16.2 C
Bratislava
utorok, 10 septembra, 2024

Návrhy bylinkových záhrad

Bylinky patria do každej záhrady, pretože vďaka nim je záhrada rozmanitá tvarom, farebnosťou i vôňou a okrem toho ich použitím v kuchyni je veľa pokrmov chutnejších a stráviteľnejších. Aké množstvo a aké druhy byliniek budete pestovať, to závisí iba na vašom rozhodnutí, aj keď konečný výber samozrejme budú ovplyvňovať aj faktory ako veľkosť priestoru, ktorý vieme pre bylinky uvoľniť, typ pôdy, svetelné podmienky či náročnosť na starostlivosť.

Pre úspešný rast a životaschopnosť väčšiny byliniek je potrebný predovšetkým dostatok slnka. Najvýhodnejšie je preto pestovanie bylín na záhone na slnečnom stanovišti, na vyvýšenom mieste, alebo v kvetináčoch na terase. Aj samotné kvetináče vedia svojou farbou a dizajnom zaujať a spestriť záhradu, terasu, alebo vyplniť prázdne miesto na schodíkoch, či na priedomí domu.

Pred založením bylinkového záhona je potrebné záhon dôkladne porýľovať, aby sa vám rastlinky vedeli dobre zakoreniť do hĺbky. Pred vysiatím zapracujte do záhona asi 50g rohových pilín na každý m2. Budú slúžiť ako hnojivo, inak bylinky hnojte len veľmi opatrne. Medzi vysadené bylinky môžete poukladať bludné kamene, tie pohltia teplo a neskôr po západe slnka ho opäť do okolia vrátia, čím podporia ich zdravý rast. Podobnú službu vám spraví aj teplo z betónových múrikov, ak k nim bylinky vysadíte.

Pokiaľ by ste si radi založili vlastnú bylinkovú záhradu, pridávame 3 rôzne návrhy bylinkových záhrad, ktoré vám môžu slúžiť ako inšpirácia, no nezabudnite, že kreativite a fantázii sa medze nekladú.

Stredomorské potešenie

Ak milujete taliansku, či stredomorskú kuchyňu stavte na bylinky, ktoré svojou vôňou a farbou evokujú takéto prostredie. Spravte si nevšedný, mierne vyvýšený okrúhly záhon, kde vysadíte tieto bylinky: borievka, rozmarín, šalvia lekárska, bazalka, tymian, levanduľa, pamajorán, medvedí cesnak. Nezabudnite, že mediteránnu atmosféru dosiahnete, ak do záhrady doplníte aj štýlové dekorácie v podobe terakotových nádob, amfor, sošiek, alebo lampášikov so sviečkami, ktoré ju skvelo dotvoria.

Výsadba lekárnického záhonu

Pre všetkých, ktorý radi využívajú silu prírody aj na pomoc pri chorobách ako nádcha, prechladnutie, bolenie hlavy, alebo pokazený žalúdok mali by ste do svojho bylinkového záhonu pridať tieto bylinky: alchemilka, tymian, rumanček, skorocel, nechtík, kostihoj, mäta, divozel. Okrem ich liečivých účinkov budú tieto byliny aj okrasou vašej záhradky. Vysaďte ich do tvaru špirály, s dostatočným prístupom ku každému druhu, alebo pre jednoduchú variantu zvoľte klasický obdĺžnikový tvar.

Aromatická oáza

Ak potrebujete dávku energie a voňavého osvieženia, ste deprimovaní, či unavení založte si aromatický záhon, ktorý vás zrelaxuje a vylepší vám náladu. Nasledovné bylinky si vysaďte po stranách chodníčka, svojou prítomnosťou vám spríjemnia deň a v pokrmoch zas roztancujú chuťové poháriky. Sú to: mäta, citrónový tymian, medovka, ruža, rozmarín, rumanček, levanduľa.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY