8.5 C
Bratislava
piatok, 13 septembra, 2024

Opičie kiahne – čaká nás ďalšia pandémia?

Opičie kiahne sú zriedkavým ochorením, ktoré sa v poslednej dobe dostáva čoraz viac do popredia. Aj keď nejde o neznáme ochorenie jeho rozšírenie mimo endemických oblastí začína vzbudzovať pozornosť verejnosti. Čo sú opičie kiahne? Odkiaľ sa zobrali? Ako sa šíria? Otázky, na ktoré sa vám v článku pokúsime odpovedať.

Zoozóny

Zoozóny sú choroby prenosné zo zvieraťa na človeka. COVID-19 sa preniesol na človeka z netopiera, toxoplazmózu môžu prenášať mačky či mačkovité šelmy, besnotou sa môžete infikovať od infikovaného psa,… Zoozón, alebo chorôb prenosných zo zvieraťa na človeka je viacero. Patria medzi ne aj opičie kiahne.

Prvýkrát boli opičie kiahne objavené v roku 1958 u opíc chovaných na výskum (odtiaľ názov opičie kiahne). Ako sa infikovali opice sa nevie, predpokladá sa ale, že na ne vírus preniesli hlodavce. Prvý zaznamenaný prípad u ľudí bol až v roku 1970 v Konžskej demokratickej republike. Od tých čias bolo hlásených viac prípadov infikovania. Išlo o oblasti v západnej a strednej Afriky (Kamerun, Stredoafrická republika, Gabon, Libéria, Konžská demokratická republika, Siera Leone,…).

Ako sa opičie kiahne dostali z endemických oblastí do sveta sa zatiaľ nepodarilo presne zistiť. Predpokladá sa, že je za tým cestovanie a dovoz zvierat z infikovaných oblastí.

Zdrojom vírusu tohto ochorenia nie sú len primáty ale hlavne hlodavce ako myši alebo potkany, ktoré infikovali opice.

Opičie kiahne – vírusové ochorenie

 

Po koronavíruse tu máme ďalší vírus. Vírus opičích kiahní patrí do rodu Ortopoxvirusov čeľaď Poxviridae. Tento vírus je podobný s vírusom pravých kiahní, ktoré sa už bežne vo svete nevyskytujú.

Sekvenovaním sa zistili dva genetické kmene vírusu

  • Západoafrický kmeň – riziko úmrtia je od 1 do 3,6%
  • Stredoafrický (konžský) kmeň – jednoduchšie sa šíri, má závažnejší priebeh a riziko úmrtia okolo 10%

Poxvírusy

sú voči vysychaniu všeobecne oveľa odolnejšie než iné vírusy. Kým koronavírus či vírus chrípky prežijú vonku (mimo organizmu) pár dní perzistencia (pretrvávanie vírusu) poxvírusov sa počíta na mesiace až roky. Chrasty, oblečenie, posteľná bielizeň,… po infikovanej osobe je infekčné ešte veľmi, veľmi dlhú dobu. Tieto vírusy sú odolnejšie aj voči zmenám pH a celkom dobre znášajú aj vyššiu teplotu. Napriek tomu sú citlivé na bežné dezinfekčné prostriedky.

Rôzne ekologické a organické dezinfekčné prostriedky môžu byť na vírusy spôsobujúce kiahne menej účinné.

Opičie kiahne verzus ovčie kiahne

Ovčie kiahne

, ktoré mnohým z vás prídu pri tejto téme na um nemajú s opičími kiahňami nič spoločné. Ovčie kiahne spôsobuje iný vírus (Varicella-Zoster). Jediné, čo majú tieto dve ochorenia spoločné sú kožné vyrážky.

Prenos opičích kiahní

Opičie kiahne sú menej infekčné

ako pravé kiahne. Môžete sa nimi infikovať ak ste v blízkom kontakte s infikovanou osobou. Vírus sa do organizmu dostane prostredníctvom dýchacích ciest, poranení pokožky a sliznicami (oči, ústa, nos,…). K prenosu z človeka na človeka môže dôjsť

  • Prostredníctvom veľkých respiračných kvapôčok (kašeľ, kýchanie,…). Aby došlo k tomuto spôsobu prenosu vírusu je potrebný dlhodobý priamy kontakt (tzv face-to-face).
  • Pri kontakte s oblečením, posteľnou bielizňou, uterákmi,… ktoré používala infikovaná osoba
  • Pri kontakte s vyrážkami na pokožke infikovanej osoby
  • Telesnými tekutinami (krv, spermie,…).

Vírus môžu na človeka preniesť aj infikované zvieratá uhryznutím alebo poškriabaním. Nie je dobré ani dotýkať sa infikovaných uhynutých zvierat. Vírus sa môže dostať do organizmu cez drobné ranky na pokožke (malé ranky si ani nevšimnete)

Opičími kiahňami sa môžete nakaziť aj konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného mäsa infikovaných zvierat.

Keďže sa opičími kiahňami môžete infikovať rôznymi formami kontaktu nepovažujú sa za sexuálne prenosnú infekciu. Infikovaná osoba ale vírus môže pri sexuálnom styku preniesť (dochádza k prenosu telesnými tekutinami).

Opičie kiahne: príznaky

Inkubačná doba

(čas od infikovania sa až po symptómy) opičích kiahní je zvyčajne 7 až 14 dní, môže sa ale pohybovať aj v rozmedzí 5 až 21 dní. Zo začiatku sa príznaky ochorenia prejavujú podobne ako chrípka

  • bolesť hlavy
  • rýchly nástup horúčky (viac ako 38°C)
  • zdurené lymfatické uzliny
  • triaška
  • bolesť svalov, chrbta
  • únava, slabosť
  • môžu sa vo vážnych prípadoch objaviť problémy s dýchaním.

Po jednom až piatich dní od prvých symptómov sa zvyčajne objaví vyrážka. Najskôr na tvári a následne sa rozšíri na iné časti tela. Zo začiatku je vyrážka plochá, neskôr prerastie do hrbolčeka, ktorý sa naplní čírou tekutinou. Časom získa tekutina žltkastú farbu. Nakoniec sa z vyrážky vytvorí chrasta, ktorá odpadne.

Opičie kiahne môžete preniesť na inú osobu už deň predtým ako sa u vás objavia kožné vyrážky. Infekční ste až 21 dní od prvých príznakov, prípadne pokiaľ máte vyrážky alebo iné symptómy.

Aj keď opičie kiahne nie sú tak infekčné ako ochorenie COVID-19, WHO predpokladá, že opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu môžu zastaviť aj šírenie tohto ochorenia.

Opičie kiahne: liečba

Stanovenie diagnózy opičích kiahní nie je také jednoduché ako sa zdá. Kožné vyrážky sa vyskytujú aj pri iných ochoreniach, napríklad ovčích kiahňach. Správna diagnostika si vyžaduje návštevu lekára, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou pošle vzorky na testy do laboratória.

Liečba opičích kiahní je symptomatická a podporná, teda tlmia sa symptómy ochorenia. Pri závažnejšom priebehu ochorenia sa môže nasadiť liečba antivirotikami.

Toto ochorenie má vo veľkej miere mierny priebeh a značná časť ľudí sa vylieči doma v priebehu niekoľkých týždňov. Dôležité je aby sa infikovaná osoba izolovala a obmedzila tak šírenie vírusu ďalej.

Vážnejší priebeh ochorenia môžu mať ľudia, ktorí sa liečia na iné závažnejšie ochorenie. Následkom ochorenia môžete aj oslepnúť. Je to síce zriedkavé, ale možné. Medzi rizikové osoby u ktorých sa predpokladá závažný priebeh patria

  • ľudia s problémami s imunitou, oslabenou imunitou, autoimunitnými ochoreniami, ktorý užívajú vyššie dávky kortikosteroidov,…
  • deti mladšie ako 8 rokov
  • tehotné a dojčiace ženy
  • ľudia s jednou alebo viacerými chorobami (bakteriálna infekcia kože, gastroenteritída s nevoľnosťami, hnačkou alebo dehydratáciou, problémy s dýchacím systémom,…).
  • starší ľudia

Prevencia

Zatiaľ sa ukazuje, že výbornú ochranu (až do 85%) proti opičím kiahňam poskytuje očkovanie proti kiahňam. Očkovanie proti kiahňam bolo u nás povinné do roku 1979 – 1980.  V tomto období sa podarilo vyhubiť pravé kiahne na celom svete, preto bolo ďalšie očkovanie považované za zbytočné a už sa nevykonáva. Ak očkovanie máte mali by ste byť voči opičím kiahňam chránení. Pokiaľ si nie ste istí informujte sa u svojho všeobecného lekára.

Podľa iných zdrojov očkovanie proti kiahňam poskytuje ochranu len na cca 4 roky a niektorí lekári odporúčajú preočkovať sa. Časom stráca ochrana očkovaním účinok. Nemusíte sa ale obávať. Predpokladá sa, že ochranný účinok vakcíny klesne minimálne na cca 50%. Ak sa aj infikujete a ste očkovaní priebeh ochorenia by mal byť mierny.

Či už očkovaní ste, alebo nie pravdou je, že priebeh opičích kiahní je miernejší než pri pravých kiahňach. Úmrtnosť, ktorá sa pri oboch kmeňoch vírusu spomína sa týka prevažne ľudí, ktorí žijú v endemických oblastiach v biednych podmienkach.

Ak bývate s osobou, ktorá má opičie kiahne alebo ste ich prekonali poriadne vydezinfikujte všetko s čím ste prišli do kontaktu. Kontaminovanú bielizeň a aj odev perte minimálne pri teplote 60°C. Koberce, matrace, závesy,… môžete vydezinfikovať parou.

Pokiaľ ste prišli do kontaktu s infikovanou osobou mali by ste sa počas inkubačnej doby pozorovať a udržiavať sociálnu izoláciu. Aj keď je dosť možné, že ste sa vírusom nestihli infikovať, je aj rovnako možné, že ste ho chytili. Nezabúdajte, že infekční ste už deň pred vznikom vyrážok.

Ďalšia celosvetová pandémia?

Momentálne sa nepredpokladá, že opičie kiahne sa rozšíria do celého sveta tak ako tomu bolo v prípade COVID-19. Vo svete sa môžu objaviť menšie ohniská, ktoré bude možné dostať rýchlo pod kontrolu a zabrániť šíreniu vírusu ďalej. Očkovanie proti kiahňam, ktoré poznáme už desiatky rokov je účinné, takže v porovnaní s nedávnou pandémiou nemusíme čakať kým sa účinná vakcína objaví.

Vírusy šírením mutujú, menia sa. Ako sa bude správať poxvírus sa presne nevie. Rozšírenie tohto ochorenia do sveta síce nie je typické, ale pri súčasnom cestovaní a prevážaný zvierat sa dalo predpokladať, že sa z endemických oblastí dostane aj do ďalších častí sveta.

V článku sú informácie, ktoré sa týkajú opičích kiahní v súčasnosti. O prípadných zmenách vás budeme informovať.

ZDROJ

who.int/emergencies/disease-outbreak-news/item/2022-DON385

medicalnewstoday.com/articles/what-to-know-about-monkeypox-and-the-latest-cases#What-is-monkeypox?

uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=5195:pripady-opiich-kiahni-v-europskom-regione-zakladne-informacie-o-ochoreni&catid=56:tlaove-spravy&Itemid=62

nhs.uk/conditions/monkeypox/

webmd.com/a-to-z-guides/monkeypox-what-know

cdc.gov/poxvirus/monkeypox/about.html

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY