0.5 C
Bratislava
sobota, 4 februára, 2023

Vres obyčajný

Latinsky: Calluna vulgaris
Ľudovo: erika, šedivník, žrnovec
Čeľaď: vresovcovité

Vres je nízky vždyzelený poloker s rozkonárenou, v spodnej časti poliehavou stonkou a vystúpavými ten­kými konárikmi. Malé šupinovité listy sú v štyroch ra­doch pritisnuté k rozkonárenej stonke a navzájom sa prekrývajú. Drobné štvorpočetné kvety sú zoskupené do jednostranných strapcov. Kvety majú ružovkastofialový kalich a ružovú, zriedka bielu korunu, kratšiu ako kalich.

Výskyt

Rastie hojne na nevápnitých piesočnatých a rašelinových lesných pôdach. Tvorí celé súvislé porasty zvané vresoviská, najmä v oblasti Tatier a na západnom Slovensku. Je ukazovateľom kyslej pôdy.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbiera sa vňať, alebo kvet.

Účinné látky

Obsahuje glykozidy arbutín, metylarbutín, pomerne značné množstvo trieslovín a slizu, kyselinu kremičitú, saponíny, organické kyseliny, flavónový glykozid kvercitrín, alkaloid erikodinín a iné látky.

Využitie

Uplatňuje sa v kombináciách s inými bylinkami ako močopudný, dezinfekčný a protizápalový prostriedok na močové cesty, má potopudné a sedatívne účinky. Zlepšuje spánok.

Kontraindikácie

Vzhľadom je mu podobný príbuzný rod vresovec (Erica L., č. vresovec) s praslenovito usporiadanými listami a jasnoružovými kvetmi, ktorý nezbierame. Nezamieňame.

Zaujímavosť

pôvod vedeckého označenia vresu tkvie v gréckom slove „kallynó“, čo znamená čistím alebo zametám. Vraj sa kedysi z neho robili metličky.

Motto

So symbolom spomienok zabudneš na mnohé neduhy. Ak máš stres, maj poruke vres.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

POSLEDNÉ ČLÁNKY