8.4 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

Bachova terapia

Čo je Bachova kvetová terapia?

Je to prírodná liečebná metóda, ktorú tvorí 38 výťažkov z rôznych kvetov a rastlín. Metóda pomáha človeku zvládnuť najrôznejšie negatívne emócie, harmonizovať myseľ a tým aj naštartovať prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Kvapky sa dajú aplikovať pri akútnych problémoch, no pôsobia aj preventívne.

História vzniku

Zakladateľom tejto metódy bol na začiatku 20.storočia Dr. Eduard Bach (1886 – 1936), anglický lekár, homeopat a bakteriológ. Práve ako bakteriológ bol veľmi úspešný a získal si aj uznanie od kolegov, keď vynašiel nový typ baktérií, ktoré sa začali používať ako očkovacia látka s prospešným vplyvom na zdravie človeka. Tieto látky sa dodnes používajú.

Ako lekár, však s týmto objavom nebol úplne spokojný, jeho cieľom bolo nájsť spôsob ako jednoducho a účinne liečiť ľudí s ťažkými ochoreniami a odpovede hľadal v prírode. Na strane druhej sa sám stal pacientom s rakovinou, ktorému dávali pár mesiacov života. Keďže miloval prírodu, rozhodol sa v tomto období odísť na vidiek. Tu došiel k záveru, že pozitívne a zdravé rozpoloženie mysle sa dá obnoviť pomocou energie a informácií z rastlín. Bach, aj keď s podlomeným zdravím prekonal rakovinu a začal ešte viac študovať a vnímať spojitosť medzi fyzickými ochoreniami a duševným stavom.

Veril, že telo je zrkadlom odrážajúcim stav našej mysle, a teda, že životný štýl a duševný stav jednotlivca sú hlavnou príčinou choroby. Vo svojej teórii sa oprel aj o základné typy osobností, podľa ktorých majú ľudia s podobnými vonkajšími prejavmi (podobné správanie sa v určitých životných situáciách) aj sklon k určitým chorobám. Z vidieka si odniesol prvé 3 rastliny: Mimulus, Impatiens a Clematis, ktoré začal pripravovať rovnakým spôsobom ako očkovaciu látku a následne ich skúšal na svojich pacientoch, s výbornými výsledkami.

V roku 1930 vydal knihu s názvom Uzdrav sám seba (Heal Yourself), podľa ktorej choroba vzniká pri vnútornom nesúlade človeka. Kniha, ktorá sa dodnes predáva, hlásala na tú dobu revolučné myšlienky, o sile prírody a moci človeka sa uzdraviť ak s ňou žije v súlade. Bach veril, že každý človek má vo svojom živote svoje poslanie, ktoré ak sa neuskutoční, môže byť príčinou vzniku ochorenia. Neskôr sa Bach opäť vrátil na vidiek, kde našiel ešte ďalšie rastliny, ktoré sa stali súčasťou jeho kvetových esencií. Dr. Bach vydal ešte dielo Osloboď sa (Free Yourself) a Dvanásť liečiteľov (The Twelve Healers).

Bachove Kvetové esencie

Kvetové esencie sú nápomocné k naplneniu podvedomia človeka, pomáhajú ho odblokovať, odstrániť negatívne emócie, zharmonizujú telo a myseľ a prinavrátia mu silu. Esencie neublížia, keďže sú z prírodných výťažkov, nemajú žiadne škodlivé, či vedľajšie účinky. Bachova kvetová terapia nie je aromaterapia, preto sa jej esencií nemusia báť ani alergici. Konkrétne esencie si vyberá klient sám, po konzultácii s terapeutom, vybrať sa dá aj s pomocou kyvadla, alebo kariet.

Použitie bachových esencií

Pri prechodnej zmene nálad: 2 kvapky zvolenej esencie nakvapkať do pohára s vodou a popíjať. Pri dlhodobom užívaní: 2 kvapky s každej vybranej esencie (max. 7 druhov) nakvapkať do 30 ml fľaštičky na miešanie, doplniť čistou vodou a trochou alkoholu. Zmes sa užíva 4 x denne 4 kvapky pod jazyk alebo do pohára vody. Rescue kvapky: 4 kvapky nakvapkať do pohára s vodou a popíjať. Opakuje sa podľa potreby. Rescue sprej: 2 streknutia priamo do úst alebo na zápästie. Opakovať podľa potreby.

Sedem základných emocionálnych stavov podľa Bacha

 1. Strach: cieľom esencií je zbavenie sa pocitov strachu
 2. Neistota a skleslosť: cieľom esencií je poznať svoju myseľ
 3. Nedostatok záujmu o súčasný svet: cieľom je chuť do života
 4. Osamelosť: cieľom je byť bližšie k ostatným
 5. Precitlivenosť na vplyvy a myšlienky: cieľom je zostať sám sebou
 6. Melanchólia, zúfalstvo, beznádej: cieľom esencií je žiť v radosti a nádeji
 7. Prehnaná starosť o druhých: cieľom esencií je ži a nechaj žiť

Zoznam kvetových esencií

1.AGRIMOMY /Repík pravý/
2.ASPEN /Topoľ osikový/
3.BEECH /Buk lesný/
4.CENTAURY /Zemežlč menšia/
5.CERATO /Rožec/
6.CHERRY PLUM /Slivka čerešňoplodá/
7.CHESTNUT BUD /Pagaštan konský/
8.CHICORY /Čakanka obyčajná/
9.CLEMATIS /Plamienok plotný/
10.CRAB APLE /Jabloň nízka/
11.ELM /Brest/
12.GENTIAN /Horček horký/
13.GORSE /Útesovec európsky/
14.HEATHER /Vres obyčajný/
15.HOLLY /Cezmína ostrolistá/
16.HONEYSUCKLE /Zemolez kozí/
17.HORNBEAM /Hrab obyčajný/
18.IMPATIENS /Netýkavka žliazkatá/
19.LARCH /Smrekovec opadavý/
20.MIMULUS /Čarodejka škvrnitá/
21.MUSTARD /Horčica roľná/
22.OAK /Dub letný/
23.OLIVE /Oliva európska/
24.PINE /Borovica lesná/
25.RED CHESTNUT /Pagaštan pleťový/
26.ROCK ROSE /Devätorník peniažtekovitý/
27.ROCK WATER /Voda pramenitá/
28.SCLERANTUS /Sklerant ročný/
29.STAR OF BETLEHEM /Bledavka okolíkatá/
30.SWEET CHESTNUT /Gaštan jedlý/
31.VERVAIN /Železník lekársky/
32.VINE /Vinič hroznorodý/
33.Walnut /Orech kráľovský/
34.Water Wiolet /Perutník močiarny/
35.WHITE CHESTNUT /Pagaštan konský biely/
36.WILD OAT /Stoklas konáristý/
37.WILD ROSE /Ruža šípová/
38.WILLOW /Vŕba biela/
39.RESCUE REMEDY: Krízovú esenciu Rescue Remedy tvorí týchto 5 Bachových kvetových esencií: Cherry Plum, Impatiens, Clematis, Rock rose, Star of Betlehem. Esencia pomáha pri zvládaní ťažkých životných situáciách, strese, pri úraze, v šoku, po nehode, pred pôrodom, akútnych bolestiach.

Hlavné účinky Bachových esencií

 • proti depresii, strese
 • úzkosti, tréme, nízkemu sebavedomiu
 • neistote, nerozhodnosti
 • strachu, aj neopodstatnenému
 • prepracovanosti, únave, vyčerpanosti
 • pomáhajú odstraňovať hnev, zlosť, žiarlivosť
 • v tehotenstve, klimaktériu
 • pri psychických problémoch s rozvodom, zmenou práce
 • pri šoku, úrazoch
 • akútnych bolestiach
 • pri poruchách správania sa
 • na prinavrátenie pozitívneho postoja k životu
 • podporujú samo uzdravovací proces

Poznámka
Bachova terapia je vhodná aj pre tehotné ženy, deti a zvieratá.

Slovko na záver

Bachove kvety pôsobia najmä po emocionálnej stránke. Táto jemná metóda je zvlášť vhodná na zharmonizovanie sa so svojim vnútorným ja za účelom dosiahnutia šťastia a pokoja. Túto terapiu vrelo odporúčame.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY