7.6 C
Bratislava
streda, 24 apríla, 2024

Fakty a mýty: Cukrovka (Diabetes)

Cukrovka, alebo diabetes je chronické ochorenie, kedy organizmus nedokáže regulovať hladinu glukózy v krvi. Glukóza je cukor, ktorý sa do krvného obehu uvoľní z jedla, ktoré skonzumujeme. Hneď ako začne hladina glukózy v krvi stúpať začne pankreas uvoľňovať inzulín. Táto látka umožňuje vstup glukózy do buniek, kde sa premení na energiu.  Nedostatok inzulínu alebo stav, keď bunky prestanú na inzulín reagovať vedie k zvýšenej hladine glukózy v krvi a teda k cukrovke.

Zvýšená hladina glukózy (cukru) v krvi môže časom viesť k vážnemu poškodeniu ciev, srdca, obličiek alebo strate zraku. Aj keď sa toto ochorenie nedá vyliečiť dá sa s ním plnohodnotne žiť a možným komplikáciám môžete predchádzať. Podľa WHO trpí cukrovkou 422 miliónov ľudí na svete. Približne 1,5 milióna ľudí ročne na diabetes umrie. Aj napriek množstvu vedeckých poznatkov stále koluje okolo cukrovky množstvo mylných informácií. Možno ste niektoré počuli aj vy …. uverili ste im? Aké sú fakty a mýty o cukrovke?

Fakty a mýty

Cukrovka sa vyskytuje len v rodinnej anamnéze. Ak ju v mojej rodine nik nemá nemôžete ju dostať.

Mýtus. Pravdou je, že ak sa cukrovka v rodinnej anamnéze vyskytla, riziko, že ju budete mať je vyššie. Na druhú stranu, veľa ľudí s diabetom nemá blízkych príbuzných s týmto ochorením.

Životný štýl hrá dôležitú úlohu pri vzniku cukrovky 2. typu. Zdravé stravovanie, aktívny pohyb a udržanie si zdravej hmotnosti riziko rozvoja cukrovky znížia.

Budem mať cukrovku lebo mám nadváhu

Nie. Nadváha a obezita  riziko vzniku cukrovky zvyšujú, neznamená to ale, že cukrovku máte alebo čoskoro dostanete. Je množstvo ľudí s nadváhou a pritom sa u nich cukrovka nerozvinula.

Cukrovka. Hladina glukózy v krvi

Jem priveľa sladkého (cukru), dostanem cukrovku.

Nie. Konzumáciou sladkých jedál a cukru nedostanete cukrovku, aspoň nie hneď. Veľa cukru v strave ale môže viesť k obezite a tá už je rizikovým faktorom pre rozvoj cukrovky.

Ľudia, ktorí užívajú inzulín majú vážnejšiu cukrovku než ľudia, ktorý užívajú lieky

Nie. Záleží to od typu cukrovky, ktorý máte. Organizmus pacientov s cukrovkou 1. typu  nedokáže vytvárať inzulín. Aby dostali hladinu glukózy pod kontrolu musia si pichať inzulínové injekcie.

Pacienti s cukrovkou 2. typu užívajú lieky, ktoré stimulujú produkciu inzulínu v pankrease. Ich liečba zvyčajne zahŕňa len lieky ale niekedy je potrebné siahnuť aj po injekciách s inzulínom, hlavne ak lieky nezaberajú.

Cukrovka 2. typu je miernejšia

Nie. Cukrovka (1. aj 2. typu) je závažné ochorenie, ktoré, ak nie je pod kontrolou vás môže ohroziť aj na živote.

Oslepnutiu, alebo amputácii končatiny sa ľudia s cukrovkou nevyhnú

Zlá, alebo nedostatočná liečba cukrovky  môže po čase spôsobiť poškodenie ciev a nervov čo v konečnom výsledku môže viesť k strate zraku, amputácii končatiny, mŕtvice či problémom so srdcom.

