9.7 C
Bratislava
štvrtok, 25 apríla, 2024

Syndróm počítačového videnia

Trápi vás rozmazané alebo dvojité videnie, unavené oči či bolesti krku a chrbta? Ak pri tom často pracujete s počítačom alebo často pozeráte do smartfónu môžete mať syndróm počítačového videnia. Ako počítače vplývajú na zrak, ako dochádza k syndrómu počítačového videnia a ako mu predchádzať?

Syndróm počítačového videnia/digitálna únava očí

V súčasnosti trávime čoraz viac času za počítačom, v práci aj doma. Celé hodiny presedíme pri počítači a sledujeme obrazovku počítača. Aj keď sa to nemusí zdať ide o poriadnu záťaž pre naše oči. Všetky problémy so zrakom a očami, ktoré súvisia s používaním počítača (mobilných telefónov, tabletov,…) sa označujú ako syndróm počítačového videnia.

Okrem tohto názvu sa môžete stretnúť aj s pojmom digitálna únava očí alebo skratkou CVS (Computer Vision Syndrome). Stále ide o ten istý problém zraku, spôsobený používaním počítačov.

Pri syndróme počítačového videnia nejde o jeden konkrétny problém so zrakom ale o celý rad príznakov, ktorých príčinou je nadmerné používanie počítača. 50 až 90% ľudí, ktorí pracujú s počítačom pociťuje minimálne jeden príznak.

Ako obrazovka PC ovplyvňuje zrak

Pri práci za počítačom sledujete obrazovku, vaše oči musia stále zaostrovať a preostrovať. Oči sa pohybujú z jednej strany na druhú, reagujú na meniace sa a pohybujúce obrazy a všetky informácie odosielajú do mozgu. Najviac sa pri tom namáhajú očné svaly, ktoré musia stále a stále zaostrovať.

Ak si k tomu pridáte blikanie obrazovky (vy ho síce nevnímate, ale váš zrak to namáha), kontrast (rozostrené písmo) či odlesky na monitore, ktoré sa na obrazovke môžu objaviť zistíte, že vaše oči poriadne namáhate.

Ďalším problémom, ktorým pri práci s počítačom trpí väčšina ľudí je nižšia frekvencia žmurkania čo môže mať za následok vysychanie slzného filmu, nedostatok vlhkosti na povrch a zlé odplavovanie nečistôt z povrchu oka. Všetky problémy vedú k vzniku syndrómu suchého oka.

Ak už syndrómom suchého oka trpíte ste náchylnejší na rozvoj syndrómu počítačového videnia.

Bežne žmurkneme každé 2 až 10 sekúnd. Pri sledovaní monitora žmurkneme každých 15 až 20 sekúnd čo je dosť málo.

Príznaky syndrómu počítačového videnia

Medzi najbežnejšie príznaky súvisiace s digitálnou únavou očí patria

  • rozmazané videnie
  • dvojité videnie
  • problém zaostriť
  • podráždené oči
  • bolesť, pálenie a/alebo únava očí
  • nadmerné slzenie alebo suché oči
  • bolesť hlavy
  • bolesť krku a/alebo chrbta

Rizikové faktory

Najväčšie riziko vzniku syndrómu počítačového videnia je u osôb, ktoré strávia pri PC alebo iných zariadeniach s digitálnou obrazovkou viac ako dve hodiny denne.

Podľa jednej štúdie veľa ľudí trávi denne pred displejmi aj viac ako 10 hodín denne.

CVS sa môže rozvinúť u každého kto pracuje často a dlhšie s počítačom. U niektorých ľudí môže ale vzniknúť skôr. Medzi rizikové faktory patria

Mnoho zo symptómov syndrómu počítačového videnia odznie keď prestanete pracovať s počítačom. U niektorých ale môžu príznaky pretrvávať dlhší čas. Ak s tým nič nespravíte budú sa príznaky stále opakovať a postupne aj zhoršovať.

Príčiny syndrómu počítačového videnia

Ak poznáte príčiny CVS a odstránite ich, vyššie spomínané symptómy môžete zmierniť alebo odstrániť. Medzi najčastejšie príčiny patria

  • nadmerné jednostranné zaťaženie zraku – vaše oči stále zaostrujú čím dochádza k nadmernej záťaži svalov, ktoré sú za zaostrovanie zodpovedné.
  • Nesprávne nastavený kontrast, jas a ostrosť na obrazovke – aj keď sa to nezdá, písmenká, ktoré vidíte na počítači sú rozmazané. Nikdy nebudú tak ostré a jasné ako napríklad v knihe. Ak máte tieto parametre ešte aj zle nastavené príznaky CVS na seba nenechajú dlho čakať.
  • Odlesky či odrazy na monitore, zašpinená plocha monitora – umelé osvetlenie alebo svetlo z okna sa odráža od monitora. Okrem toho, že nútia oči aby viac a viac zaostrovali prispievajú aj k zníženej frekvencii žmurkania.
  • Zlá vzdialenosť od obrazovky počítača (mobilného telefónu, tabletu,…).
  • Nedostatok prestávok od práce na PC
  • Dlhodobé sedenie, sedenie v jednej polohe, jednotvárne preťaženie tela
  • Zrakové vady

Ako zmierniť príznaky syndrómu počítačového videnia

Hneď ako začnete príznaky symptómu počítačového videnia pociťovať mali by ste urobiť pár zmien v pracovnom priestore a aj v spôsobe práci.

  • Zmeňte osvetlenie – ak vás trápia odlesky a odrazy na monitore skúste stlmiť osvetlenie alebo si posuňte počítač. Výborne funguje aj filter proti odlesku, ktorý si nasadíte na monitor.
  • Vzdialenosť – monitor by mal byť vzdialený od vašej tváre minimálne 40 cm. Mal by byť mierne pod úrovňou očí. Ak pracujete pri práci aj s tlačenými dokumentmi umiestnite si ich na stojan, ktorý bude vedľa PC v približne rovnakej vzdialenosti ako monitor PC.
  • Pravidlo 20-20-20 – doprajte si krátku prestávku. Držte sa pravidla 20-20-20. Každých 20 minút sa na 20 sekúnd pozerajte na predmet vzdialený od vás aspoň 20 metrov. Po jednej alebo dvoch hodinách pri PC si urobte dlhšiu prestávku (5 – 10 minút). Prejdite sa. Vaše oči si na chvíľu odpočinú a vaše telo môžete povystierať
  • Žmurkajte – nezabúdajte žmurkať. Pri práci na PC sa často tak sústredíme na text, že žmurkanie nevedome obmedzíme na minimum. Pomôžu vám v tom aj aplikácie, ktoré si môžete do PC stiahnuť a ktoré vás na nedostatočné žmurkanie upozornia.
  • Upravte nastavenia – jas, kontrast, ostrosť alebo veľkosť písma – pohrajte sa s nastaveniami a vyberte si to, ktoré vám najviac vyhovuje
  • Očné vyšetrenie – možno už potrebujete okuliare, alebo tie, ktoré nosíte nie sú vhodné na prácu s počítačom. Odhaliť tento problém a pomôcť vám s ním môže len očný lekár.

ZDROJ

zdravoteka.sk/magazin/syndrom-pocitacoveho-videnia

aoa.org/healthy-eyes/eye-and-vision-conditions/computer-vision-syndrome?sso=y

webmd.com/eye-health/computer-vision-syndrome

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY