26.1 C
Bratislava
utorok, 16 júla, 2024

Ako prežiť dlhú cestu autom bez problémov?

Leto už je za nami. Mnohí ale plánujú poslednú tohtoročnú dovolenku. Ak sa chystáte na juh Európy do obľúbeného Chorvátska či Talianska, vyrazte autom. Budete tak mať všetko vo svojich rukách.

Cestovať autom na dovolenku

má mnoho výhod: nemusíte riešiť batožinu, požičanie auta v destinácii ani sa spoliehať na mestskú dopravu. Jednoducho máte zaistenú slobodu. Na druhej strane sa ale musíte pripraviť na dlhé sedenie za volantom. Ako cestu prežiť bez ujmy?

Pred cestou si odpočiňte

Než si sadnete do auta a vydáte sa na cestu, mali by ste si dopriať naozaj dobrý odpočinok. Rozhodne deň pred cestou zabudnite na stacionárny bicykel, bežecký pás alebo posilňovňu. Nikto nechce sedieť 8 a viac hodín v aute s ubolenými svalmi. Relax a spánok sú v tejto chvíli tým, čo potrebujete najviac. Dajte si večer horúci kúpeľ a doprajte si aspoň 7-8 hodín kvalitného spánku.

Dajte skontrolovať auto

Do poriadku by ste určite mali dať aj auto. Nie je totiž nič horšie, než zostať stáť niekde v polovici diaľnice v cudzej krajine. Najlepšie urobíte, keď necháte auto prezrieť v servise. Tam presne vedie, čo robiť, doplnia vám potrebné tekutiny a skontrolujú aj pneumatiky a motor. Budete tak mať istotu, že je všetko v poriadku.

Tip: Chýba vám dopravný prostriedok? Pozrite si autá na predaj a vyberte si nového spoločníka na cesty.

Nezabudnite na doklady

Pri balení si ako prvé nachystajte všetky potrebné dokumenty. Chýbať by vám nemal občiansky alebo pas, zdravotná kartička, cestovné poistenie a zelená karta. V súčasnosti nezaškodí informovať sa aj o tom, či nebudete potrebovať aj dokumenty pre vstup do krajiny. Medzi nimi môže byť napríklad potvrdenie o očkovaní a iné.

Majte dostatok vody

Na cestu si nezabudnite do auta zobrať dostatočné množstvo vody. Nie je totiž nič horšie ako v horúcom dni ostať stáť v zápche a nemať ani dúšok vody. Dehydratácia je vaším nepriateľom, preto by každý z cestujúcich mal mať so sebou aspoň 2-litrovú fľašu vody. Nezaškodí mať po ruke aj niečo na zahryznutie, napríklad proteínové tyčinky, nakrájanú zeleni a ovocie či sendviče. Dajte prednosť ľahkým jedlám a menším kúskom, fast foodom sa radšej vyhnite.

Robte si prestávky a preťahujte sa

Dlhé cesty dávajú zabrať vášmu telu, najmä chrbát pri dlhom sedení naozaj trpí. Navyše môžete ľahko stratiť pozornosť a unaviť sa, keď si ani na chvíľu neodpočiniete. Robte preto časté prestávky, vždy vystúpte z aute a trochu sa ponaťahujte. Je fajn mať dopredu naplánované, kde a kedy zastavíte. Budete tak vedieť, koľko a kde sú po ceste odpočívadlá, benzínky alebo motely, kde môžete na chvíľu zastať.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY