13.1 C
Bratislava
pondelok, 26 septembra, 2022

Zemežlč menšia

Latinsky: Centaurium erythraea
Ľudovo: cintária, hlístnik, horká zelina, tisíc-zlatové korenie
Čeľaď: horcovité

Zemežlč, pomenovaná podľa horkosti celej rastliny, je jednoročná až dvojročná, 20 – 40 cm vysoká bylina s prízemnou ružicou listov a štvorhrannou stonkou, v hornej časti rozkonárenou. Drobné sediace kopijovité stonkové listy sú protistojné. Kvety vo vrcholíkoch sú päťpočetné, obojpohlavné, asi 1 cm dlhé. Majú rúrkovitý kalich a lievikovitú červeno-ružovú korunu.

Výskyt

Bylinka rastie na suchších miestach teplejších, kamenistých a trávnatých strániach, či na rúbaniskách, do nadmorskej výšky 1200 m. Drogu si vieme kúpiť aj priamo v lekárni.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbiera sa vňať. Najlepšie je ju odstrihnúť 5 cm nad koreňom, vtedy ju úplne nevykynožíte a obvykle ešte raz zakvitne.

Účinné látky

Droga zemežlče obsahuje horčinové glykozidy s väčším obsahom v kvetoch, flavonoidy, mastné kyseliny, stopy silice a kyseliny nikotínovej.

Využitie

Čaj zo zemežlče má výraznú horkú chuť. Veľmi účinne podporuje tráviace procesy, vylučovanie žlče a tráviacich štiav a zvyšuje peristaltiku čriev. Zemežlčový čaj odstraňuje nechutenstvo a pritom aj zvyšuje imunitu organizmu. Odporúča sa piť aj pri chorobách žlčníka a pečene. Je výborným prostriedkom proti páleniu záhy.
Upravuje aj stolicu a vyháňa črevné parazity.
Mierne zvyšuje krvný tlak. Ukľudňuje.

Kontraindikácie

Prekročenie odporučenej dávky môže najmä u detí vyvolať nevoľnosť, kŕče a vracanie, alebo aj hnačky.

Zaujímavosť

Zemežlč je vraj prastarou magickou bylinkou. Dym z nej vraj zaháňa hady a oberá čarodejnice o svoje kúzla. Rastlina je veľmi citlivá na kvalitu podložia a preto býva indikátorom kvalitnej spodnej vody.

Motto

Žlč zeme do každého žlčníka.

Predchádzajúci článokZlatobyľ obyčajná
Ďalší článokZemedym lekársky

SÚVISIACE ČLÁNKY

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

POSLEDNÉ ČLÁNKY