Komplikáciám, ktoré cukrovka môže spôsobiť sa dá vyhnúť. Stačí riadiť sa odporúčaniami lekára a absolvovať pravidelné lekárske kontroly.

Ľudia s cukrovkou sa musia vyhýbať sacharidom

Sacharidy zvyšujú hladinu glukózy v krvi. Faktom ale je, že sacharidy sú takmer v každej potravine (aj v ovocí a zelenine). Jednoducho ich zo stravy úplne nevylúčite. Môžete ale obmedziť sladké a vyhnúť sa jedlám s pridaným cukrom (cukríky, dezerty, zmrzlina,…). Výbornou alternatívou k bežným sladkostiam sú sladkosti vyrobené pre diabetikov, obsahujú menej cukru prípadne je v nich cukor nahradený umelým sladidlom. V prípade ovocia sa vyhnite banánom, hroznu, slivkám a sušenému ovociu, ktoré obsahujú najviac cukru.

Pokiaľ máte cukrovku pokúste sa cukor v strave nahradiť niečím, čo obsahuje sacharidov menej. Koláče a zmrzlinu nahraďte ovocím, jogurtom či celozrnnými vločkami. Ak v zákuskoch nahradíte cukor nízkokalorickými sladidlami urobíte tiež dobre, pamätajte ale, že aj tieto sladidlá obsahujú cukor.

Dobré je ak poznáte koľko sacharidov každá potravina obsahuje a siahnete len po tých, ktoré obsahujú cukru najmenej.

Cukrovka. Inzulín

Keby som mal cukrovku poznal by som to

Nie. Cukrovka má zo začiatku nenápadné symptómy, ktoré môžu trvať aj niekoľko rokov. Časté močenie alebo nadmerný smäd často môžete pripisovať niečomu inému. Ak máte nadváhu alebo cukrovku v rodinnej anamnéze mali by ste si dať vyšetriť hladinu glukózy v krvi.

Cvičenie je na cukrovku dobré

Áno. Cvičenie nemá vplyv len na spaľovanie tukov ale zvyšuje aj citlivosť tela na inzulín, čím sa hladina glukózy v krvi znižuje. Zistilo sa, že citlivosť na inzulín je po cvičení o 50% vyššia počas 72 hodín po cvičení.

Druhým dôvodom, prečo je cvičenie dobré je fakt, že svaly spotrebovávajú pri námahe veľa energie, získavajú ju absorbovaním glukózy. Hladina glukózy v krvi klesá bez toho aby bol organizmus nútený produkovať inzulín.

Cukrovka sa dá vyliečiť

Nie. Cukrovka sa vyliečiť nedá, dá sa ale liečiť. Sú ľudia, ktorí trpeli cukrovkou 2. typu a po čase mohli prestať užívať lieky. Zmenou životného štýlu, úpravou stravy, schudnutím a aktívnym pohybom môžu udržať hladinu glukózy v krvi v normálnych hodnotách. Stále je ale i nich veľké riziko, že diabetes u nich kedykoľvek znova prepukne.

Mám hraničnú hodnotu cukrovky, nemusím sa ničoho obávať

Hraničné hodnoty cukrovky, alebo prediabetes je v podstate stav, kedy hodnoty hladinu glukózy v krvi nie sú tak vysoké aby sa dali označiť ako cukrovka, ale sú dosť vysoké na to aby sa označili ako normálne. Prediabetes znamená, že riziko rozvoja cukrovky 2. typu je u vás dosť vysoké a ak nezmeníte životný štýl budete diabetesom trpieť.

Zníženie hmotnosti a aktívny pohyb (cvičenie) môže hladinu glukózy v krvi znížiť. Najlepšie čo môžete urobiť aby ste sa cukrovke vyhli je porozprávať sa s lekárom a dať na jeho odporúčania.

ZDROJ

diabetes.co.uk/diabetes-myths.html

healthhub.sg/a-z/diseases-and-conditions/592/facts–myths-of-diabetes

medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000964.htm

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY