9.1 C
Bratislava
štvrtok, 12 septembra, 2024

Fakty a mýty: Zrak

Zrak je jeden zo zmyslov, ktorý používame neustále. Určite ste už počuli kadečo o tom, čo je pre vaše oči dobré. Myslíte si, že sú všetky pravdivé? S množstvom protichodných informácií, s ktorými sa ohľadom dobrého zraku a zdravých očí denne stretávate môže byť ťažšie zistiť čo je fakt a čo len mýtus.

Fakty a mýty

Konzumáciou mrkvy zlepšíte svoj zrak

Nie. Toto tvrdenie sa nezakladá na pravde. Faktom je, že mrkva obsahuje veľa betakaroténu (vitamín A), ktorý je dôležitý na prenos signálov z oka do mozgu ale zrak vám nezlepší. Konzumácia mrkvy vám neumožní ani vidieť v noci.

Tento mýtus vymysleli počas vojny keď sa Britom darilo efektívne ničiť nemecké lietadlá v nočných misiách. Miesto toho aby povedali, že používajú na odhalenie nepriateľských lietadiel radar rozšírili fámu, že ich piloti jedia veľa mrkvy.

Čítanie v tme (šere) môže poškodiť zrak

Čítanie pri horšom osvetlení nepoškodzuje zrak trvalo. Môže vám to ale spôsobiť menšie problémy. Aby ste prečítali poriadne čo vidíte budete sa musieť na text lepšie sústrediť a viac namáhať oči. To môže spôsobiť že budete menej žmurkať čo má za následok, že vaše oči nebudú mať na povrchu potrebnú vlhkosť čím môže dôjsť k syndrómu suchého oka.

Naši predkovia, keď ešte nebola elektrina bežne čítali pri sviečkach. Vy si oči nepoškodíte o nič viac než oni.

Deti sa rodia s modrými očami

Áno, toto je fakt. Nemusí to platiť u všetkých novorodencov ale väčšina detí sa narodí s modrými očami. Dôvod je jednoduchý. Nemajú ešte dostatok pigmentu (melanínu) na to aby sa zafarbila aj ich dúhovka. Behom 12 mesiacov detský organizmus vytvorí dostatok pigmentu aj na zafarbenie dúhovky.

Zrak. Modré oči detí

Ak majú rodičia hnedé oči bude mať hnedé oči aj ich dieťa

Nie. Nemusí to tak byť. Podľa posledných výskumov za farbu očí zodpovedá až 16 rôznych génov preto sa farba očí dieťaťa nemusí zhodovať s farbou očí rodičov (aj keď majú obaja rovnakú farbu očí).

Novorodenci nemajú slzy

Pravda. Keď plače novorodenec nemá slzy, preto lebo nemá vytvorené slzné kanáliky. Tie sa vytvoria v priebehu dvoch týždňov od narodenia. Slzné žľazy ale produkujú tekutinu, ktorá udržuje oči dieťaťa vlhké.

Ľudia, ktorí na jedno oko nevidia zle vnímajú vzdialenosť

Nie. Aj keď na meranie vzdialenosti (hrúbky) používa náš mozog binokulárnu nerovnosť nie je to jediný spôsob na posúdenie vzdialenosti. Na odhad vzdialenosti vám poslúži aj veľkosť objektov či zmena vnímanej geometrie Napríklad cesta, ktorá je pred vami sa do vzdialenosti zužuje. Budete ju vidieť úmerne k vzdialenosti užšiu a užšiu či sa pozeráte jedným okom alebo oboma.

Binokulárna nerovnosť – mozog porovnáva malé rozdiely v obraze, ktorý dostáva z každého oka. Na ich základe odhadne vzdialenosť objektu (skúste sa pozrieť na jeden objekt najprv pravým okom a potom ľavým bez toho aby ste pohli hlavou. Zistíte, že každé oko má trochu iný pohľad).

Priveľa času stráveného sledovaním TV alebo pri počítači môže poškodiť zrak

Odpoveď na toto tvrdenie nie je jednoznačná. Syndróm počítačového videnia (digitálna únava očí) existuje. Dochádza k nemu ak  trávite sledovaním obrazovky (PC, TV, mobilného telefónu) priveľa času.

Z dlhodobého hľadiska môže dôjsť k poškodeniu zraku. Skôr ako k tomu dôjde budete pociťovať iné problémy, ako únava očí, rozmazané videnia, bolesť hlavy,… Ak ich budete ignorovať môžete si zrak poškodiť.

Robte si pravidelne prestávky od sledovania obrazovky. Skúste sa riadiť pravidlom 20-20-20 (cca každých 20 minút odtrhnite zrak od obrazovky a zahľaďte sa na 20 sekúnd na objekt vzdialený minimálne 20 metrov). Každú hodinu by ste si mali dať od sledovania obrazovky aspoň 5 minútovú prestávku.

Nezabúdajte pravidelne žmurkať a môžete siahnuť aj po kvapkách do očí, ktoré podporujú vlhkosť (umelé slzy). Aby ste nezabudli žmurkať pri práci na počítači môžete si stiahnuť aj aplikáciu, ktorá vás na žmurkanie, či potrebnú prestávku upozorní.

Slepý bod je normálny

Áno. Všetci máme v oku slepý bod len si ho neuvedomujeme. Tyčinky a čapíky lemujú sietnicu, ale nie celú. V sietnici je malá oblasť cez ktorú prechádzajú nervy a cievy. Práve v tejto oblasti nie sú žiadne tyčinky ani čapíky a ide o „slepé miesto“ v oku.

Prečo si slepý bod (slepú škvrnu) neuvedomujeme? Existujú na to dve hypotézy a pre obe existuje dostatok dôkazov.

  • Mozog vypĺňa slepé miesto tak, aby vznikol celistvý obraz.
  • Slepé miesto mozog jednoducho ignoruje.

Chcete vedieť kde máte slepý bod? Svoj mozog môžete hacknúť a zistiť, približne, kde máte slepú škvrnu. Nakreslite fixkou na biely papier malý krúžok  a malý krížik asi 7 cm od seba. Vystrihnite prúžok papiera so znakmi a chyťte ho do ruky pred seba. Zakryte si ľavé oko a pravým okom zaostrite na krúžok (na ľavej strane papiera). Postupne papier približujte alebo vzďaľujte. V jednom momente si všimnete, že krížik zmizne. Práve ste našli svoju slepú škvrnu.

Zrak. Okuliare

Používanie nesprávnych dioptrických okuliarov poškodzuje zrak

Nie. Okuliare sa používajú na korekciu zraku, samotné oko nijako nepoškodzujú. Môžu byť ale príčinou namáhania očí, bolesti hlavy či rozmazaného videnia.

Oči sa dajú transplantovať

Nie, aj napriek pokroku v medicíne oči sa transplantovať nedajú. Dôvodom je zložitý očný nerv, ktorý má cca milión nervových vlákien. Ak sa tieto vlákna raz prerežú nie je možné ich spojiť. Transplantovať sa dá len rohovka.

Poruchy učenia sú spôsobené problémom so zrakom

Nie. Poruchy učenia sú spôsobené problémom ako mozog spracováva informácie získané videním či počutím. Pravdou je, že skôr ako sa určí porucha učenia vezme sa do úvahy aj možnosť poškodenia zraku. Dieťa absolvuje kontrolu u oftalmológa, ktorý môže zhoršenie zraku potvrdiť alebo vyvrátiť.

Ak budete krížiť oči zostanú vám tak stále

Nie. Očami môžete hýbať bez toho aby zostali natrvalo prekrížené. Prekrížené oči (škúlenie) je výsledkom refrakčnej chyby, choroby, poškodenia svalov alebo nervov, nie z toho, že oči do tejto polohy dostávate nútene.

Príliš jasné svetlo môže spôsobiť kýchanie

Áno, aj keď to neplatí u všetkých ľudí. Sú ľudia, ktorí keď sa dostanú z tmavšieho miesta na príliš jasné svetlo si kýchnu, a nie raz ale aj viackrát po sebe. Prečo je tomu tak sa presne nevie, ale predpokladá sa, že ide o geneticky zdedenú vlastnosť.

Pozeranie priamo na slnko môže poškodiť zrak

Áno, aj krátky pohľad do slnka bez slnečných okuliarov môže trvalo poškodiť zrak, dokonca spôsobiť slepotu. Ak sa chcete pozrieť na slnko mali by ste mať bezpečné slnečné okuliare. Bežné slnečné okuliare, ktoré si dáte keď idete von vás pri pohľade na slnko pred poškodením sietnice neochránia.

ZDROJ

eyeexpressions.ca/ten-eyesight-myths-and-facts

mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/eye-health-myths-and-facts

aao.org/eye-health/tips-prevention/common-eye-vision-myths-facts

Obrázky: Pixabay, Unsplash

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY