23.8 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024

Divozel veľkokvetý

Latinsky: Verbascum densiflorum Bertol.
Ľudovo: kráľovská svieca, devina, huniak, kruželica, volov chvost, divizna, mullein
Čeľaď: krtičníkovité

Divozel je dvojročná bylina s vretenovitým koreňom, z ktorého v prvom roku vyrastá ružica veľkých podlhovastých až vajcovitých, končistých plstnatých listov, ktoré zväčša prezimujú. Na jar nasledujúceho roka vyrastie priama, až 2 m vysoká stonka so široko kopijovitými, zbiehavými žltými listami. Na konci stonky sa vytvára husté strapcovité súkvetie, zložené zo žltých voňavých kvetov s tanierovitými korunami priemeru 3,5 – 5 cm. Kvety rozkvitajú postupne, v priebehu jedného až dvoch mesiacov. Plody sú tobolky.

Výskyt

Divozel rastie na kamenistých stráňach, lesných čistinkách, vo viniciach, popri cestách.

Časti, ktoré sa zbierajú

Predmetom zberu je kvitnúca vňať.
Bylinku je možnú dostať aj v lekárni.

Účinné látky

Divozel obsahuje saponíny, sliz, trieslovinu, flavonoidy, silicu, horčiny a sacharidy.

Využitie

Už v antike sa používal ako liek na priedušky a pľúca. Takmer výhradne ho dodnes na tento účel používame.Užívame ho pri zápale priedušiek, chrapote, kašli, astme. Okrem toho je možné ho používať ako obklad pri reumatických a svalových bolestiach. Na zahlienený nos sa odporúča šnupanie prášku zo sušených kvetov. Čaj z kvetov zosilňuje slabú menštruáciu.

Odvar:
Pri chronickom kašli a zápaloch hrdla vás môže silný odvar rýchlo „postaviť na nohy“. Navyše, podporuje potenie, preto je užitočný pri horúčkovitých prechladnutiach spojených so silným kašľom. Dávkovanie je 50g (cca dve a pol lyžice) na 500ml. Rastlinku prelejte horúcou vodou, nechajte spariť desať minút a preceďte.

Sirup:
Ak trpíte silným chronickým kašľom, môžete vyskúšať sirup z usušeného divozela. Príprava je trošku dlhšia, ale výsledok stojí za to. V panvici zohrejte 500g (cca štyri čajové šálky) odvaru alebo výluhu. Pridajte 500g medu, prípadne nerafinovaného cukru a miešajte, kým sa neroztopí. Následne stačí zmes nechať vychladnúť vo fľaši z tmavého skla. Dôležité je, aby mala korkový uzáver, pretože pri možnej fermentácii sirupu skrutkovací uzáver exploduje.

Kontraindikácie

Upozornenie: Droga je vo všeobecnosti neškodná, môže sa používať dlhodobo, avšak pri používaní listov, plsť z nich môže pôsobiť dráždivo. Stačí pred použitím nálev dobre precediť.

Zaujímavosť

Usušené staré byle divozela slúžia ako palivo.

Motto

Žlté kvety leta proti úkladom zimy.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY