14.6 C
Bratislava
piatok, 12 apríla, 2024

Borovica lesná

Latinsky: Pinus sylvestris L.
Ľudovo: Borovica lesná – sosna,
Čeľaď: borovicovité

Borovica je mrazuvzdorný vzpriamený ihličnan, ktorý má v mladosti konáre v praslenoch a vekom utvára rozložitú guľovitú korunu. V hornej časti kmeňa má šupinovitú červenohnedú odpadávajúcu borku a na báze popukanú purpurosivú. Ihlice sú modrozelené a vyrastajú vo zväzku po dvoch Dosahuje výšku 30 metrov. Borovica-sosna je jednodomý strom.

Okrem borovici lesnej, poznáme aj iné odrody borovice a to: čiernu, limbovú, prímorskú, alebo horskú.

Výskyt

Vyskytuje sa na piesku, vápencových skalách, alebo rašelinových pôdach, tvorí lesy. Nájdeme ju v Európe, ale aj Ázii.

Časti, ktoré sa zbierajú

Z mladých výhonkov sa varí čaj, z dreviny sa získava olej a smola. Predmetom zberu ( drogy) sú najmä konce konárikov -jarné výhonky. U nás je však ich zber zo živých stromov zakázaný. Zber sa robí zásadne iba z vyrúbaných stromov.

Účinné látky

Živica a silica /tvorí okolo 15-30% balzamu/. V nej sa nachádzajú najmä alfa-pinén a beta-pinén, v menšej miere limonén, kamfén, kadinén, myrcén, sylvestrén, karén, p-cymén, bornylacetát /hlavná aromatická látka/ a ďalšie terpény. Z ostatných látok obsahuje borovica lesná horčinu pinopilarínu, trieslovinu, vo výhonkoch aj kyselinu askorbovú.

Využitie

Na liečebné účinky sa používa ako prísada do mastí proti reumatizmom a pri neuralgických bolestiach.

Odvar z výhonkov sa používa ako prísada do kúpeľov pri nervovo svalových a kĺbových ochoreniach. Borovica pomáha na odhlieňovanie.

Borovicový olej má príjemnú vôňu, je vhodný pre mladé mamičky, aktivuje svalstvo, má dobrý vplyv na chrbticu, zvyšuje vitalitu, vyživuje pleť a svalstvu dodáva elasticitu a silu.

Čaj je vhodný na relaxáciu a osvieženie.
Borovicový čaj: Tri lyžice konárikov dáme do pol litra vody, varíme 5-10 minút a necháme vylúhovať 15-20 minút. Ochucujeme medom.

Drevo z nej sa používa na stavby. Vyrába sa z neho nábytok.

Kontraindikácie

V ojedinelých prípadoch môže éterický olej vyvolať kožnú alergiu, a preto borovicový olej používame riedený s neutrálnym olejom.

Zaujímavosť

Borovicový terpentín využívali predovšetkým rímske ženy – ako dezodorant dychu.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY