25.5 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024

Buk lesný

Latinsky: Fagus silvatica L.
Čeľaď: bukovité

Je to jednodomý opadavý vysoký strom so sivou hladkou kôrou a s lesklými vajcovitými celistvo okrajovými listami. Patrí medzi naše najrozšírenejšie listnaté stromy. Narastá do výšky 30 až 40 metrov a do hrúbky jedného metra. Kvitne v apríli až máji. Plody sú trojhranné nažky – bukvice.

Výskyt

V strednej a západnej Európe tvorí lesné porasty, vyskytuje sa aj v južnej Európe.

Účinné látky

Fenoly, kresoly, kreosot, guajakol.

Využitie

V liečiteľstve nemá významné postavenie, bukový decht s charakteristickou vôňou sa kedysi podával v mastiach proti svrbeniu a zápalom.

Kreosotum sa naproti tomu stále používa v homeopatii, napríklad pri zápaloch kože, slizníc, dýchacích ciest, tráviacej sústavy, vylučovacej sústavy a pohlavných orgánov.

Buk je magickým symbolom života. S pomocou neho sa zvestovala človeku budúcnosť i jeho vlastný osud. Do bukového drevá babky bylinkárky vyrývali čarovne znamenia – runy, vďaka ktorým mal buk s pomocou svojich konárov vyháňať choroby a neduhy z tela. Na rozštiepené bukové vetvičky sa písali sakrálne runy, ktoré predpovedali osud. Buk je i symbol hlavy. Jeho široká koruna má často tvar strapatej tváre. Ak sa opriete o buk a necháte aby vám prečistil energetické kanály, dokáže vás zbaviť alebo zmierniť bolesti hlavy a migrény. Je to strom filozofov, podporuje mentálnu činnosť, vyjasňuje myšlienky a zvyšuje tvorivosť.

Okrem toho má buk drevo cenné a veľmi vhodné na výrobu podláh a nábytku.

Kontraindikácie

Za zmienku stoja bukvice, ktoré sa neodporúča jesť naraz vo veľkom množstve.

Zaujímavosť

Buk je súčasne i veľkým ochrancom, Slovania verili, že tam kde rastie buk, nemôžu uškodiť žiadne čary ani kúzla.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY