovnováhu v organizme ženy. Stáva sa, že menštruácia sa počas obdobia kojenia nedostaví vôbec. Po ukončení kojenia by sa ale menštruácia a pravidelný menštruačný cyklus mali vrátiť do normálu.

Veľa žien verí, že obdobie kojenia je istá forma antikoncepcie. Nie je to ale tak. Aj keď menštruáciu nemáte môžete otehotnieť. Pokiaľ s ďalším tehotenstvom chcete nejaký čas počkať mali by ste zvážiť užívanie antikoncepcie.

Lieky

Niektoré lieky môžu vplývať aj na menštruáciu. Môžu spôsobiť jej omeškanie alebo aj vynechanie. Prevažne ide o lieky ako antidepresíva, antipsychotiká a niektoré lieky na štítnu žľazu.

  • Antikoncepcia – hormonálna antikoncepcia môže tiež vplývať na cyklus. Ak užívate antikoncepciu každý deň (bez prestávky) môže sa stať, že vám menštruácia úplne vynechá. Nepravidelná menštruácia sa často objavuje aj u žien, ktoré vysadili hormonálnu antikoncepciu. Na pravidelnú menštruáciu si budete musieť nejaký čas počkať.

Mimomaternicové tehotenstvo

Máte vnútromaternicové teliesko a veríte, že meškanie menštruácie nemôže spôsobiť tehotenstvo? Nemusí to byť vždy pravda. Je tu malá šanca, že meškanie menzesu môže byť spôsobené práve mimomaternicovým tehotenstvom. Potvrdiť alebo vyvrátiť to môže len na základe vyšetrení lekár.

Často sa stáva, že tehotenský test v prípade mimomaternicového tehotenstva vyjde negatívne. Keďže je to život ohrozujúci stav vyšetrenie u gynekológa by ste nemali odkladať.

Meškajúca menštruácia

Problémy so štítnou žľazou

Štítna žľaza je dvojlalokový orgán, ktorý produkuje hormóny. Poruchami funkcie štítnej žľazy trpí cca 10% žien. Zvýšená (hypertyreóza) ale aj znížená (hypotyreóza) funkcia tohto orgánu sa môže prejaviť okrem iného aj zmenou menštruačného cyklu. Tieto zmeny, hlavne meškanie menštruácie či jej vynechanie sa môžu ľahko zameniť za menopauzu.

Choroby

Existuje množstvo chorôb, ktoré majú vplyv na menštruačný cyklus sa nemusia týkať len reprodukčného systému. Choroby nadobličiek, štítnej žľazy, problémy s pečeňou či cukrovka môžu spôsobiť meškanie menštruácie.

O pár dní sa môže menzes omeškať aj v prípadoch keď máte zápal pľúc, infarkt myokardu, meningitídu alebo máte bežnú virózu, prechladnutie či chrípku. Organizmus je vysilený bojom s chorobou a tak sa rozhodne, že menštruáciu, ktorá by ho vyčerpala ešte viac, jednoducho oddiali. Navyše, choroby často vedú k náhlemu zníženiu hmotnosti, čo môže narušiť hormonálnu rovnováhu v tele a mať vplyv na menzes.

Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS – Polycystic Ovary Syndrome)

Syndróm polycystických vaječníkov (môžete sa stretnúť aj s názvom syndróm polycystických ovárií) je najčastejšia hormonálna porucha žien v plodnom veku. Pri tomto ochorení dochádza k hormonálnej nerovnováhe ktorá narúša celkovo menštruačný cyklus. Symptómy PCOS sa medzi jednotlivými ženami môžu líšiť, spoločným znakom je ale nepravidelná či chýbajúca menštruácia.

Mladosť

U dievčat, ktoré začali menštruovať môže pár mesiacov trvať, kým bude menštruačný cyklus pravidelný. Nie je ničím výnimočným ak dostanete menzes a následne vám pár mesiacov vynechá. Asi nie je na svete žena, ktorá by mala menštruačný cyklus hneď od začiatku pravidelný. Dôvod je jednoduchý. Mladé ženy ešte nemajú dostatočne vyvinutý hormonálny systém, ktorý tvorí tzv HPO os. Os HPO tvorí hypotalamus, hypofýza a vaječníky (z angl. hypothalamic – pituitary – ovarian). Môže trvať aj niekoľko rokov kým táto os „dozreje“ a začne regulovať menštruačný cyklus. Menštruácia by sa mala stať pravidelnejšou do veku 20 rokov.

Menštruácia môže meškať z rôznych dôvodov. Najlepšie je ak si o nej vediete písomné záznamy. Tieto záznamy môžu pomôcť lekárovi rýchlejšie stanoviť diagnózu. Zvyčajne k tomu postačí bežný kalendár ale dnes nájdete na internete aj množstvo aplikácií, v ktorých si o svojich dňoch môžete zaznamenávať aj podrobnosti (sila krvácania, kŕče, meškanie, iné bolesti,…).

ZDROJ

health.clevelandclinic.org/why-is-my-period-late/

medicalnewstoday.com/articles/318317#5-Birth-control

verywellhealth.com/reasons-you-missed-your-period-2757503

nasezdravie.sk/magazin/dovody-meskania-menstruacie

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY