Resveratrol je prírodná zlúčenina, ktorá sa vyskytuje v potravinách. Táto látka patrí do skupiny polyfenolov, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Resveratrol je antioxidant, ktorý sa v najväčšom množstve nachádza v šupkách a semienkach červeného hrozna a aj v červenom víne. Tejto látke sa pripisuje množstvo vlastností, ktorými priaznivo vplýva na zdravie. Naozaj je resveratrol zázračnou látkou, ktorá pomôže v boji s mnohými chorobami?
Pozornosť vedcov si táto látka získala koncom 20 storočia kedy sa odborníci začali zameriavať na silný antioxidant v červenom víne – resveratrol. Výskumy, ktoré sa doteraz uskutočnili poukazujú na sľubné antivírusové, protizápalové a aj protirakovinové účinky antioxidantu. Stále ale nie je dostatok údajov, ktoré by fungovanie resveratrolu potvrdili.
Kde sa nachádza resveratrol
Najväčšia koncentrácia resveratrolu je v šupkách a semienkach červeného hrozna. A keďže sa červené víno vyrába z červeného hrozna nájdete túto látku aj v červenom víne. Červené víno obsahuje 3 až 10 krát viac resveratrolu ako biele víno.
Okrem červeného hrozna sa antioxidant nachádza aj v arašidoch, čučoriedkach a brusniciach. Doteraz bol objavený vo viac ako 70 druhoch rastlín. V červenom hrozne je ale jeho koncentrácia najvyššia.
Resveratrol chráni hrozno pred poškodením slnečným žiarením a plesňovými chorobami. Obsah tejto látky v hrozne sa tak môže líšiť v závislosti od prostredia, v ktorom bolo hrozno pestované. Hrozno pestované vo vlhkom prostredí je náchylnejšie na napadnutie plesňami, preto produkuje resveratrolu viac, než hrozno pestované v suchom prostredí.
Zdá sa, že resveratrol je zodpovedný za málo srdcových chorôb vo francúzskej populácii, ktorá je známa aj miernou konzumáciou červeného vína.
Resveratrol účinky
Resveratrol chráni bunka a cievy pred poškodením. Na cievach vytvorí ochrannú výstelku čím zvýši ich ochranu pred poškodením. Môže tak mať neuroprotektívne vlastnosti a pomáha zachovávať funkciu mozgu, pamäť a zabraňuje aj vzniku mŕtvice či rôznych srdcových chorôb.
Ako antioxidant sa resveratrol obalí okolo bunky, vytvorí tak ďalšiu ochrannú vrstvu bunky čím zvýši jej obranyschopnosť.
Mozog
Popíjanie čereného vína (v rozumnom množstve) môže spomaľovať pokles kognitívnych schopností súvisiacich s vekom. Zároveň chráni mozgové bunky pred poškodením.
Niektoré výskumy potvrdili interferáciu resrevatrolu s beta-amyloidmy, ktoré majú súvislosť s Alzheimerovou chorobou.
Krvný tlak
Resveratrol pomáha produkovať viac oxidu dusnatého v organizme, čo spôsobuje uvoľňovanie krvných ciev. Týmto spôsobom znižuje hodnotu systolického tlaku, ktorý spôsobuje tuhosť ciev.
Zlý cholesterol
Podľa niekoľkých štúdií resveratrol znižuje účinok enzýmu, ktorý vplýva na tvorbu cholesterolu. Ako antioxidant znižuje oxidáciu LDL cholesterolu a zabraňuje tak ukladaniu plaku v tepnách.
U účastníkov jednej štúdie, ktorí užívali 6 mesiacov extrakt z hrozna sa potvrdil pokles cholesterolu o 4,5 až 20%
Cukrovka
Pomáha predchádzať inzulínovej rezistencii. Takže zabraňuje strate citlivosti na hormón inzulín, ktorý znižuje hladinu cukru v krvi. Tu ale výhody resveratrolu nekončia. Ľudí s cukrovkou chráni aj ďalšími účinkami.
- Chráni bunky pred poškodením oxidačným stresom.
- Znižuje zápaly, čím pomáha predchádzať viacerým chronickým ochoreniam
- Aktivuje AMPK – APMK, proteín, ktorý pomáha metabolizovať cukor.
Bolesť kĺbov – artritída
Rozpad chrupavky je často zodpovedný sa bolesť kĺbov. Resveratrol môže chrániť chrupavku pred poškodením, čím zabráni rozvoju artritídy.
Schopnosťou znižovať zápal môže užívanie resveratrolu predchádzať poškodeniu kĺbov.
Rakovina
Podľa niektorých štúdií môže byť táto látka účinná v boji s niektorými druhmi rakoviny. Najúčinnejším sa ukázal pri rakovine žalúdka, hrubého čreva, prsníka, prostaty a kože. Okrem podpory apoptózy (smrť buniek) poškodených či zmenených buniek ovplyvňuje rakovinu aj inými spôsobmi.
- Spomaľuje rast rakovinových buniek – zabraňuje ich deleniu a množeniu.
- Mení génovú expresiu – zmenením génovej expresie v rakovinových bunkách spomaľuje ich rast.
- Môže mať hormonálne účinky – môže zabrániť vzniku rakoviny, alebo spomaliť jej rast, ktorá má súvislosť s hormónmi.
Aj keď má resveratrol sľubné účinky je potrebných množstvo ďalších testov a štúdií, ktoré by jeho účinky potvrdili alebo vyvrátili. Keďže ale ide o látku, ktorá sa prirodzene nachádza v niektorých plodoch nemala by vám ublížiť.
Resveratrol: nežiaduce účinky
Resveratrol, ktorý sa bežne nachádza v hrozne či iných potravinách by vám nemal ublížiť. Ak sa ale rozhodnete zaradiť ho do svojho jedálnička vo forme doplnkov stravy buďte opatrní. Odporúčaná denná dávka tohto antioxidantu nie je doteraz stanovená.
V kombinácii s inými liekmi môže mať resveratrol nepriaznivý vplyv na organizmus
- Vo vyššom množstve zabraňuje zrážaniu krvi – v kombinácii s liekmi proti zrážaniu krvi môže zvyšovať krvácania či podieľať sa na tvorbe modrín.
- Blokuje tvorbu či účinok niektorých enzýmov, ktoré odvádzajú určite zlúčeniny z tela – ak užívate lieky, ktoré na to, aby sa z tela vyplavili potrebujú enzýmy, ktoré blokuje resveratrol môže dôjsť k zvýšeniu účinnej látky v tele na nebezpečnú hranicu. Ak užívate lieky na krvný tlak, imunosupresíva alebo lieky na úzkosť užívanie resveratrola konzultujte s lekárom.
- Resveratrol ako doplnok výživy sa neodporúča podávať tehotným a dojčiacim ženám a deťom. Stále je potrebných viac výskumov a testov, ktoré by fungovanie a vplyv resveratrolu potvrdili.
ZDROJ
webmd.com/heart-disease/resveratrol-supplements
health.clevelandclinic.org/resveratrol-benefits/
healthline.com/health-news/resveratrol-beneficial-for-diabetes
Obrázky: pixabay.com