Infekčná ochorenie, ktorým sa človek môže nakaziť od infikovaného kliešťa postihujúce viacero orgánov v ľudskom tele, má názov lymská borelióza. Táto infekcia patrí k zoonózam, k infekciám prenosným medzi zvieratami/hmyzom a ľuďmi. Aby vás kliešť mohol lymskou boreliózou infikovať musí byť prisatý 24 a viac hodín. Včasné odstránenie kliešťa vás môže pred touto infekciou ochrániť.
Pôvod lymskej boreliózy
Názov choroby je odvodený od názvu baktérie, ktorá ju spôsobuje – Borrelia burgdoferi a názvu mesta, kde infekciu prvý krát identifikovali – Old Lyme (východná časť USA). Vyskytuje sa takmer na celom svete – všade, kde žije hmyz, ktorý ju môže prenášať. Len na Slovensku sa lymskou boreliózou nakazí ročne približne 1000 ľudí.
Tri štádiá ochorenia
Lymska borelióza najčastejšie postihne kožu, kĺby, srdce a nervový systém. Čím skôr sa diagnostikuje a začne liečiť, tým vyššia je šanca na uzdravenie. Príznaky jednotlivých štádií sa líšia. Nie všetky sa musia prejaviť. O tom, že túto infekciu máte sa môžete dozvedieť až v druhom, alebo treťom štádiu. Príznaky infekcie sa môžu na čas dokonca stratiť, a po čase prepuknú v plnej sile.
1. štádium
V prvom štádiu sa infekcia prejavuje červenou až červeno – modrou škvrnou, ktorá je v mieste prisatia kliešťa (alebo iného hmyzu) vyblednutá. Hranice škvrny veľkej cca 10 – 15 cm sú zreteľné. Škvrna sa nemusí vytvoriť u každého, infekcia môže v tomto prípade nepozorovane rásť ďalej a prejsť do ďalšieho štádia.
Ďalšími príznakmi pre prvé štádium môžu byť:
- bolesti hlavy, svalov a kĺbov,
- zväčšené lymfatické uzliny,
- únava,
- zvýšená telesná teplota.
Prvé príznaky sa zvyknú objaviť po 3 až 30 dňoch od prisatia. Koža je v mieste výskytu škvrny teplejšia, môže svrbieť, ale nebolí.
2. štádium
V tomto štádiu môže dôjsť k postihnutiu centrálnej nervovej sústavy – hovoríme o neuroborelióze. Jej prvotné príznaky sú podobné bežnej viróze – bolesti chrbta, svalov, kĺbov, celková únava, teplota. Miesto nádchy a kašľu (ktoré by ste pri viróze očakávali) sa dostavia ďalšie príznaky v závislosti od toho, čo baktérie boreliózy napadli.
Napadnutie autonómneho nervového systému sa prejaví:
- búšenie srdca, nepravidelný tep,
- problémy s črevami, močovým mechúrom.
Napadnutie periférnych nervov:
- pocit mravčenia a pálenie na koži, tŕpnutie,
- ochrnutie lícneho nervu.
Napadnutie centrálnej nervovej sústavy:
- bolesti hlavy, vysoké horúčky, hučanie, pískanie v ušiach,
- zápal mozgu alebo nehnisavý zápal mozgových blán.
Ďalšími príznakmi, že organizmus si s infekciou nevie poradiť sú:
- bolesti, zápaly a opuchy kĺbov alebo svalov, bolesti hlavy, závraty, pocit mravčenia a pálenia na koži, zvýšená citlivosť kože, zášklby svalov,
- červené zdúreniny na ušných lalokoch, bradavkách, alebo miešku,
- môžu sa objaviť škvrny na koži na rôznych miestach tela.
Ak sa nezačne s liečbou v tomto štádiu môže infekcia prerásť do chronického ochorenia.
3. štádium
V tomto štádiu ide v podstate o chronické postihnutie srdcového svalu a centrálneho nervového systému (zápal mozgových blán, zápal mozgu, miechy, ochrnutie tvárového svalstva):
- bolesť krku, zväčšené uzliny, bolesť hlavy,
- zápal kože, kĺbov, srdca, mozgu, miechy alebo oka,
- chronická únava.
Liečba lymskej boreliózy
Očkovanie proti lymskej borelióze zatiaľ neexistuje. Každé jej štádium si vyžaduje inú liečbu. Infekcia nie je smrteľná. Problém je v jej dlhodobom liečení, recidívach a v tendencii prejsť do chronického ochorenia. Zbaviť sa baktérie boreliózy môže trvať veľmi dlho. Táto baktéria si vytvára obal, ktorý ju dokáže istý čas (cca 25 – 30 dní) chrániť pred antibiotikami. Ak sa na začiatku správne nediagnostikuje, môže narobiť v ľudskom organizme mnoho problémov.
Liečba 1. štádia
Odhaliť prvé štádium boreliózy v prípade absencie škvrny v mieste prisatia je obtiažne. Len v cca 50% prípadov nákazy sa prítomnosť baktérií odhalí v krvných testoch. Lekár po stanovení diagnózy nasadí antibiotiká, ktoré sa užívajú dlhšiu dobu.
Liečba 2. štádia
Správnu diagnózu v tomto štádiu určí všeobecný lekár v spolupráci s infektológom. Lymska borelióza sa už dá identifikovať aj z rozboru krvi. V tomto prípade je už nutná liečba v zdravotníckom zariadení, kde sa pacientovi podávajú antibiotiká injekčne buď v nemocnici alebo ambulantne.
Liečba 3. štádia
Presná diagnóza sa stanoví špeciálnymi testami zo vzorky krvi. Pacientovi sa v nemocnici podávajú antibiotiká priamo do žily.
Doplnková liečba lymskej boreliózy
Liečba boreliózy rozhodne patrí do rúk lekárov. Nepokúšajte sa ju liečiť svojpomocne. Lekársku liečbu ale môžete podporiť. Nezabudnite to ale skôr konzultovať s lekárom.
- Posilnite imunitu – zaraďte do jedálnička cesnak, včelí peľ alebo materskú kašičku.
- Zmierňujte príznaky ochorenia – v lekárni dostanete množstvo čajov, krémov a gélov na zmiernenie opuchov a bolesti kĺbov a svalov.
Po vyliečení z lymskej boreliózy je vhodné začať užívať probiotiká. Napravíte tak antibiotikami zničenú črevnú mikroflóru.