23.1 C
Bratislava
nedeľa, 23 júna, 2024

Fakty a mýty: Hypertenzia (vysoký krvný tlak)

Vysoký krvný tlak, alebo hypertenzia trápi mnoho ľudí. Možno ste jedným z nich aj vy a ani o tom neviete. Podľa odhadov WHO trpí vysokým krvným tlakom viac ako 1,28 miliardy dospelých vo veku 30 až 79 rokov. Pritom takmer 46% dospelých nevie, že hypertenziu majú.

Optimálna hodnota krvného tlaku u dospelého človeka je okolo 120/80 mm Hg. Za vysoký krvný tlak sa považuje hodnota vyššia ako 140/90 mm Hg. Aj napriek množstvu pacientov a celosvetovej osvete sa ohľadom hypertenzie môžete stretnúť s množstvom mýtov.

Fakty a mýty

Vysoký krvný tlak je bežný. Nie je čoho sa obávať

Omyl. Vysoký krvný tlak alebo hypertenzia sa vám môže zdať bežná, keďže ňou trpí takmer každý 5 človek, stále ale ide o závažný zdravotný stav, ktorý by ste nemali podceňovať. Bez liečby vysoký krvný tlak môže poškodiť životne dôležité orgány (srdce, mozog, obličky,…) alebo spôsobiť náhly infarkt či mŕtvicu.

Vysoký krvný tlak je vyšší ako 140/90 mm Hg

Podľa tabuliek krvného tlaku sa za tlak 140/90 mm Hg považuje za vysoký. Krvný tlak vám ale nestúpne na túto hodnotu zo dňa na deň. Hodnoty od 120 – 139/80-90 mm Hg sa považujú za prehypertenziu. Ak máte v anamnéze kardiovaskulárne ochorenie môže vám lekár predpísať lieky na vysoký tlak.

Mám vysokú len jednu hodnotu (číslo) krvného tlaku. Mám vysoký krvný tlak?

Áno máte. Je jedno či sú obe hodnoty vyššie alebo len jedna z nich (je jedno ktorá) máte hypertenziu.

Keby som mal hypertenziu všimol by som si to

Nie, nevšimol. Hypertenzii sa hovorí aj „tichý zabijak“. Vysoký krvný tlak nebolí a nemá žiadne príznaky. Jediný spôsob ako ho zistiť je meranie krvného tlaku. Nejaké príznaky môžete pociťovať až pri nebezpečne vysokom krvnom tlaku (bolesť na hrudi, únava, nevoľnosť, vracanie,…). Sústavné, dlhodobé poškodzovanie tepien, ktoré vysoký krvný tlak spôsobuje si nevšimnete.

Hypertenzia je v mojej rodinnej anamnéze, takže sa jej nevyhnem

Vysoký krvný tlak nie je genetické ochorenie. Môžete byť na hypertenziu náchylnejší ale nemusíte ju dostať. Zistilo sa, že zdravý životný štýl (zdravá strava, pohyb, udržanie optimálnej hmotnosti, vyhýbanie sa stresu, dostatok spánku, …) vám môže pomôcť znížiť riziko hypertenzie na minimum.

 • Výrazné zníženie hmotnosti môže znížiť systolický krvný tlak o 5 – 20 mm Hg. Pravidelné cvičenie môže systolický krvný tlak znížiť o 4 – 9 mm Hg.

Hypertenzia sa týka len starších ľudí

Nie. Vysoký krvný tlak sa častejšie objaví o starších ľudí ale vyskytuje sa aj u ľudí v mladom veku. Hypertenziou trpí

 • približne 7,5% ľudí od 18 do 39 rokov
 • viac ako 32% ľudí od 40 do 59 rokov
 • viac ako 63% ľudí nad 60 rokov

U starších ľudí je vysoký krvný tlak častejší z jednoduchého dôvodu – tepny vekom postupne tuhnú.

Hypertenzia, ktorá sa môže objaviť aj u detí a dospievajúcich je často spôsobená obezitou.

Hypertenzia, vysoký krvný tlak

Obmedzujem v stravovaní kuchynskú soľ. Vysokého tlaku sa obávať nemusím.

Konzumácia vysokého množstva sodíka (viac ako 2 g denne, čo je cca 5 g soli) a nedostatok draslíka prispievajú k zvyšovaniu krvného tlaku. Obmedziť príjem soli v snahe znížiť vysoký krvný tlak a obmedziť tak príjem sodíka je dobrý nápad. Nezabúdajte ale, že soľ a teda aj sodík sa nachádza aj v iných potravinách.

40% denného príjmu sodíka pochádza z potravín. Medzi najbežnejšie zdroje sodíka patrí

 • chlieb, rožky
 • pizza
 • hydina
 • údeniny, klobásy
 • sendviče
 • cestovinové jedlá
 • slané pochúťky (krekry, hranolky, chipsy,…)
 • syr
 • polievky (sáčkové)

Ak nahradíte bežnú kuchynskú soľ za morskú soľ v domnení, že ide o zdravšiu náhradu mýlite sa. Kuchynská aj morská soľ majú rovnaké zloženie.

Môžem prestať brať lieky na hypertenziu keď sa môj krvný tlak upraví?

Nie. Vysoký krvný tlak je celoživotné ochorenie. Ak prestanete brať lieky váš krvný tlak sa zas zvýši. Lekár vám predpíše lieky na vysoký krvný tlak v prípade ak nezabrala zmena životného štýlu.

Dá sa hypertenzia vyliečiť?

Nie, nedá. Hypertenziu ale môžete dostať pod kontrolu. Zdravý životný štýl, zdravá strava, obmedzenie príjmu sodíka, dostatok tekutín, kvalitný spánok  a pohyb môžu vysoký krvný tlak znížiť. Ak to nezaberie lekár vám predpíše lieky na vysoký krvný tlak.

Káva môže zvýšiť krvný tlak

O kofeíne sa hovorí, že zvyšuje krvný tlak. Podľa niektorých výskumov ale tomu tak nie je. Predpokladá sa, že mierna konzumácia kávy je bezpečná aj pre ľudí s vysokým krvným tlakom. Stále ale ide o výskumy, ktoré je ešte treba overiť.

S určitosťou sa ale vie, že pitie alkoholu krvný tlak zvyšuje.

Hypertenzia je bežnejšia u mužov

Pred dosiahnutím 50 roku života sa hypertenzia vyskytuje častejšie u mužov. Po menopauze sa ale pomer mení a hypertenziou sú viac ohrozené ženy ako muži.

Vysoký krvný tlak je ochorenie, ktoré by ste nemali určite bagatelizovať. To, že ním trpíte zbadáte až neskoro (pri infarkte, mŕtvici,…). Pravidelné lekárske prehliadky a meranie krvného tlaku môže toto ochorenie včas odhaliť.

ZDROJ

who.int/news-room/fact-sheets/detail/hypertension

blkmaxhospital.com/blk-blog/title/popular-misconceptions-about-hypertension

keckmedicine.org/blog/10-blood-pressure-myths-and-facts/

tvojesrdce.sk/article/103–hypertenzia

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY