14.8 C
Bratislava
nedeľa, 6 októbra, 2024

Syndróm suchého oka

Bolesť, pálenie alebo pocit svrbenia v očiach sú často príznakmi ochorenia známeho ako syndróm suchého oka. Dalo by sa povedať, že ide o nedostatok sĺz, ktoré sa starajú o zvlhčovanie oka. Nie je to ale jediný dôvod, prečo k týmto problémom s očami dochádza. Aké má syndróm suchého oka príznaky, ako sa lieči a kedy k nemu dochádza?

Čo je syndróm suchého oka

Naše očí sú chránené slzným filmom. Žmurkaním sa slzy dostanú na povrch oka a vytvoria tenký film, čím sa oko pravidelne zvlhčuje. Ak nemáme dostatok sĺz, alebo dôjde k narušeniu slzného filmu hovoríme o syndróme suchého oka.

Slzný film má toho na starosti viac:

  • Zvlhčuje oko
  • Chráni oko – slzy a teda aj slzný film sú slané. Na oku tak slzný film vytvára prostredie nehostinné pre baktérie a patogény, ktoré by sa mohli ľahko dostať do oka.
  • Dodáva živiny – vrchné vrstvy buniek, rohovka oka získavajú kyslík a potrebné živiny prostredníctvom slzného filmu.

Slzný film nie je obyčajná tekutina. Skladá sa z troch vrstiev, z ktorých každá má svoju úlohu.

Lipidová vrstva (tuková)

Najvrchnejšia vrstva slzného filmu zabraňuje rýchlemu odparovaniu ďalšej vrstva filmu.

Vodná vrstva

Stredná vrstva slzného filmu sa vytvára v slzných žľazách. Obsahuje kyslík a živiny, ktoré sú potrebné pre rohovku. Vodná vrstva má aj antibakteriálne vlastnosti a ničí baktérie, ktoré by mohli preniknúť do oka. Narušenie vodnej vrstvy slzného filmu sa často prejavuje pocitom rezania a pocit cudzieho predmetu v oku.

Mucínová vrstva

Mucínová vrstva je najspodnejšou vrstvou slzného filmu, ktorá má hlienovitú štruktúru. Nachádza sa priamo na oku a zabezpečuje rovnomerné rozptýlenie a priľnutie vodnej vrstvy na povrchu oka. Zabezpečuje aj vyživovanie oka živinami z vodnej vrstvy.

Stačí narušenie jednej vrstvy slzného filmu a dochádza k syndrómu suchého oka. Môžete mať dostatok sĺz ale kvalita slzného filmu nie je dostačujúca na to, aby spĺňala ochrannú a vyživovaciu funkciu. Do oka sa môžu dostať

Príznaky

Medzi najčastejšie príznaky suchého oka patria

  • pálenie, škrabanie a rezanie očí
  • pocit cudzieho predmetu v oku
  • bolesť oka
  • začervenanie očí
  • pocit tlaku v očiach

Ďalšie symptómy syndrómu suchého oka, ktoré nie sú tak časté sú

  • hlien v očiach
  • rozmazané videnie
  • pocit piesku v očiach
  • oči sa rýchlejšie unavia než zvyčajne
  • problémy s jazdou v noci
  • problémy pri nosení kontaktných šošoviek
  • nadmerné slzenie (na nedostatočné zvlhčenie oka organizmus reaguje vyššou produkciou sĺz)

Liečba

Na liečbu suchých očí sa ako prvé používajú očné kvapky, ktoré zvyšujú vlhkosť očí. Môžete ich poznať aj pod pojmom „umelé slzy“. V závislosti od typu kvapiek môžu zabraňovať vysychaniu rohovky, regenerovať spojivky, vytvárať slzný film na povrchu oka,… Zvlhčujúce očné kvapky dostanete kúpiť v lekárňach aj bez lekárskeho predpisu. Zvlhčujúce očné kvapky môžu obsahovať hyaluronát sodný, čo je soľ kyseliny hyalurónovej (najlepšia hydratačná látka).

Pokiaľ vám umelé slzy nezaberú a príznaky suchého oka pokračujú, alebo sa často opakujú mali by ste navštíviť lekára. Môže vám predpísať gélové kvapky, ktoré majú vyššiu viskozitu a zostávajú na povrchu oka dlhšie než zvlhčujúce očné kvapky.

Syndróm suchého oka takmer nespôsobuje trvalé poškodenie zraku. Nepríjemný pocit, bolesť, pálenie či svrbenie oka väčšinu pacientov prinútia navštíviť očnú kliniku. Ak by ste ale príznaky ignorovali poškodenie slzného filmu môže spôsobiť zjazvenie a zákal rohovky, čo už môže poškodiť zrak aj na trvalo.

Chirurgická liečba

Pokiaľ aj napriek liečbe syndróm suchého oka nezmizne môže vám lekár odporučiť operáciu. Ide skôr o zákrok, pri ktorom lekár uzavrie slzné kanáliky, ktoré slúžia na odtok sĺz.

Syndróm suchého oka: príčiny

Vznik syndrómu suchého oka môže mať množstvo príčin. Hormonálne zmeny, autoimunitné ochorenia, zápal žliaz očných viečok, zápal spojiviek, alergie a množstvo ďalších. Niekedy môže za suché oko znížená tvorba sĺz alebo zvýšené odparovanie sĺz.

Znížená tvorba sĺz

Keď váš organizmus nedokáže vytvárať dostatočné množstvo sĺz môže sa to prejaviť syndrómom suchého oka. Znížená produkcia sĺz môže nastať

  • vekom – čím sme starší tým sa produkcia sĺz znižuje. Prvé príznaky suchého oka si často ľudia začínajú všímať vo veku nad 40 rokov.
  • Choroby – niektoré ochorenia môžu mať vplyv aj na tvorbu sĺz. Patria medzi ne poruchy štítnej žľazy, reumatoidná artritída, SLE (lupus), Sjogrenov syndróm, nedostatok vitamínu A,…
  • Lieky – hormonálna substitučná liečba, antihistaminiká, antidepresíva, lieky na vysoký krvný tlak, antikoncepcia,…

Pokiaľ je dôvodom syndrómu suchého oka liek, ktorý vám predpísal lekár porozprávajte sa s lekárom o zmene lieku.

Zvýšené odparovanie sĺz

K zvýšenému odparovaniu sĺz môže prísť z rôznych príčin. Medzi tie najbežnejšie patrí

  • menej časté žmurkanie – pri niektorých činnostiach si menej časté žmurkanie ani neuvedomíme. Často k tomu dochádza napríklad pri čítaní, šoférovaní, šití, pri práci na počítači, sledovanie TV či obrazovky mobilného telefónu, … .
  • Problémy s očnými viečkami – ektropium (vyvrátenie okrajov očného viečka) alebo entropium (okraj viečka sa otáča do vnútra oka).
  • Vystavenie vetru, suchému vzduchu, dymu – často je dôvodom aj klimatizácia či jazda na bicykli
  • Očné alergie
  • Nedostatok vitamínu A

Syndróm suchého oka a kontaktné šošovky

Ak nosíte kontaktné šošovky s najväčšou pravdepodobnosťou už viete čo je syndróm suchého oka. Kontaktné šošovky bránia rovnomernému rozprestretiu slzného filmu po celom povrchu oka. Riziko, že budeme mať problém so suchým okom je u vás až 12 krát vyšší než keby ste nosili okuliare.

Používaním kontaktných šošoviek je aj vyššie riziko poškodenia nervu v rohovke. Výsledkom môže byť necitlivosť rohovkového nervu čo môže mať za následok zníženú tvorbu sĺz.

Komplikácie

Syndróm suchého oka sa dá pomerne jednoducho liečiť aj doma. Môžu sa k nemu ale pridružiť ďalšie komplikácie, ktoré môžu váš zrak vážne poškodiť.

  • Infekcie – slzný film chráni oko pred patogénmi. Bez neho je riziko infekcie oka výrazne vyššie.
  • Poškodenie očí – neliečenie suchého oka vedie k zápalu oka. Odiera sa povrch rohovky a môže dôjsť až k strate zraku.
  • Horšia kvality života – bolesť, rezanie či rozmazané videnie, čo sú typické príznaky syndrómu suchého oka vám sťažia vykonávanie každodenných činností. Ak v práci svoje oči namáhate (čítanie, práca na PC, krajčírky,…) bude pre vás vykonávať prácu náročné.

Prevencia

Ak začnete mať problém so suchými očami pokúste sa odhaliť príčinu. Príčiny môžu byť rôzne.

Fúkanie vzduchu do očí – vykurovanie v aute, klimatizácia, ventilátor,… ak vám fúkajú vzduch priamo do oka nasmerujte ich iným smerom.

Suchý vzduch – suchý vzduch podporuje vyparovanie slzného filmu. Ak máte doma, alebo v práci suchý vzduch zaobstarajte si zvlhčovač. Vzduch v lietadle, vysokej nadmorskej výške alebo na púšti je veľmi suchý, zvlhčovač vám nepomôže. Minimalizovať odparovanie slzného filmu môžete ak budete častejšie a na dlhší čas zatvárať oči.

Slnečné alebo ochranné okuliare – beh alebo bicyklovanie vám naženie vzduch do očí, čo môže byť dôvodom suchého oka. Zaobstarajte si vhodné ochranné alebo slnečné okuliare. Najvhodnejšie sú také, ktoré budú zabraňovať prieniku vzduchu aj z boku.

Prestávky od práce – práca na počítači (smartfóne) dlhé sledovanie TV, čítanie, či iná činnosť, pri ktorej sa znižuje frekvencia žmurkania sú dôvodom vysušovania slzného filmu. Robte si pravidelne prestávky, zavrite oči alebo pár sekúnd opakovane žmurkajte (rozotriete slzný film rovnomerne na oku). Ak sa neviete odtrhnúť od počítača zaobstarajte si programy, ktoré vás na potrebnú prestávku upozornia.

Strava – zaraďte do svojho jedálnička suroviny bohaté na vitamín A (ryby, mliečne výrobky, mrkva, špenát, paprika,…). Vitamín A je súčasťou slzného filmu a používa sa aj na liečbu suchých očí. Strava bohatá na vitamín A vám pomôže udržať kvalitný slzný film.

Rada na záver: Ak je u vás dôvodom suchého oka práca na počítači umiestnite ho pod úroveň očí. Vaše oči pri sledovaní monitora nebudú otvorené tak na široko ako keby ste ho mali nad úrovňou očí. Znížite tak odparovanie sĺz z povrchu oka.

ZDROJ

healthline.com/health/dry-eye-syndrome#treatments

mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-eyes/symptoms-causes/syc-20371863

hylo.sk/suche-oci/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY