1 C
Bratislava
nedeľa, 8 decembra, 2024

Mäta pieporná: 14 benefitov, o ktorých ste možno ani netušili

Mäta pieporná je už stáročia známa ako liečivka a bežne sa v ľudovom liečiteľstve používa na bolesť hlavy, podráždený žalúdok a zlepšenie trávenia. Tu ale jej výhody nekončia. Typickú mätovú vôňu môžete nájsť v kozmetike, mydlách, esenciálnych olejoch či zubných pastách. Produktom pridáva nie len farbu a vôňu ale poskytuje im aj zdraviu prospešné benefity.

Mäta pieporná

Mäta pieporná je asi 1 m vysoká rastlina z čeľade hluchavkovité s tmavozelenými listami pokrytými jemnými chĺpkami. Na spodnej strane listov sa nachádzajú žliazky, z ktorých sa vylučuje éterický olej. Ide  o kríženca (hybrid) mäty vodnej a mäty klasnatej.

Mätu piepornú poznali a aj používali už starí Rimania a Egypťania pred tisíckami rokov. Ako samostatný poddruh bola uznaná až v 17.storočí.

Podľa povesti získala mäta pomenovanie po nymfe Menthe, ktorú Persefona premenila na rastlinu. Vetvičky mäty sa našli aj v staroegyptských hrobkách.

Mäta pieporná: Vplyv na zdravie

Možno sa vám páči chladivá a svieža vôňa mäty ale vedeli ste, že jej pozitívne účinky na zdravie využijete aj inak než len na osvieženie?

Z mäty  sa na liečbu a posilnenie zdravia používajú sušené alebo čerstvé lístky. Esenciálne oleje sa zas získavajú extrahovaním listov mäty.

Hlavné zložky mäty sú mentol a mentón.

  • Mentol – má analgetické a protizápalové účinky a dodáva osviežujúci a chladivý efekt
  • Mentón – má relaxačné a upokojujúce účinky, vďaka čomu zmierňuje pocit napätia.

Okrem nich ale obsahuje aj triesloviny, bielkoviny, karotenoidy, sacharidy, tuk, vlákninu, vitamíny A, B a C a prvky ako železo, vápnik, draslík, fosfor, sodík, horčík, meď, zinok a omega  3 a 6 mastné kyseliny.

Extra energia

Už len samotná vôňa mäty má povzbudzujúci účinok. Používa sa na zvýšenie bdelosti, výkonu a motivácie. Má stimulujúce účinky na centrálny nervový systém. Vždy keď sa cítite malátne, alebo bez energie skúste si privoňať k mäte, alebo mätovému esenciálnemu oleju.

Vôňa ale aj popíjanie mätového čaju stimuluje limbický systém, vďaka čomu sa zvyšuje ostražitosť a aj schopnosť sústrediť sa.

Mäta pieporná. Mätový čaj

Bolesť hlavy

Ak vás bolí hlava skúste mätu. Pár kvapiek zriedeného mätového oleja si vtierajte na čelo a spánky a behom 15 minút by sa mali bolesti hlavy zmierniť. Zopár menších štúdií potvrdzuje účinok mäty piepornej aj na zmiernenie migrény vrátane niektorých príznakov, ktoré ju doprevádzajú (citlivosť na svetlo, nevoľnosť a zvracanie). V štúdii až 40% pacientov s migrénou uviedlo zmiernenie migrény a príznakov po užití 1,5 % esenciálneho oleja z mäty.

Prechladnutie, chrípka

Mätu môžete často cítiť vo voľnopredajných liekoch na prechladnutie a kašeľ. Mentol (hlavná účinná látka v mäte)  je účinným dekongestantom, teda látkou, ktorá zmierňuje opuchy v nose a zlepšuje dýchanie. Tiež pomáha uvoľňovať a vylučovať hlien (smrkaním, kašľom). Pitie mätového čaju a vdychovanie mentolových výparov môže pomôcť s upchatým nosom (riedi a rozkladá hlien). Antibakteriálne, antivírusové a protizápalové účinky mäty pomôžu v boji s chorobou a podporia imunitný systém.

Trávenie

Mäta sa už od nepamäti používa na tráviace problémy. Esenciálne oleje, ktoré sú v listoch obsahujú mentol, mentón a limoleum, ktoré upokojujú podráždený žalúdok a zlepšujú trávenie. Zlúčeniny v mäte zlepšujú tok žlče a uvoľňujú svaly žalúdka vďaka čomu môže potrava ľahšie a rýchlejšie prejsť žalúdkom ďalej. Tento proces môže znížiť aj plynatosť, nadúvanie alebo hnačku.

V kombinácii s ďalšími bylinkami (harmanček, zázvor, ibištek,…) vám môže mäta pieporná pomôcť s množstvom tráviacich problémov.

Syndróm dráždivého čreva

Je známe, že syndróm dráždivého čreva sa nedá vyliečiť je ale dokázané, že užívanie kapsúl s mätovým olejom môže príznaky syndrómu zmierniť. Už po mesiaci užívania 75% pacientov zaznamenalo pokles príznakov syndrómu dráždivého čreva o 50% (bolesť, nadúvanie, plynatosť, hnačky).

Kožné ochorenia

Mäta má upokojujúce a ochladzujúce účinky a práve tie veľa ľudí využíva pri rôznych kožných problémoch. Olej z mäty sa často používa na upokojenie podráždenia kože a svrbenia či zmiernenie začervenania na koži.

Mätu môžete zaradiť aj do starostlivosti o pleť. Peeling s mätou dodá pokožke vlhkosť a jemnosť. Vďaka antibakteriálnym a antiseptickým vlastnostiam je vhodná aj na čistenie pokožky.

Ak požívate mätový esenciálny olej nanášajte ho na pokožku zriedení, nie čistý.

Mäta pieporná. Koktail

Alternatíva ku káve

Mätový čaj ľudia často pijú pre jeho povzbudzujúce a osviežujúce účinky a preto ide o výbornú náhradu kávy. Pokiaľ chcete obmedziť príjem kofeínu dajte si miesto šálky kávy mätový čaj, ktorý vás preberie a dodá vám energiu aj bez kofeínu.

Zápach z úst

Zubná pasta, ústna voda, mentolové cukríky alebo žuvačky sú účinné ak sa chcete zbaviť zápachu z úst. Či ste už niečo zjedli alebo vypili a zostala vám v ústach pachuť môžete ju práve mätou potlačiť. Mäta, alebo mätový čaj môže v ústnej dutine zmyť baktérie, ktoré zápach spôsobujú.

Odstraňovaním baktérií zabráni mäta tvorbe zubného plaku a pomáha tak udržiavať vaše zuby čisté a zdravé.

Chemoterapia

Nevoľnosť a zvracanie sú pomerne bežné vedľajšie účinky chemoterapie. Jedna štúdia potvrdila účinok mätového oleja na zníženie frekvencie nevoľnosti a vracania u pacientov, ktorí podstupovali liečbu chemoterapiou. Skôr ako sa rozhodnete siahnuť po mäte a mätovom oleji konzultujte rozhodnutie s lekárom.

Menštruačné kŕče

Dysmenorea

(bolestivá menštruácia) trápi mnoho žien. Mäta zmierňuje napätie svalov, čím môže zmierniť bolestivé kŕče (dĺžku aj intenzitu) počas menštruácie.

Boj s baktériami

Mätový olej môže zastaviť rast baktérií, ktoré sa prevažne prenášajú potravinami ako baktérie E.coli, listérie a salmonelózy. Preukázalo sa, že mäta zabíja aj baktériu Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok).

Sezónna alergia

Táto rastlinka obsahuje v menšom množstve aj kyselinu rozmarínovú, ktorá môže zmierniť príznaky alergických reakcií ako kýchanie, svrbenie a nádcha. Práve tieto príznaky sú typické pre sezónne alergie ako napríklad senná nádcha.

Bolesť svalov, chrbta

Mäta a mätový olej pôsobia ako prírodný liek proti bolesti a zároveň ako svalový relaxant. Môže zmierniť napätie svalov a zmierniť bolesti, ktoré napäté svaly spôsobujú.

Chudnutie

Mäta pieporná vám môže pomôcť schudnúť. Jej konzumáciou neschudnete ale jej vôňa znižuje pocit hladu. V jednej štúdii ľudia, ktorí si každé dve hodiny privoňali k mätovému oleju mali menší pocit hladu než ľudia, ktorí k mätovému oleju neprivoňali. Behom jedného týždňa skonzumovali o 2800 kalórií menej. Mäta nie len že zmierňuje pocit hladu, ale aj zvyšuje pocit sýtosti.

Mäta pieporná. Cukríky

Ďalšie využitie mäty piepornej

  • Odpudzuje hmyz – vymeňte spreje proti hmyzu za pár lístkov mäty alebo mätový olej. Jej vôňa odpudzuje pavúky, komáre, kliešte, mravce a aj vši.
  • Zníženie krvného tlaku – podľa niektorých štúdií môže mäta znížiť krvný tlak a môže pomôcť predchádzať hypertenzii.
  • Upokojuje nervy – aróma mäty môže upokojiť nervy, zmierniť pocit úzkosti a frustrácie
  • Zlepšuje stav vlasov – čaj z mäty piepornej zmiešajte s trochou jablčného octu a opláchnite si ním vlasy. Skôr ako ich opláchnete čistou vodou nechajte chvíľu pôsobiť. Mäta podporuje regeneráciu vlasovej pokožky a zmierňuje svrbenie.

Vedľajšie účinky mäty piepornej

Mäta pieporná sa všeobecne považuje za bezpečnú rastlinku. Popíjanie čaju alebo užívanie doplnkov výživy s mätou (podľa odporúčania na balení) by nemali mať žiadne vedľajšie účinky.

Esenciálny mätový olej

Pozor si dajte na esenciálny mätový olej, ktorý nie je vhodný na perorálne užívanie. Používajte ho zriedení v aromaterapii. Mäta v aromaterapii môže byť toxická pre zvieratá. Ak máte domáceho maznáčika jej použitie si radšej rozmyslite.

Vedľajšie účinky pri užívaní mätového oleja

  • pálenie záhy
  • nevoľnosť
  • vracanie

Mätový olej obsahuje toxickú zlúčeninu – pulegón. Vo väčších dávkach môže byť toxický. Nezabúdajte, že esenciálny mätový olej je veľmi koncentrovaný a obsahuje veľa tejto toxickej látky. Vo väčších dávkach môže byť toxický. Používajte ho len zriedený.

Pre koho nie je mäta pieporná vhodná (olej, čaj)

  • ľudia, ktorý majú nedostatok špecifického enzýmu G6PD by sa mali vyhnúť mäte všeobecne (oleju aj čaju).
  • Pre ľudí, ktorí užívajú niektoré lieky ako cyklosporín, simvastín, lavastín, antacidá, inhibítory protónovej pumpy, … Ak užívate lieky na predpis konzultujte užívanie mäty piepornej s lekárom.
  • Malé detí a bábätká – vedľajšie účinky mäty sa môžu výraznejšie prejaviť u malých detí. Vyhnite sa aj nanášaniu krémov a masti s esenciálnym mätovým olejom deťom na hrudník a tvár
  • Pre ľudí s arytmiou (nepravidelný tep srdca), hemolytickou anémiou

RECEPT: Tuniakový šalát s mätou

Pokiaľ neviete ako zakomponovať viac mäty do svojho jedálnička môžete si pripraviť tuniakový šalát s mätou. Tento šalát má všetky liečivé účinky mäty a navyše obsahuje aj omega – 3 mastné kyseliny, ktorých zdrojom je tuniak. Toto jedlo podporuje funkcie mozgu, trávenie a má aj protizápalové účinky.

Suroviny

konzerva tuniaka

1 lyžička drvených lístkov mäty

1 polievková lyžička olivového oleja

½ lyžičky strúhaného cesnaku (alebo podľa chuti)

Soľ a korenie podľa chuti

Všetko dôkladne premiešajte a nechajte chvíľu odležať na chladnejšom mieste.

ZDROJ:

.tasteofhome.com/article/13-amazing-health-benefits-peppermint/

medicalnewstoday.com/articles/265214#uses-and-benefits

dragonflytea.com/blogs/our-blog/mint-tea-benefits

https://www.medicalnewstoday.com/articles/265214#forms

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY