23.8 C
Bratislava
nedeľa, 16 júna, 2024

Aplikácie pre diabetikov

Cukrovka, alebo diabetes je pomerne rozšírené ochorenie, pri ktorom je potrebné sledovať hladinu cukru v krvi. Diabetes je chronické ochorenie, z ktorého sa nedá vyliečiť, ale pokiaľ máte ochorenie pod kontrolou môžete s ním plnohodnotne žiť. S tým vám môžu pomôcť aplikácie pre diabetikov. Existuje množstvo aplikácií, ktoré vám pomôžu cukrovku zvládnuť. Aplikácie zaznamenávajú hodnotu glukózy v krvi ale môžu mať aj iné funkcie, ktoré sa pri diabete rozhodne zídu.

Aplikácie pre diabetikov – ako vybrať

Všetky aplikácie pre diabetikov majú viacero funkcií. Každá z nich bude obsahovať možnosť zaznamenať si hladinu glukózy v krvi to vám ale stačiť nemusí. V niektorých aplikáciách si môžete viesť denník stravy, ktorú ste skonzumovali a podľa toho zistiť, ktoré potraviny vám cukor zvyšujú, užívanie liekov či fyzické aktivity.

Do väčšiny aplikácií si musíte namerané hodnoty cukru v krvi zaznamenať. Existujú ale aj aplikácie vytvorené pre konkrétne typy diabetologických zariadení (glukomery, inzulínové pumpy,…). Aplikácia a zariadenie sú navzájom prepojené a výsledky merania sa hneď zobrazia a uložia v mobilnom programe. Nevýhodou zariadení s takto integrovanou aplikáciou je fakt, že iné typy diabetologických zariadení nebudú s aplikáciou „komunikovať“.

Pri výbere vhodnej aplikácie pre diabetikov sa zamerajte aj na ďalšie faktory

  • Čo všetko aplikácia monitoruje a čo obsahuje – sledovanie cukru v krvi, informácie o cukrovke, recepty na vhodné jedlá, počítadlo sacharidov v potravinách, sledovanie hmotnosti, výpočet dávky inzulínu, zdielanie nameraných hodnôt s lekárom, …
  • Pravidelné aktualizácie – ak chcete aby aplikácia dlho a správne fungovala zamerajte sa na to ako sa vývojári o ňu starajú. Či odstraňujú chyby, či pribúdajú do aplikácie nové informácie ohľadom diabetu atď.
  • Kompatibilita – inteligentný náramok, chytré hodinky vám síce hladinu cukru v krvi neukážu ale môžu vám byť nápomocné pri zvládaní cukrovky (sledovanie prijatých a spálených kalórií, sledovanie fyzických aktivít,…). Pokiaľ požívate inzulínovú pumpu alebo glukomer, ktorý sa dá spárovať s aplikáciou je to ďalšie plus pre konkrétnu aplikáciu.

Aplikácie pre diabetikov

Aplikácie pre diabetikov

MySugr

Jedna z najlepších aplikácií pre diabetikov má názov MySugr. Ide o príjemnú a jednoduchú aplikáciu, v ktorej si môžete zaznamenať hodnoty cukru v krvi. Zaznamenať do aplikácie môžete aj užívanie liekov, konzumáciu jedla alebo príjem sacharidov. Aplikácia je bezplatná, ak si ale zakúpite vyššiu verziu budete mať prístup aj ku kalkulačke na výpočet dávky inzulínu alebo si môžete nastaviť pripomienky na sledovanie cukru v krvi a veľa ďalšieho.

MySugr – Android

MySugr – iPhone

Glucose Buddy

Aj aplikácia Glucose Buddy je zameraná hlavne na sledovanie glukózy v krvi. Namerané údaje musíte do aplikácie zadať ručne, ak ale máte glukomer Dexcom môžete ho s apkou synchronizovať a namerané údaje sa budú automaticky ukladať. V aplikácii sa nachádza aj databáza potravín, v ktorej nájdete všetky informácie o ich výživových hodnotách. Nájdete tu aj informácie ohľadom diabetu, ktoré vám pomôžu toto ochorenia lepšie zvládnuť.

Pri platenej verzii budete môcť používať aj kalkulačku na výpočet dávky inzulín.

Glucose Buddy – Android

Glucose Buddy – iPhone

Vitadio

Táto aplikácia je vhodná pre pacientov s diabetom 2. typu. V aplikácii zaznamenávate hladiny glukózy v krvi ale môžete tu sledovať aj svoj jedálniček a hmotnosť. Okrem toho tu nájdete aj vzdelávacie lekcie o cukrovke, ktoré pravidelne pribúdajú. Prostredníctvom chatu môžete v aplikácii kontaktovať poradcu, ktorý vám poradí ako sa zdravšie stravovať prípadne vám dá odpovede na vaše otázky ohľadom cukrovky.

Aby ste mohli aplikáciu používať je potrebné sa do nej registrovať. Na registráciu budete potrebovať kód, ktorý dostanete od svojho lekára.

Vitadio – Android

Vitadio – iPhone

Zvládnuť diabetes vám pomôžu aj iné aplikácie, ktoré sa síce na sledovanie hladiny glukózy v krvi nezameriavajú ale pomôžu vám napríklad pri sledovaní množstva skonzumovaných sacharidov.

Aplikácie pre diabetikov. Jedlo

Fooducate

Aplikácia Fooducate obsahuje obrovskú databázu potravín. Potravinu, ktorú chcete skonzumovať si v programe vyhľadáte (alebo naskenujete jej čiarový kód) a dozviete sa všetko o jej výživových hodnotách a aj o tom, koľko sacharidov jedlo obsahuje.

Ak si zakúpite vyššiu verziu získate najlepšiu aplikáciu pre diabetikov ohľadom stravovania. Jednoduchým hodnotením (A, B, C alebo D) sa dozviete, či je potravina pre vás vhodná a ak nie aplikácia vám ponúkne vhodné náhrady konkrétneho jedla.

Aplikáciu Fooducate si môžete stiahnuť do telefónov s Androidom a aj do iPhone.

Výborné sú aj aplikácie, ktoré zaznamenávajú množstvo spálených kalórií, vaše fyzické aktivity, počet krokov či cvičenie. Najčastejšie ide o aplikácie, ktoré sú spárované s inteligentnými hodinkami alebo fitness náramkom.

MyFitnessPal

Aj keď je aplikácia MyFitnessPal zameraná hlavne na zdravé stravovanie, sledovanie nutričných hodnôt potravín a zaznamenávanie športových aktivít pomôže vám upraviť životný štýl. Aplikácia obsahuje databázu s viac ako 14 miliónmi potravín (vrátane jedál v reštaurácii), viac ako 500 zdravých receptov a aj desiatky tréningov, ktoré vám pomôžu schudnúť alebo udržať si optimálnu hmotnosť.

Aj keď aplikácia MyFitnessPal nesleduje hodnoty cukru v krvi nájdete tu sekciu pre poznámky, kde si môžete namerané hladiny glukózy v krvi zaznamenávať.

MyFitnessPal – Android

MyFitnessPal – iPhone

Aplikácie pre diabetikov vám umožnia získať správne návyky ohľadom pohybu a stravovania a dozvedieť sa viac o diabete. Môžete si sem zaznamenať aj namerané hladiny cukru v krvi či dostávať upozornenia aby ste na meranie nezabudli. Aplikácie pre diabetikov vám pomôžu zvládnuť toto ochorenie. Každá z aplikácií obsahuje viac nástrojov, aby ste našli tú, ktorá vám najviac vyhovuje budete si ich musieť vyskúšať.

ZDROJ

healthline.com/health/diabetes/top-iphone-android-apps

verywellhealth.com/top-apps-for-diabetes-management-1087237

diabetes.co.uk/diabetes_care/diabetes-iphone-and-android-apps.html

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY