24.8 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024

Čakanka obyčajná

Latinsky: Cichorium intybus
Ľudovo: korenie svätého Petra, modrý kvet, kávová zelina, čekanka, chicory, cigória, zichorie
Čeľaď: čakankovité

Trváca bylina 20 – 120 cm, má také krásne sýto-modré kvety, že ich na lúke nemožno prehliadnuť. Byľ je rozkonárená, listy kopijovité.

Výskyt

Čakanku pestovali už starí Egypťania, vážili si ju ako šalátovú zeleninu, no dobrú povesť mala aj v lekárstve. Dnes je rozšírená aj v našich končinách, nájdeme ju rásť aj popri cestách, na suchších pasienkoch a medziach.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbierame koreň alebo kvitnúcu vňať, prípadne len kvety. Koreň zbierame spravidla v jeseni. Sušíme prirodzeným teplom.

Účinné látky

Koreň čakanky obsahuje do 49% inulínu (používa sa pri liečení cukrovky) a 0,1% glykozidu intybínu, triesloviny, cholín, arginín, živicu, sliz, minerálne látky. Hlavné obsahové látky sú v mliečnej šťave. Ide o horké látky terpénového charakteru, triterpénové deriváty, gumu a i. V listoch je kumarínový glykozid cichorín, ďalej levulóza, inulín, cholín, arginín, kyselina cichóriová.

Využitie

Upražený koreň pri teplote 140 stupňov Celzia nahrádza kávu – cigóriu. Tento spôsob využitia byliny je známy už z roku 1690 v Holandsku.

Odvar z koreňovej drogy (2 g na 200 ml vody) sa užíva 2 – 3-krát denne na podporenie chuti do jedenia a pri chronických ochoreniach žlčníka a pečene. V liečiteľstve sa koreň používa pri cukrovke, na trávenie, pri zápche. Zvonka sa vo forme obkladov používa na bolestivé zápaly, ekzémy a vredovité ochorenia. Čakankový odvar pomáha pri funkčnej zápche, častej pri zmenách pobytu (tzv. cestovná zápcha). Šťava z koreňa, zľahka vtieraná do vlasovej pokožky, podporuje rast vlasov. Mladé, čerstvé korene čakanky je možné použiť v homeopatii, tiež v gastronómii na prípravu omáčok. Kvetová droga sa používa vo forme záparu na vypláchnutie očí pri zápalových ochoreniach.

Kontraindikácie

Čakanka uplatňuje svoje terapeutické pôsobenie v najužšom spojení so zdravou zmiešanou stravou. Nesprávna výživa chudá na živiny môže viesť k tomu, že pri nadmernej spotrebe čakanky sa vyplavia z tela dôležité stopové prvky a minerálne látky (hlavne zinok, železo a vápnik).

Zaujímavosť

V starom Egypte bola považovaná za magickú bylinu, ktorá vraj dávala krásu a úspech. Čakanka si je vedomá svojej krásy. Akonáhle ju odtrhneme a hoc aj hneď dáme do vody, veľmi rýchlo zvädne.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY