Alchemilka žltozelená

01.07.2015 / Kategória: Atlas byliniek

Latinsky: Alchemilla xanthochlora
Ľudovo: kontryhel, ženský plášť, divý muškát, husia nôžka, rosička, rakovie zelie, Alchemilla, Lady’s Mantle, Gelbgriner Frauenmantel
Čeľaď: ružovité

Alchemilka patrí medzi trvalky.  Je to rastlina ako stvorená pre ženy, lebo jedinečne pôsobí na všetky ženské choroby a ťažkosti. Táto nenápadná rastlinka má dlaňovito laločnaté listy so siedmimi až deviatimi lalokmi, pevnú, nevysokú stonku a malé žltozelené kvety, ktoré vidieť od apríla až do júna, ale aj neskôr. Viaclaločné listy sú charakteristické tým, že sa v nich často zrána alebo po daždi zachová kvapka rosy.

Výskyt

Hojne sa vyskytuje na vlhkých lúkach, pri potokoch, vo vyšších polohách a v horských oblastiach a na okrajoch lesov.

Časti, ktoré sa zbierajú

Z rastliny zbierame celú byľ v čase kvitnutia (máj až august), neskôr len listy a všetko sušíme na teplom mieste.

Účinné látky

Jej najdôležitejšími účinnými látkami sú triesloviny (najmä tanín so sťahujúcimi účinkami), horčiny, silice, organické kyseliny, kyselina salicylová, fytosteroly, falovonoidy, flavony, isoflavony a minerálne látky. Je vynikajúcim zdrojom fytohormónov.

Využitie

Alchemilka blahodarne pôsobí nielen pri menštruačných poruchách, výtoku, pri ochorení podbrušia a nevoľnostiach v prechode, ale pomáha tiež v začínajúcej puberte a spolu s rebríčkom obyčajným (myší chvost obyčajný) priaznivo ovplyvňuje menštruáciu. V prípade, keď mladé dievčatá napriek liekom nemajú pravidelnú menštruáciu, alchemilka spolu s rebríčkom obyčajným (zmiešať v rovnakom pomere) dajú všetko do poriadku.

Alchemilka veľmi pomáha pri poranení pri pôrode, pri ochabnutí podbrušia žien, ktoré majú ťažký pôrod alebo sklon k potratu, upevňuje plod a posilňuje väzivo maternice. Ženy so sklonom k týmto ťažkostiam by mali od tretieho mesiaca piť čaj z alchemilky.

Ona je všeliekom na všetky ženské choroby a pomáha dokonca spolu s kapsičkou pastierskou pri obrátení maternice a slabinovej prietrži. V uvedených prípadoch sa pijú štyri šálky čaju z alchemilky, pripraveného podľa možnosti z čerstvo natrhaných bylín, denne po dúškoch. Okrem toho masírujeme postihnuté miesto tinktúrou z kapsičky pastierskej, pri obrátení maternice začneme natieraním zvonka, počnúc od pošvy smerom hore. Tu sa uplatňujú doplnkové sedacie kúpele z rebríčka obyčajného (100 g byliny na jeden kúpeľ; dohromady tri kúpele týždenne; keď sa voda vo vani zohreje, môže sa ešte dva razy použiť).

V zmesi s kapsičkou pastierskou lieči atrofiu svalu (chradnutie) a choroby svalstva. Táto veľmi hodnotná rastlina sa využíva aj pri skleróze multiplex. Pôsobí sťahujúco a veľmi rýchlo lieči. Používame ju ako prostriedok odvodňujúci a posilňujúci srdce pri traumatických horúčkach (horúčka z rany), hnisavých ranách a zanedbaných vredoch. Po extrakcii zubov sa alchemilka odporúča ako najlepší hojivý prostriedok. Po viacnásobnom vyplachovaní zahojí ranu v priebehu dňa.

Kontraindikácie

Výhodou pri používaní alchemilky je, že nemá nežiadúce vedľajšie účinky a pri bežnom dávkovaní ju možno používať aj dlhšiu dobu. Je odporúčané piť ju samostatne, trikrát denne jednu šálku.

Zaujímavosť

V ľudovom liečiteľstve sa pokladá za rastlinu na ženské choroby, podporuje funkciu maternice a tým zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia a donosenia plodu.

Motto

Ženský plášť, Boží dar všetkým ženám.

Ak sa vám článok páčil, kliknite na

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

MENU