1.8 C
Bratislava
sobota, 4 februára, 2023

Buk lesný

Latinsky: Fagus silvatica L.
Čeľaď: bukovité

Je to jednodomý opadavý vysoký strom so sivou hladkou kôrou a s lesklými vajcovitými celistvo okrajovými listami. Patrí medzi naše najrozšírenejšie listnaté stromy. Narastá do výšky 30 až 40 metrov a do hrúbky jedného metra. Kvitne v apríli až máji. Plody sú trojhranné nažky – bukvice.

Výskyt

V strednej a západnej Európe tvorí lesné porasty, vyskytuje sa aj v južnej Európe.

Účinné látky

Fenoly, kresoly, kreosot, guajakol.

Využitie

V liečiteľstve nemá významné postavenie, bukový decht s charakteristickou vôňou sa kedysi podával v mastiach proti svrbeniu a zápalom.

Kreosotum sa naproti tomu stále používa v homeopatii, napríklad pri zápaloch kože, slizníc, dýchacích ciest, tráviacej sústavy, vylučovacej sústavy a pohlavných orgánov.

Buk je magickým symbolom života. S pomocou neho sa zvestovala človeku budúcnosť i jeho vlastný osud. Do bukového drevá babky bylinkárky vyrývali čarovne znamenia – runy, vďaka ktorým mal buk s pomocou svojich konárov vyháňať choroby a neduhy z tela. Na rozštiepené bukové vetvičky sa písali sakrálne runy, ktoré predpovedali osud. Buk je i symbol hlavy. Jeho široká koruna má často tvar strapatej tváre. Ak sa opriete o buk a necháte aby vám prečistil energetické kanály, dokáže vás zbaviť alebo zmierniť bolesti hlavy a migrény. Je to strom filozofov, podporuje mentálnu činnosť, vyjasňuje myšlienky a zvyšuje tvorivosť.

Okrem toho má buk drevo cenné a veľmi vhodné na výrobu podláh a nábytku.

Kontraindikácie

Za zmienku stoja bukvice, ktoré sa neodporúča jesť naraz vo veľkom množstve.

Zaujímavosť

Buk je súčasne i veľkým ochrancom, Slovania verili, že tam kde rastie buk, nemôžu uškodiť žiadne čary ani kúzla.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

POSLEDNÉ ČLÁNKY