5.6 C
Bratislava
streda, 4 decembra, 2024

Alchemilka žltozelená, poklad z prírody pre ženy

Latinsky

: Alchemilla xanthochlora
Ľudovo: kontryhel, ženský plášť, divý muškát, bylina gynekologická, plášť panenky Márie, husia nôžka, rosička, rakovie zelie, Alchemilla, Lady’s Mantle, Gelbgriner Frauenmantel
Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Alchemilka patrí medzi trvalky rastúce do výšky asi 40-50cm. Je to rastlina ako stvorená pre ženy, lebo jedinečne pôsobí na všetky ženské choroby a ťažkosti. Táto nenápadná rastlinka má dlaňovito laločnaté listy so siedmimi až deviatimi lalokmi, pevnú, nevysokú stonku a malé žltozelené kvety, ktoré vidieť od apríla až do júna, ale aj neskôr. Viaclaločné listy sú charakteristické tým, že sa v nich často zrána alebo po daždi zachová kvapka rosy.

Výskyt

Hojne sa vyskytuje na vlhkých lúkach, pri potokoch, krovinách, vo vyšších polohách a v horských oblastiach a na okrajoch lesov.

Časti, ktoré sa zbierajú

Z rastliny zbierame celú byľ v čase kvitnutia (máj až august), neskôr len listy a všetko sušíme na teplom mieste. Uvedené obdobie zberu je identické s obdobím kvitnutia.

Účinné látky

Jej najdôležitejšími účinnými látkami sú triesloviny (najmä tanín so sťahujúcimi účinkami), horčiny, silice, organické kyseliny, kyselina salicylová, fytosteroly, falovonoidy, flavony, isoflavony a minerálne látky. Je vynikajúcim zdrojom fytohormónov.

Využitie pre zdravie

Alchemilka blahodarne pôsobí nielen pri menštruačných poruchách, výtoku, pri ochorení podbrušia a nevoľnostiach v prechode, ale pomáha tiež v začínajúcej puberte a spolu s rebríčkom obyčajným (myší chvost obyčajný) priaznivo ovplyvňuje menštruáciu. V prípade, keď mladé dievčatá napriek liekom nemajú pravidelnú menštruáciu, alchemilka spolu s rebríčkom obyčajným (zmiešať v rovnakom pomere) dajú všetko do poriadku.

V zmesi s kapsičkou pastierskou lieči atrofiu svalu (chradnutie) a choroby svalstva. Táto veľmi hodnotná rastlina sa využíva aj pri skleróze multiplex. Pôsobí sťahujúco a veľmi rýchlo lieči. Používame ju ako prostriedok odvodňujúci a posilňujúci srdce pri traumatických horúčkach (horúčka z rany), hnisavých ranách a zanedbaných vredoch. Po extrakcii zubov sa alchemilka odporúča ako najlepší hojivý prostriedok. Po viacnásobnom vyplachovaní zahojí ranu v priebehu dňa.

Alchemilka a tehotenstvo

Alchemilka veľmi pomáha pri poranení pri pôrode, pri ochabnutí podbrušia žien, ktoré majú ťažký pôrod alebo sklon k potratu, upevňuje plod a posilňuje väzivo maternice. Ženy so sklonom k týmto ťažkostiam by mali od tretieho mesiaca piť čaj z alchemilky.

Je všeliekom na všetky ženské choroby a pomáha dokonca spolu s kapsičkou pastierskou pri obrátení maternice a slabinovej prietrži. V uvedených prípadoch sa pijú štyri šálky čaju z alchemilky, pripraveného podľa možnosti z čerstvo natrhaných bylín, denne po dúškoch. Okrem toho masírujeme postihnuté miesto tinktúrou z kapsičky pastierskej, pri obrátení maternice začneme natieraním zvonka, počnúc od pošvy smerom hore. Tu sa uplatňujú doplnkové sedacie kúpele z rebríčka obyčajného (100g byliny na jeden kúpeľ; dohromady tri kúpele týždenne; keď sa voda vo vani zohreje, môže sa ešte dva razy použiť).

Kontraindikácie

Výhodou pri používaní alchemilky je, že nemá nežiadúce vedľajšie účinky a pri bežnom dávkovaní ju možno používať aj dlhšiu dobu. Je odporúčané piť ju samostatne, trikrát denne jednu šálku.

Pestovanie

Alchemilka si vyžaduje slnečné až polotienisté stanovište, pôdu skôr humóznu, mierne vlhkú, ale priepustnú. Z hľadiska starostlivosti sa odporúča hnojenie kompostom, po kvitnutí je potrebné ju výrazne zastrihnúť.

Recept na prípravu čaju

Necháme zovrieť vodu. Usušené kvety a listy alchemilky rozdrvíme a 2 čajové lyžičky tejto zmesi vložíme do šálky. Zalejeme šálku horúcou vodou. Lúhujeme max. 5 minút. Čaj z alchemilky má mierne adstringentný účinok a príchuť má obdobnú ako čierny čaj.

Zaujímavosť

V ľudovom liečiteľstve sa pokladá za rastlinu na ženské choroby, podporuje funkciu maternice a tým zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia a donosenia plodu.

Zvieratá, najmä dojné kravy veľmi obľubujú listy alchemilky. A to nie náhodou. Alchemilka zvyšuje tvorbu mlieka.

Motto

Ženský plášť, Boží dar všetkým ženám.

Zdroje

[1] Život s bylinkami – do kuchyne, pre zdravie, pre krásu. 1.vydanie. Svojtka&Co., s.r.o., ISBN 978-80-89246-99-1.

[2] BYLINKY – Nová prehľadná kniha s opismi viac než 200 druhov obľúbených byliniek. 1.vydanie. Svojtka&Co., s.r.o., ISBN 978-80-89246-37-3.

[3] Ovocné a bylinkové čaje – zber, príprava, pôžitok. Ikar a.s., Bratislava, ISBN 978-80-551-2729-3.

Tatiana JalovcováAutorkou článku je Tatiana Jalovcová. Tatiana je študentkou Farmaceutickej fakulty UK. Okrem klasickej medicíny študuje popri škole aj alternatívne a komplementárne spôsoby liečenia, a to najmä fytoterapiu. Očaril ju svet byliniek a píše články hlavne o nich a ich liečivých účinkoch.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY