18.3 C
Bratislava
štvrtok, 28 marca, 2024

Fakty a mýty: Mozog

Ľudský mozog je úžasný orgán. Pozostáva z miliárd neutrónov, ktoré riadia v ľudskom tele všetko. Od pohybu, chôdze, cez funkciu orgánov až po našu osobnosť riadi a kontroluje tento orgán všetko.

Mozog je tajomný, fascinujúci a bez pochyby zložitý orgán. Vedci a odborníci stále odhaľujú jeho tajomstvá, prichádzajú na to čo sa nám v hlavách deje, stále o mozgu a jeho fungovaní nevieme všetko. Mozog je záhadný orgán no niečo sa o ňom a o tom ako funguje už vie.  Napriek tomu sa stále môžete stretnúť s množstvom mylných tvrdení, ktoré sa nezakladajú na pravde. Aké sú fakty a mýty o mozgu?

Fakty a mýty

Používame len 10% mozgu

Mýtus, ktorý sa rozšíril ešte viac po natočení filmu Lucy. Pravdou je, že náš mozog je aktívny stále. Dokonca aj keď spíme. Aj do riešenie jednoduchej úlohy je zapojená veľká časť mozgu. Milióny neurónov (nervové bunky) prenášajú signály vždy.

Keby ľudský mozog fungoval len na 10% zbytočne by sme so sebou nosili tak veľký a na energiu náročný orgán. Evolúcia by sa postarala o jeho zmenšenie.

Ďalším príkladom, že využívame naozaj celý mozog sú rôzne poranenia mozgu. Poranenie čo i len malého kúsku mozgu môže človeka poznačiť na pohybe, emóciách, zmyslovom vnímaní, …

Zaujímavosťou je, že ak sú ľudia motivovaní sú schopní dosiahnuť v IQ testoch vyššie skóre než bez motivácie. Nasvedčuje to tomu, že nie vždy do myslenia zapájame myseľ na 100%.

Blesková pamäť (bleskové spomienky) je trvalá, podrobná a presná

Nie, nie je. Blesková pamäť, alebo bleskové spomienky sú informácie, ktoré sme si zapamätali pri náhlej emocionálnej udalosti (prvý bozk, prvé rande, vieme čo sme robili keď padli dvojičky, …). Ľudia si pamätajú kde boli, čo robili, čo videli, čo počuli, s kým boli,… keď sa o situácii, ktorá v nich vyvolala silné emócie dozvedeli.

Až tak presne si ale všetko čo v danom okamihu robili nepamätajú. Vedci dokázali, že časom ľudia zabúdajú na dôležité detaily a pridávajú ďalšie nesprávne detaily. Stále sú pritom presvedčení, že všetko si pamätajú presne a do najmenších detailov. Naše spomienky nech už vznikli za akýchkoľvek okolností blednú a postupne sa strácajú.

S pribúdajúcim vekom to ide s mozgom dole kopcom

Faktom je, že niektoré kognitívne schopnosti s vekom upadajú. Napríklad v hre, kde je potrebné sa sústrediť sa starší ľudia nevyrovnajú 10 ročným deťom. Deti sa rýchlejšie naučia cudzí jazyk a rýchlejšie nájdu rozdiely v dvoch navonok rovnakých obrázkoch. Nemusíte byť ale zúfalí. Pribúdajúcim vekom sa zlepšuje množstvo mentálnych schopností. Starší ľudia majú väčšiu slovnú zásobu, dokážu lepšie posúdiť charakter cudzej osoby, vedia lepšie ako urovnať konflikty, ovládajú lepšie svoje emócie,…

V mozgu máme 100 miliárd neurónov

Nie, máme ich trochu menej. Podľa posledného sčítanie (v roku 2009) je v mozgu dospelého človeka „len“ 85 miliárd neurónov. Každý neurón je schopný vytvoriť spojenie s ďalšími neurónmi. Takto môže vzniknúť až cca 1 000 biliónov spojení.

Počas života sa môžu vytvárať nové mozgové bunky

Áno. Dlhý čas sa verilo, že nové mozgové bunky sa s pribúdajúcim vekom nevytvárajú. Hneď ako o niektoré z nich prídeme sú preč. Vedcom sa ale podarilo získať dôkazy o tom, že aj mozog dospelého a aj staršieho človeka dokáže vytvárať nové bunky. Schopnosť mozgu produkovať nové neuróny z kmeňových buniek sa nazýva neurogenéza.

Máme päť zmyslov, ktorými vnímame svet okolo seba

Zrak, sluch, čuch, chuť a hmat nám umožňujú vnímať svet okolo seba. Nie je to ale jediný spôsob ako svet a miesto v ňom vnímame.

  • Propriocepcia – vnímanie polohy a pohybov tela
  • nocicepcia – vnímanie bolesti
  • zmysel pre rovnováhu
  • zmysel pre plynutie času

Niektoré zmysly nám v porovnaní so zvieratami ale chýbajú. Netopiere používajú sonar, žralok vníma elektrické pole vo vode, vtáky sa orientujú podľa siločiar magnetického poľa zeme, fúzaté zvieratá sa podľa fúzov vedia orientovať v priestore,…

Alkohol ničí mozgové bunky

Mierna konzumácia alkoholických nápojov nemá vplyv na mozgové bunky. Alkohol vo väčšom množstve alebo časté pitie už na mozgové bunky vplyv má. Alkohol poškodzuje konce neurónov (dendrity). Vďaka tomu sa schopnosť neurónov prenášať signály znižuje. Ľudia závislí od alkoholu často trpia neurologickou poruchou Wernicke-Korsakoffov syndróm (problémy so zrakom, strata kontroly svalov, zhoršená pamäť).

Vidíme svet taký aký naozaj je

Nie, nevidíme. Predmety, ktoré nie sú jednoznačné meníme na predmety, ktoré zodpovedajú našim očakávaniam. Ak na psom cvičisku uvidíte v diaľke biele a čierne bodky bude sa vám zdať, že vidíte dalmatínca.

Naša schopnosť pozornosti je obmedzená, nevenujeme dostatok pozornosti detailom. Preto je napríklad šoférovanie a telefonovanie rovnako nebezpečné ako šoférovanie v opitosti.

V jednom experimente dostali diváci za úlohu sledovať na videu koľkokrát si skupina ľudí prihrá basketbalovú loptu. Pri počítaní prihrávok si väčšina divákov nevšimla muža v maske gorily, ktorý sa chvíľu potuloval v skupinke.

Zaujímavosti o mozgu

Vraj nie je nič rýchlejšie ako myšlienka. Či to pravda je alebo nie necháme na vašom posúdení. Pravdou ale je, že neuróny prenášajú medzi sebou informácie (signály) rýchlosťou 431 km/h.

Mozog je úplne vyvinutý až vo veku 25 rokov. Vyvíja sa postupne od zadnej časti dopredu. Predné časti mozgu, ktoré kontrolujú plánovanie a uvažovanie sa vyvinú ako posledné.

Až 60% mozgu tvoria tuky. Ide tak asi o najtučnejší orgán v tele. Mozog potrebuje tuky ale nie tie, ktoré nájdete v slanine alebo masle. Tento orgán potrebuje esenciálne mastné kyseliny (omega-3, omega-6), ktoré vo veľkom množstve nájdete v rybách.

Napriek tomu, že je mozog centrom nervovej sústavy necíti bolesť.

Ľudský mozog vyprodukuje až  23 wattov energie, čo je dosť na rozsvietenie žiarovky. Preto by ste mali tejto malej elektrárni dopriať dostatok oddychu v podobe kvalitného spánku.

20% energie, ktorú ľudský organizmus vytvorí spotrebuje mozog. Ide tak o najväčšieho žrúta energie spomedzi orgánov v ľudskom tele.

ZDROJ

nm.org/healthbeat/healthy-tips/11-datos-curiosos-sobre-el-cerebro

smithsonianmag.com/science-nature/top-ten-myths-about-the-brain-178357288/

verywellmind.com/myths-about-the-brain-2794884

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY