9.4 C
Bratislava
utorok, 19 marca, 2024

Cestovateľská hnačka či faraónova pomsta: Ako na črevné problémy na dovolenke

Faraónova pomsta, Montezumova pomsta alebo po našom cestovateľská hnačka je názov pre hnačkové ochorenia, s ktorým môžete mať počas dovolenky alebo aj po návrate z nej problém. Aj keď sa toto ochorenie zväčša týka cestovateľov môže potrápiť aj ľudí, ktorí chodia na dovolenky raz – dvakrát do roka. Kedy vám cestovateľská hnačka hrozí, ako jej predchádzať a čo robiť keď u vás prepukne?

Čo je cestovateľská hnačka

Cestovateľská hnačka má viacero názvov, ktoré sa často spájajú s miestom pobytu. Ak trávite dovolenku v Egypte hovoríme o faraónovej pomste, ak v Strednej či Južnej Amerike tak ide o Montezumovu pomstu. Neplatí to ale vždy a cestovateľská hnačka vás môže potrápiť aj v iných krajinách sveta. Problém je ale stále ten istý.

Cestovateľská hnačka je porucha tráviaceho systému. Riedka stolica a kŕče v bruchu sú spôsobené konzumáciou kontaminovaných potravín a pitím kontaminovanej vody. Našťastie nejde o vážny zdravotný problém ale o nepríjemnosť, ktorá vám môže pokaziť dovolenku.

Riziko prepuknutia tohto ochorenia je vždy ak navštívite krajinu, ktorej klíma a sanitárne postupy pri úprave vody a jedla sú iné ako u vás doma. A keďže v každej krajine majú iné zvyky môžete cestovateľskú hnačku dostať naozaj všade. Ak navštívite tretie krajiny, prípadne krajiny, so zlou verejnou hygienou riziko je ešte vyššie.

Cestovateľská hnačka. Príznaky

Cestovateľská hnačka: Príznaky

Väčšina prípadov cestovateľskej hnačky je spôsobená patogénmi, na ktoré je organizmus domácich obyvateľov zvyknutý a nespôsobuje im žiadne problémy. Váš organizmus tieto baktérie nepozná, preto sa ich snaží dostať z organizmu von.

Cestovateľská hnačka môže mať pôvod aj v strese z cestovania.

  • Riedka stolica – hlavný príznak ochorenia, ktorý sa vyskytne náhle. Môže sa objaviť už po pár dňoch na dovolenke ale aj po návrate z nej. Denne vás môže prehnať aj 3 a viackrát.
  • Kŕče v bruchu
  • Nevoľnosť
  • Zvracanie
  • Horúčka
  • Silná bolesť brucha či konečníka
  • Malátnosť

Všetky príznaky sa u vás nemusia prejaviť. Hnačky ale môžu váš organizmus dehydratovať, čo môže v kombinácii s okolitým teplom spôsobiť vážnejšie zdravotné problémy ako napríklad dehydratáciu.

Kedy navštíviť lekára

Cestovateľská hnačka nie je závažný zdravotný problém a zväčša behom 2 – 3 dní zmizne. Ak príznaky cestovateľskej hnačky trvajú dlhšie alebo sa u vás objavili ďalšie problémy mali by ste vyhľadať lekára. Je dosť možné, že za vašimi problémami môžu byť parazity alebo niektoré špecifické baktérie či vírusy. Kedy by ste mali spozornieť a vyhľadať lekára?

  • Hnačka trvá dlhšia ako 2 – 3 dni
  • Ste dehydratovaný
  • Krvavú alebo čiernu stolicu
  • Silné bolesti brucha (konečníka)
  • Máte horúčku 39°C a viac

Cestovateľská hnačka a deti

U detí môže mať cestovateľská hnačka závažnejšie dôsledky.  V pomerne krátkom čase môže spôsobiť u detí ťažkú dehydratáciu. Ak u dieťaťa zbadáte niektoré z nižšie uvedených príznakov vyhľadajte čo najrýchlejšie lekára (alebo zavolajte pohotovosť).

  • Pretrvávajúce zvracanie
  • Horúčka 39°C a viac
  • Sucho v ústach, plač bez sĺz
  • Krvavá stolica, silná hnačka
  • Nezvyčajná, pretrvávajúca ospalosť
  • Zníženie objemu moču (týka sa hlavne dojčiat)

Cestovateľská hnačka. Deti

Cestovateľská hnačka: Liečba

Cestovateľská hnačka často ustúpi sama behom niekoľkých dní. Počas nej je ale dobré dodržiavať pár zásad

  • Dostatočný príjem tekutín – zabránite dehydratácii organizmu
  • Konzumácia suchých potravín (sucháre, ryža, …)

Behom 2 dní by sa ochorenie malo zlepšiť a do týždňa by sa mal váš organizmus dostať zas do normálneho stavu.

Rehydratačné soli

Cestovateľský hnačka môže spôsobiť dehydratáciu. Nejde len o nedostatok tekutín v organizme ale aj o nedostatok solí a minerálov, ktoré by ste sa mali snažiť dopĺňať. V lekárňach zoženiete kúpiť rehydratačné soli (oral rehydration salts – ORS) vo forme prášku, ktoré sa rozpúšťajú vo vode. Pri ich príprave postupujte podľa návodu na balení. Ak ste na dovolenke na ich prípravu použite balenú alebo prevarenú vodu.

Rehydratačný roztok si môžete vytvoriť aj zo surovín, ktoré máte doma. Stačí zmiešať ¾ čajovej lyžičky soli s 2 polievkovými lyžicami cukru v 1 litri vody (prevarená alebo balená). Roztok popíjajte počas dňa ako doplnok k strave a môžete ho podávať v menších dávkach aj deťom, ktoré trpia cestovateľskou hnačkou.

Zníženie rizika ochorenia

Predchádzať cestovateľskej hnačke môžete ak sa budete riadiť na dovolenke pár pravidlami.

Pitný režim – pite dostatok tekutín ale nepite vodu z vodovodného kohútika ani od pouličných predajcov. Pite balenú vodu, v ktorej by patogény nemali byť. Pred čapovaným pivom, malinovkám, …. dajte prednosť baleným nápojom v plechovkách alebo fľaškách.

Ovocie, zelenina – nekonzumujte ovocie, ktoré si kúpite na trhu alebo ulici. Dajte prednosť ovociu a zelenine, ktoré si pred konzumáciou musíte ošúpať (pomaranče, mandarínky, banány,…). Ovocie ako napríklad jablká umyte a ošúpte, až potom ho môžete zjesť. Prečo? Voda, ktorou by ste ovocie umyli môže byť kontaminovaná a vám sa tak do tela dostanú patogény, ktoré spôsobia hnačku.

All inclusive, švédske stoly – je síce fajn vybrať si čo budete jesť, ale jedlo voľne položené na stole môže byť zdrojom patogénov.

Dezinfekcia – do cestovného kufra si pribaľte aj malú fľaštičku dezinfekcie, ktorou si môžete dezinfikovať ruky, vždy keď prídete do kontaktu s možnými zdrojmi patogénov (keď nemáte prístup k umývadlu s vodou a mydlom).

Varené jedlá – ak radi na dovolenke konzumujete miestne špeciality dbajte na to aby prešli dostatočnou tepelnou úpravou. Na toto si potrpte pri každom jedle. Nedostatočne tepelne upravené alebo surové jedlo sú častými príčinami problémov s tráviacim traktom.

Vyhnite sa nápojom s ľadom alebo miešaným nápojom, do ktorých ide voda z vodovodu

Nepasterizované mlieko, syry, zmrzlina alebo jogurty – keďže neprešli tepelnou úpravou môžu byť zdrojom patogénov.

Pozor si dajte aj na už nakrájané ovocie, ktoré mohlo byť umývané v kontaminovanej vode

Na zamiešanie dojčenskej výživy použite balenú vodu alebo prevarenú vodu z vodovodného kohútika. Varom sa vo vode zničia všetky patogény a je tak pre dieťa bezpečnejšia.

Cestovateľská hnačka. Ovocie

Rizikové faktory

Každý rok trpia cestovateľskou hnačkou milióny ľudí. Medzi najrizikovejšie destinácie patria

  • Stredná a Južná Amerika
  • Mexiko
  • Afrika
  • Južná Ázia

V krajinách EÚ, Japonsku, Kanade, USA, Austrálii a Novom Zélande je riziko cestovateľskej hnačky nízke.

Problémy s týmto ochorením sa často spájajú aj s ročným obdobím. Najvyššie riziko prepuknutia cestovateľskej hnačky je počas horúcich mesiacoch. Čím je ale obdobie chladnejšie tým je riziko nižšie.

Náchylnejší na cestovateľskú hnačku sú aj

  • Mladí dospelí alebo dospievajúci ľudia – nevie sa presne prečo ale predpokladá sa, že nie sú tak opatrní ako staršie osoby. Rýchlejšie sa infikujú a ak ich imunitný systém ešte nie je dostatočne vyvinutý prepukne u nich hnačkové ochorenie častejšie.
  • Osoby s poruchami imunitného systému – či už ide o ochorenie imunitného systému alebo užívate lieky na potlačenie imunity ste náchylnejší na infekcie.
  • Ľudia s cukrovkou, ochorením tráviaceho systému, ochorením obličiek, pečene alebo srdca – náchylnejší na infekcie a aj na závažnejší priebeh infekcie.
  • Užívanie antacíd – antacidá sú lieky na neutralizáciu kyseliny v žalúdku. Táto kyseliny ničí choroboplodné organizmy, ktoré skonzumujeme v strave. Ak užívate lieky na zníženie jej koncentrácie patogény majú väčšiu šancu prežiť a dostať sa do organizmu.
  • Deti – malé deti nemajú dostatočne vyvinutý imunitný systém a ich organizmus je náchylnejší na rozvoj infekcií.

Cestovateľská hnačka nie je jediné ochorenie, ktoré vás môže na dovolenke nepríjemne prekvapiť. Úpal, dehydratácia, spálenie slnkom,… možností ako si pokaziť dovolenku je viacero. Pokiaľ ale viete ako sa chrániť môžete riziko ochorenia podstatne znížiť a dovolenku si poriadne užiť.

ZDROJ:

blog.wa.aaa.com/travel/travel-tips/health-problems-people-have-on-vacation

.medicalnewstoday.com/articles/how-to-stay-healthy-while-traveling#healthy-eating

hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/travelers-diarrhea

mayoclinic.org/diseases-conditions/travelers-diarrhea/symptoms-causes/syc-20352182

Obrázky:freepik.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY