1 C
Bratislava
nedeľa, 8 decembra, 2024

Keď zlyhávajú obličky: Čo by ste mali vedieť o ich liečbe a náhrade?

V ľudskom tele sa nachádzajú dva malé orgány, ktoré sa nazývajú obličky. Každá je veľká asi ako päsť a nachádzajú sa v brušnej dutine pozdĺž chrbtice. Napriek svojej malej veľkosti hrajú obličky kľúčovú úlohu pri udržiavaní celkovej rovnováhy nášho tela (tzv. homeostázy).

Filtrujú našu krv, odstraňujú odpadové látky a prebytočnú tekutinu a zároveň uchovávajú niektoré dôležité zlúčeniny. Okrem toho regulujú krvný tlak, produkujú červené krvinky, riadia produkciu rastových hormónov a pomáhajú regulovať množstvo niektorých živín v tele, ako je vápnik a draslík.

V článku sa zameriame na obličky, ich fungovanie a možnosti liečby pri zlyhaní. Zistíme, čo môže spôsobiť poškodenie obličiek a akým spôsobom dokáže moderná medicína tento problém riešiť, aby aj pri poškodených obličkách bol život stále kvalitný.

Ako fungujú obličky?

Obličky sú veľmi pracovitý orgán, ktorý čistí našu krv nepretržite celý život. Za jeden deň prefiltrujú až 180 litrov krvi, čo znamená, že krv v našom tele prejde obličkami asi 35-krát za deň.

Obličky sú zložené z približne milióna mikroskopických jednotiek, ktoré filtrujú krv a sú nazývané nefróny. Do každého nefrónu prichádza z nášho tela malá cieva, v ktorej prúdi krv. Nefrón má za úlohu z krvi odstrániť toxické látky, ako je napríklad močovina, a zároveň v tele ponechať látky a bunky, ktoré sú pre nás prospešné.

Potrebné množstvo vody je vstrebávané späť do tela podľa potreby a prebytočná voda je spolu s odpadovými látkami vylučovaná močom.

Okrem vylučovania odpadových látok a regulácie množstva vody v tele umožňujú obličky udržiavať normálne chemické zloženie vnútorného prostredia. Medzi dôležité látky, ktorých stálu hladinu v krvnej plazme udržujú, patrí sodík, draslík, chloridy, hydrogénuhličitany, vápnik, fosfor a horčík.

Správna hladina týchto látok v krvnej plazme je extrémne dôležitá. Ak obličky nesprávne fungujú, môže dôjsť k zmene koncentrácie týchto látok v krvi, čo môže ohroziť náš život.

choroby obličiek

​​Choroby vedúce k zlyhaniu obličiek

Existuje mnoho chorôb, ktoré môžu viesť k zlyhaniu obličiek. Niektoré z nich patria k veľmi častým, tzv. civilizačným chorobám, ktoré veľká časť populácie považuje za „bezpečné“ a mnohokrát ich odmieta riešiť a liečiť. V posledných rokoch sa dá povedať, že liečba zlyhávajúcich obličiek v Česku a na Slovensku zlepšuje.

Cukrovka

Vysoká hladina glukózy v krvi je charakteristickým znakom cukrovky, teda ochorenia, ktoré vzniká, keď telo neprodukuje dostatok inzulínu alebo ho nedokáže účinne využívať.

Inzulín je hormón produkovaný pankreasom, ktorý pomáha prenášať glukózu z prijímanej potravy do buniek, kde sa využíva ako energia. Keď inzulín nepracuje správne, glukóza sa hromadí v krvi a bunky ju nevyužívajú.

Trvalo vysoká hladina glukózy v krvi môže viesť k sérii zdravotných problémov. Cukrovku síce nemožno vyliečiť, ale správnou starostlivosťou a liečbou ju možno účinne zvládať.

Podľa odhadov je na Slovensku aktuálne asi 850-tisíc osôb s ochorením cukrovky. Len asi tretina týchto ľudí o cukrovke vie a ešte menšia časť ju aktívne lieči.

Ako poškodzuje cukrovka obličky?

Vysoká hladina cukru v krvi, ktorá je spôsobená cukrovkou, môže časom poškodiť cievy v obličkách aj nefróny, takže nefungujú tak dobre, ako by mali. U mnohých ľudí s cukrovkou sa tiež vyvíja vysoký krvný tlak, ktorý môže obličky poškodiť. Ak niekto trpí cukrovkou, je dôležité, aby sa o ochorení obličiek poradili so svojím lekárom.

Chronické ochorenie obličiek (CKD) sa môže vyvíjať pomaly a bez príznakov. Mnoho ľudí si nemusí uvedomiť, že toto ochorenie má, až kým nepokročí a nevyžaduje dialýzu či transplantáciu obličky za účelom prežitia.

Pokiaľ má niekto cukrovku, odporúča sa nechať si pravidelne kontrolovať obličky pomocou jednoduchých testov krvi a moču. Pravidelné testovanie je nevyhnutné pre včasné odhalenie CKD. Včasná liečba je najúčinnejším spôsobom, ako zabrániť ďalším zdravotným problémom.

CKD je častou komplikáciou cukrovky, ktorá postihuje približne každého tretieho dospelého človeka s týmto ochorením. Cukrovka sa rozdeľuje na prvý a druhý typ. Chronické ochorenie obličiek sa týka oboch týchto typov.

choroby obličiek. Vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak

Za vysoký krvný tlak je považovaný tlak krvi nad 140/90 mmHg (milimetrov ortuťového stĺpca). Na Slovensku trpí vysokým krvným tlakom okolo 30 % dospelých. Jedným z prejavov vysokého krvného tlaku je práve nenávratné poškodenie obličiek, ktoré v mnohých prípadoch končí zlyhaním obličiek.

Nefróny v obličkách sú zásobované hustou sieťou ciev, ktorými preteká veľké množstvo krvi. Nekontrolovaný vysoký krvný tlak môže časom spôsobiť zúženie, oslabenie alebo stvrdnutie tepien v okolí obličiek. Tieto poškodené tepny nie sú schopné privádzať dostatočné množstvo krvi do tkaniva obličiek.

Poškodené tepny obličiek nesprávne filtrujú krv. Každý nefrón je zásobovaný krvou prostredníctvom drobných vlásočnicových kapilár, najmenších zo všetkých krvných ciev. Keď dôjde k poškodeniu tepien, nefróny nedostávajú potrebný kyslík a živiny. Obličky potom strácajú schopnosť filtrovať krv a regulovať množstvo tekutín, hormónov, kyselín a solí v tele.

Poškodené obličky nedokážu regulovať krvný tlak. Zdravé obličky reagujú na hormón, ktorý sa nazýva aldosterón. Tento hormón je produkovaný v nadobličkách a pomáha telu regulovať krvný tlak.

Poškodenie obličiek a nekontrolovaný vysoký krvný tlak prispievajú k negatívnej špirále. Ako sa ďalšie tepny upchávajú a prestávajú fungovať, zlyhanie obličky je ďalším možným krokom v tejto špirále.

Ako bojovať s vysokým krvným tlakom?

Prvá vec, ktorú je vhodné urobiť po tom, čo vám bol diagnostikovaný vysoký krvný tlak, je pravidelne svoj krvný tlak sledovať. Sledovaním hodnôt krvného tlaku je možné si uvedomiť akékoľvek zmeny a odhaliť prípadné nezrovnalosti.

To môže pomôcť zistiť, či sú zmeny, ktoré boli urobené v životnom štýle alebo liečebnom pláne, účinné. Nižšie je uvedených 8 najdôležitejších vecí, ktoré by sa mali dodržiavať:

  • Jesť vyváženú stravu s nízkym obsahom soli
  • Obmedziť alkohol
  • Pravidelne sa venovať fyzickej aktivite
  • Naučte sa pracovať so stresom
  • Udržiavať si zdravú váhu
  • Prestať fajčiť
  • Správne užívať lieky
  • Spolupracovať so svojím lekárom

Zápalové ochorenie obličiek alebo glomerulonefritída

Glomerulonefritída je ďalšie časté ochorenie, ktoré vedie k zlyhaniu obličiek. Spočíva v poškodení obličkových glomerulov, ktoré majú za účel filtráciu krvi. Pokiaľ je činnosť týchto drobných teliesok narušená, odpadové látky nemôžu byť dostatočne filtrované a vylúčené z tela prostredníctvom moču. Glomerulonefritída je zápalového charakteru a je podmienená imunitnými procesmi.

Glomerulonefritídu je možné rozdeliť na primárny a sekundárny typ na základe toho, čo ochorenie spôsobilo. V prípade sekundárneho typu je glomerulonefritída jednou z komplikácií spôsobenou iným pôvodcom. Príčina primárneho typu nie je zrejmá, ale viaže sa priamo iba na obličky. Ďalej sa potom rozlišuje, či sa jedná o akútnu alebo chronickú formu choroby.

choroby obličoek

Ako zistiť prítomnosť tejto choroby?

Prvým krokom pri diagnostike glomerulonefritídy sú kľúčové príznaky, ktoré by sa mali oznámiť lekárovi. Ďalším krokom je odobratie vzorky moču a krvi, ktoré umožnia hľadanie bielkovín a krvných buniek v moči a protilátok v krvi, ktoré poukazujú na zápal.

V niektorých prípadoch sa pristupuje k tzv. biopsii, čo je odber malej vzorky tkaniva obličky, ktorá sa následne vloží do mikroskopu. Z tejto vzorky sú lekári schopní vybrať najvhodnejší spôsob liečby.

Tip: Pozor na bielkoviny v moči. Aj to môže byť príznakom problému s obličkami.

Ako sa glomerulonefritída lieči?

Liečba glomerulonefritídy sa líši podľa formy choroby a závažnosti prejavov. U akútnej formy je cieľom liečby znížiť príznaky a zabrániť ďalšiemu poškodeniu obličiek.

Antihypertenzíva sú predpísané v prípade vysokého krvného tlaku a antibiotiká sú predpísané v prípade bakteriálnej infekcie. Kortikosteroidy a lieky na potlačenie reakcie imunitného systému môžu byť tiež použité.

Diuretiká môžu byť predpísané na zvýšenie produkcie moču a vitamínové a minerálne doplnky môžu byť odporúčané na udržanie rovnováhy elektrolytov. Ľudia, ktorí majú problémy s obličkami, by mali premýšľať o obmedzení hromadenia odpadu v krvi pomocou stravy. Tieto diéty nie sú obvykle nutné v prípade mierneho poškodenia obličiek.

Dialýza

Dialýza je jednou z metód, ktorá sa používa na náhradu funkcie obličiek. Zdravé obličky odstraňujú z krvi odpadové látky a zbavujú telo prebytočnej tekutiny a práve tieto funkcie dialýza nahrádza.

Existujú dva základné druhy dialýzy: hemodialýza a peritoneálna dialýza. Vďaka rozvoju  moderných technológií je v dnešnej dobe aj tretia možnosť a tou je domáca dialýza.

Výber vhodného typu dialýzy vždy závisí od ošetrujúceho lekára, vzdialenosti od dialyzačného strediska a časových možností pacienta. Nižšie v článku je popis jednotlivých typov dialýzy.

Tip: Viete, ako sa v rodine pripraviť, ak niektorého člena domácnosti čaká dialýza?

Hemodialýza

Hemodialýza je jednou z metód, ako nahradiť funkciu obličiek. Počas hemodialýzy sa krv pacienta čistí mimo jeho telo pomocou špeciálneho prístroja zvaného dialyzátor alebo umelá oblička. Krv sa odvádza do prístroja, kde je zbavená odpadových látok, ako sú močovina, kreatinín, fosfor a nadbytočné tekutiny. Potom sa očistená krv vracia do tela pacienta.

Dĺžka a frekvencia hemodialýzy závisí od zdravotného stavu pacienta, a je preto určená jeho lekárom, nefrológom. Nefrológ určí, koľkokrát týždenne je dialýza nutná, ako dlho by mala trvať a aké parametre nastaviť pre konkrétne ošetrenie.

Obvykle hemodialýza trvá 4 až 6 hodín a prebieha trikrát týždenne. Všetky procedúry prebiehajú v dialyzačnom stredisku pod dohľadom odborníkov, ktorí zabezpečujú vhodnú starostlivosť o pacienta.

Nevýhodou tejto metódy je časová náročnosť. Túto voľby dialýzy väčšinou volia pacienti, ktorí žijú neďaleko dialyzačných centier. Čas strávený na dialýze je možné využiť aktívne, napríklad čítaním, počúvaním hudby, jazdou na špeciálne upravenom rotopede alebo sledovaním filmov.

choroby obličiek

Domáca dialýza

Niektorí pacienti, ktorí trpia chronickým zlyhaním obličiek, môžu pod určitými podmienkami vykonávať hemodialýzu aj v pohodlí svojho domova bez nutnosti prítomnosti zdravotníckeho personálu.

Život s domácou dialýzou môže byť výrazne kvalitnejší, než v prípade dochádzania do centra. Títo pacienti sa už nemusia spoliehať na pravidelné návštevy dialyzačného strediska a môžu si lepšie plánovať svoj voľný čas.

Táto možnosť je v Českej republike k dispozícii od roku 2015 a na jej využitie je nutné splniť určité podmienky. Slovensko je oproti svojim susedom v tomto smere trochu oneskorené a nie je zatiaľ legislatívne ukotvená.

Okrem potreby dostatočnej odvahy sa pacient musí uistiť, že má v domácom prostredí k dispozícii potrebné vybavenie ako dialyzačný monitor, lôžko, úpravňu vody a ďalšie.

Pacient musí tiež byť schopný samostatne obsluhovať dialyzačný prístroj a bez problémov sa k nemu pripojiť. Pri každom ošetrení musí byť prítomný niekto z pacientovej rodiny, kto by v prípade nutnosti mohol poskytnúť pomoc.

Táto možnosť môže byť pre starších pacientov náročná, ale ak prejaví záujem a splní všetky podmienky, ošetrujúci lekár je schopný ich odporučiť pre túto metódu liečby.

Peritoneálna dialýza

Pri peritoneálnej dialýze sa používa špeciálna metóda čistenia krvi, pri ktorej sa využíva výstelka brušnej dutiny nazývaná pobrušnica.

Tento typ dialýzy môže byť vykonávaný v domácom prostredí, pretože pri najrozšírenejšej verzii nie je potrebné používať žiadne prístroje a pacient si ju môže vykonávať pohodlne v domácom prostredí.

Princípom peritoneálnej dialýzy je použitie špeciálneho čistiaceho roztoku, tzv. dialyzátu, ktorý sa pomocou stáleho katétra napúšťa do brušnej dutiny. Potom, čo roztok spracuje odpadové látky, vypustí sa a nahrádza sa novým dialyzátom.

Výmenu dialyzátu, ktorá sa musí vykonávať štyrikrát až päťkrát denne, môže pacient vykonať sám ručne alebo sa o to môže postarať opatrovateľ. Existuje tiež možnosť automatického vykonania výmeny pomocou dialyzačného prístroja, ku ktorému sa pripojí peritoneálny katéter. Pacienti obvykle túto metódu využívajú cez noc.

Transplantácia obličiek

Transplantácia obličiek

je zákrok, ktorý môže život vrátiť do normálu. Aj napriek pokročilým možnostiam dialýzy je život so zdravou transplantovanou obličkou jednoduchší a bez komplikácií.

Pri transplantácii obličky sa zdravá oblička prenesie z jednej osoby do tela osoby, ktorá má veľmi malú alebo žiadnu funkciu obličiek.

Kto môže podstúpiť transplantáciu obličky?

Väčšina ľudí, ktorí potrebujú transplantáciu obličky, ju môže podstúpiť bez ohľadu na vek, ak:

  • sú dostatočne silní, aby vydržali anestéziu a operáciu
  • je osoba schopná dodržiavať odporúčané liečby po transplantácii, ako napríklad užívať imunosupresíva a pravidelne chodiť na kontrolné prehliadky.

Dôvody, prečo transplantácia nemusí byť bezpečná alebo účinná, zahŕňajú trvajúcu infekciu (túto infekciu bude treba najprv liečiť), vážnu srdcovú chorobu, rakovinu, ktorá sa rozšírila do niekoľkých miest v tele alebo AIDS.

Môže sa tiež stať, že bude potrebné prejsť hodnotením s psychológom alebo psychiatrom, aby sa uistili, že je transplantácia pre človeka správna voľba.

Darovanie obličiek

Na rozdiel od mnohých iných typov darovania orgánov je možné darovať obličku za života, pretože na prežitie je potrebná iba jedna oblička. Toto sa nazýva živý dar.

Ľudia, ktorí sa chcú stať darcom obličiek, sú starostlivo testovaní, aby sa zabezpečilo, že sú vhodní darcovia a sú pripravení na operáciu, ktorá je potrebná na odstránenie obličky. V Slovenskej republike sú najčastejšími darcami rodinní príslušníci chorých a tiež mladí a zdraví jedinci, ktorí zomrú napríklad pri autonehode.

Žijúci darcovia sú často najlepšou voľbou pre darovanie obličky, pretože je u nich väčšia pravdepodobnosť, že budú mať rovnaký typ tkaniva a krvnú skupinu ako príjemca, čo znižuje riziko odmietnutia.

Darcovstvo obličiek od zosnulých je však tiež možné, aj keď má o niečo nižšiu šancu na dlhodobý úspech. Ľudia, ktorí potrebujú transplantáciu obličky, ale nemajú žijúceho darcu, budú musieť čakať na obličku od zosnulého darcu, čo môže trvať v priemere 2,5 až 3 roky.

Ako prebieha transplantácia?

Transplantačný postup zahŕňa vloženie novej obličky a jej napojenie na cievy a močový mechúr príjemcu. Medzi riziká transplantácie obličky patria v krátkodobom horizonte krvné zrazeniny a infekcie a v dlhodobom horizonte cukrovka a zvýšené riziko infekcií.

Na minimalizáciu rizika komplikácií je po transplantácii obličky dôležitý zdravý životný štýl, vrátane toho, že človek prestane fajčiť, bude sa zdravo stravovať, v prípade nadváhy alebo obezity schudne a zníži riziko vzniku infekcií.

Dĺžka života transplantovanej obličky závisí od viacerých faktorov. Jedným z nich je fakt, či oblička pochádza od žijúceho darcu, ďalej závisí od veku a celkového zdravotného stavu príjemcu.

Záver

V závere je dôležité si uvedomiť, že zdravý životný štýl môže mať vplyv na celkové zdravie obličiek a taktiež na úspešnosť transplantácie.

Zdravá strava, dostatočný pitný režim a fyzická aktivita môžu pomôcť znížiť riziko vzniku problémov s obličkami. Pozor tiež na nadmerné užívanie proteínov, ktoré môžu mať na tieto problémy aj vplyv. Pokiaľ však s obličkami predsa len vznikne problém, je dôležité neváhať a vyhľadať včasnú liečbu.

Dialýza a transplantácia obličiek sú závažné zákroky, ale môžu zachrániť život pacientom s pokročilými štádiami ochorenia obličiek. Dôležitá je preto snaha o zdravý životný štýl a starostlivosť o obličky tak, aby bolo možné si užívať plnohodnotný život bez komplikácií.

 

Pavel Horský, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/changes-you-can-make-to-manage-high-blood-pressure

https://www.cdc.gov/kidneydisease/basics.html#:~:text=In%20the%20United%20States%2C%20diabetes,out%20of%204%20new%20cases.

https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/what-is-diabeteshttps://www.nhs.uk/conditions/kidney-transplant/

Obrázky: freepik.com

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY