23.8 C
Bratislava
nedeľa, 16 júna, 2024

Pagaštan konský

Latinsky: Aesculus hippocastanum L.
Ľudovo: gaštan divý, gaštan konský, jírovec
Čeľaď: pagaštanovité

Vysoký strom dorastá do výšky 20 až 30 metrov s dlaňovito zloženými listami s 5 až 7 sediacimi lístkami. Kvety v bohatých vzpriamených strapcoch, korunné lupienky biele so žltými alebo červenými škvrnami, horný lupienok o niečo väčší než ostatné. Hnedé plody s priemerom až 6 cm sú v hrubej a ostnatej šupke.

Výskyt

Pagaštan konský pochádza z Balkánu, z Turecka a zo severného Grécka, odtiaľ sa rozšíril do celej Európy. Rastie v parkoch, alejach, popri cestách. Pestuje sa pre okrasu i úžitok.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbierame kvety, semená, listy, prípadne aj kôru. Kvety zbierame ručne jednotlivo hneď ako rozkvitnú, alebo celé strapce, z ktorých ich dodatočne zoberieme. Semená zbierame len celkom zrelé, keď samy spadli zo stromu.

Kvety sušíme pri teplote do 35 °C, aby nezhnedli. Schnú pomaly. Semená prípadne dosušujeme pri teplote 60 °C, aby nesplesniveli. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Využitie

Droga má antiedematózne, vazotonické a antiflogistické účinky. Zvonka sa používa pri zápale žíl, ekzémoch, opuchlinách a pri zle hojacich sa ranách a pri reume. Boľavé miesta masírujeme niekoľkokrát denne.
Pri vnútornom použití čaj z kvetov pagaštanu prekrvuje organizmus, odporúča sa ho piť aj pri menštruačných ťažkostiach a kŕčoch.

Kontraindikácie

Dlhodobé vnútorné užívanie môže byť škodlivé.

Zaujímavosť

Málokto vie, že prívlastok „konský“ získal vďaka liečivému účinku, ktorý bol preukázaný pri liečbe dýchavičnosti koní. Hnedé bobule ukryté v zelenej pichľavej šupke však nie sú vhodné len na liečenie, ale postarajú sa vám aj o peknú jesennú dekoráciu.

Motto

Zlú reumu udobrí len najväčšia kytica.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY