Každý z nás už niekedy užíval lieky. Či ste si už dali len tabletku proti bolesti hlavy alebo beriete lieky na predpis pravidelne mali by ste vedieť ako ich užívať. Nesprávne užívanie liekov môže byť dôvodom ich nižšieho účinku, vrátenia choroby alebo aj predávkovania sa.
O správnom užívaní liekov vás informuje lekár, lekárnik a aj príbalový leták, ktorý nájdete v každom balení liekov. Aj napriek tomu je množstvo mýtov o tom kedy, ako a prečo lieky užívať. Ako to s užívaním liekov naozaj je?
Fakty a mýty
Ak mám stále bolesti môžem si dať viac tabletiek
Nie. Je jedno či ide o lieky na predpis, výživové doplnky alebo voľnopredajné lieky, dávku odporúčanú lekárom alebo dávku uvedenú v príbalovom letáku nezvyšujte. Veľa farmaceutov, lekárov a odborníkov pracuje na tom aby určili správnu dávku lieku a liečiva v ňom (aj v prípade voľnopredajných liekov).
Užitie väčšieho množstva lieku vás pripraví o jeho výhody a zvýši sa riziko vážnych vedľajších účinkov. V konečnom výsledku sa budete cítiť ešte horšie a vystavíte sa veľkému nebezpečenstvu nežiaducich účinkov lieku.
Užívanie liekov v stanovenom čase má svoj dôvod (napríklad antibiotiká každých 6 – 8 hodín). To, že si dáte lieky častejšie nespôsobí rýchlejšie vyliečenie, ale skôr predávkovanie, ktoré vás môže ohroziť na živote.
Cítim sa lepšie, už nemusím užívať lieky
Nie. To, že sa cítite lepšie nemusí byť hneď znakom, že ste zdraví. Ochorenie sa pri predčasnom vysadení liekov môže vrátiť. Aj keď nemáte symptómy váš organizmus stále bojuje s ochorením, ktoré je prítomné.
Niektoré lieky musíte užívať dlhodobo alebo stále (napríklad na vysoký krvný tlak). Ak užívanie liekov prerušíte ochorenie sa môže prejaviť v plnej sile.
Pokiaľ nad vysadením liekov uvažujete z finančného hľadiska porozprávajte sa o tom s lekárom. Existujú spôsoby ako znížiť náklady na lieky (zmena lieku).
Užívanie voľnopredajných liekov nemusím konzultovať s lekárom
Pokiaľ si dáte občas liek na bolesť hlavy, alebo si dáte večer čaj na spanie je to v poriadku. Ak vám ale lekár predpíše lieky na iné ochorenie povedzte mu aké lieky, bylinky, vitamíny či výživové doplnky užívate. Účinky liekov na predpis sa v kombinácii s voľnopredajnými liekmi môžu znásobiť alebo sa ich účinky budú navzájom rušiť. O nič z toho istotne nestojíte.
Najlepšie je mať lieky na očiach, aby ste ich nezabudli užiť
Väčšina ľudí si lieky, ktoré užíva ukladá na miesto, kde ich uvidí (kuchynský drez, kúpeľňa). Nie je to dobrý nápad. Lieky sa skladujú na suchom mieste, mimo dosahu tepla a slnečného svetla (ak nie je uvedené inak).
Pokiaľ uložíte lieky na viditeľné miesto vystavíte ich teplu, vlhkosti a aj slnečným lúčom čím sa liek znehodnocuje a poškodzuje. Takýto liek môže mať nižšiu alebo žiadnu účinnosť alebo sa môže znehodnotiť (kvapky, krémy,…).
Lieky uchovávajte v originálnom balení. Ak sa bojíte, že ich zabudnete užiť v daný čas nastavte si budík v mobilnom telefóne alebo si stiahnite aplikáciu, ktorá vás na užívanie liekov upozorní v správny čas.
Je jedno ako tabletku užijem, hlavne že ju užijem
Tabletky užívajte podľa predpisu. Ak ich máte zapiť väčším množstvom vody tak ich zapite väčším množstvom vody (nie džúsu ani minerálnej vody). Lieky po jedle si dajte po jedle, nie pred jedlom. Len tak máte záruku, že lieky budú naozaj účinkovať. Ak napríklad užijete liek pred jedlom (miesto po jedle) je riziko, že len prejde vašim tráviacim traktom a vy ho vylúčite.
Veľkosť piluliek a kapsúl je tiež často problémom pri ich užívaní. Snažte sa ich prehltnúť celé. Tabletky sú navrhnuté tak aby sa rozpúšťali počas určitého času. Tým že kapsulu otvoríte a vnútrajšok užijete zabránite postupnému uvoľňovaniu liečiva do organizmu, čo môže mať vplyv na celkovú liečbu.
ZDROJ
health.clevelandclinic.org/7-myths-medication-facts-behind
electronicmar.co.uk/medications-myths-versus-facts/
Obrázky: Pixabay