24.5 C
Bratislava
streda, 18 septembra, 2024

Výhody plávania v studenej vode

Hovorí sa, že keď sa ponoríte do studenej vody, pôsobí ako elixír. Nielenže ľudia idú von na čerstvý vzduch, ale predpokladá sa, že pravidelné plávanie v studenej vode má nesmierne blahodarný účinok na zdravie.

Hoci telo najprv zažije šok, keď do studenej vody vstúpite, výhody ho rýchlo prevážia. Studená voda vraj posilňuje imunitný systém a metabolizmus, spevňuje svaly na bruchu, ale predovšetkým, ako naznačujú výskumy, môže mať veľký vplyv na duševné zdravie.

Hoci terapia studenou vodou zažila za posledné roky veľký rozmach, nie je ničím novým, poznali ju už starí Gréci. Prvým známym šampiónom kúpania v ľadovej vode bol samotný Hippokrates, ktorý nadšene hovoril o svojej skúsenosti so „zázračnou vodou“ na zmiernenie bolesti.

V moderných časoch sa otužovanie studenou vodou dostalo do centra pozornosti vďaka Holanďanovi Wimovi Hofovi, ktorému sa hovorí aj Ľadový muž. Wim je motivačný rečník a extrémny športovec, známy svojou schopnosťou odolávať nízkym teplotám. Chlad je dôležitou súčasťou Metódy Wima Hofa, pričom po jej absolvovaní účastníci uvádzajú zdravotné prínosy, napríklad viac energie alebo dokonca zmiernenie symptómov spôsobených autoimunitnými ochoreniami.

Mentálne zdravie

Výskok z lietadla, roztočenie kolesa v rulete, sex… Čo majú všetky tieto veci spoločné? Uvoľňujú v tele dopamín a adrenalín. Kúpanie v studenej vode nie je iné. Po zvláštne príjemnej bolesti pri ponorení sa do studenej vody nasleduje odmena – záplava endorfínov, ktoré sa uvoľňujú, aby pomohli telu reagovať na šok a stres spôsobený náhlym chladom.

Ponorenie do studenej vody údajne môže zvýšiť hladinu dopamínu o 530%. Keď vezmeme do úvahy tento intenzívny dopamínový nával a všetky výhody ekoterapie, je ľahké pochopiť, prečo sa toľko ľudí stáva fanúšikmi plávania v studenej vode a ženie sa za týmto prírodným opojením.

Nielenže si viete okamžite zlepšiť náladu, plávanie v studenej vode má aj dlhodobé zdravotné prínosy. Zistilo sa, že v istých prípadoch má pozitívny vplyv pri liečbe depresie a British Medical Journal tvrdí, že pravidelné plávanie v studenej vode je vhodnou alternatívou antidepresív. Údajne tiež znižuje úroveň úzkosti. Prekonanie odporu voči vstupu do studenej vody pomáha budovať duševnú odolnosť, ktorá časom posilní sebadôveru a sebaúctu a znižuje stres.

Fyzické zdravie

Jednou z kľúčových výhod plávania v studenej vode je zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia prostredníctvom tréningu srdca a pľúc. Studená voda tiež zlepšuje krvný obeh. Preplachuje žily, tepny a vlásočnice, tlačí krv na povrch a tlačí chlad smerom nadol, pomáha končatinám a adaptuje nás na chlad.

Ďalším dôležitým prínosom pre zdravie je posilnenie imunitného systému. Studená voda pomáha zvýšiť počet bielych krviniek, pretože telo je nútené reagovať na zmenu teploty. Postupom času tak telo vie lepšie aktivovať svoju obranu.

Rýchlejší metabolizmus je ďalším pozitívnym vplyvom plávania v studenej vode, pretože telo musí reagovať na nízke teploty. Aby vo vode všetko ostalo teplé, musí srdce rýchlejšie pumpovať a telo musí intenzívnejšie pracovať. To spôsobí, že sa spáli väčšie množstvo kalórií. Ak to spojíte s cvičením brušného svalstva, efektívnym kardio tréningom a namáhavým tréningom pri plávaní v studenej vode, celé vaše telo dostane poriadne zabrať.

Bezpečnosť

Ak by ste chceli vyskúšať plávanie v studenej vode, mali by ste podľa odborníkov zvážiť neoprénové ponožky a rukavice, nikdy nezostať vo vode príliš dlho a mať pripravené teplé oblečenie na prezlečenie. Prospešná je vraj aj každodenná studená sprcha, ktorá vás na chladný ponor pripraví, lebo vaše telo si na chlad postupne zvykne. Bezpečnosť vo vode je nanajvýš dôležitá, preto si pred vstupom do vody vždy pozrite odporúčania a usmernenia.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY