5.1 C
Bratislava
sobota, 7 decembra, 2024

Fakty a mýty: Štítna žľaza a ochorenie štítnej žľazy

Štítna žľaza je malý orgán v tvare motýľa. Nachádza sa v prednej časti krku blízko hrtana. Skladá sa z dvoch lalokov, ktoré sú spojené mostíkom. Aj keď je hmotnosť štítnej žľazy cca 30 g je pre organizmus veľmi dôležitá. Ochorenie štítnej žľazy sa môže prejaviť poruchami mnohých procesov, čím sa ovplyvní celkový stav organizmu.

Štítna žľaza produkuje hormóny, ktorými riadi náš metabolizmus. Ide o hormón tyroxín (T4) a hormón trijódtyronín (T3). Okrem toho podporuje množstvo procesov v organizme vrátane delenia a rastu buniek, využívania energie, vnímanie tepla a zimy. Podporuje aj funkcie mozgu, srdca a ďalších orgánov v tele.

Únava, búšenie srdca, potenie, opuch končatín, problémy so stolicou, vypadávanie vlasov, zmena hmotnosti – to je len pár príznakov ochorenia štítnej žľazy. Existuje množstvo mýtov, ktoré sa týkajú ochorení štítnej žľazy. Čo sú mýty a čo fakty?

Fakty a mýty

Problémy so štítnou žľazou sa týkajú len žien

Nie. Aj keď sú ochorenia štítnej žľazy 8 krát častejšie u žien než u mužov. Štítna žľaza môže potrápiť ako ženy tak aj mužov v akomkoľvek veku.

Struma (zväčšenie štítnej žľazy) sa vyvinie u všetkých pacientov s problémami štítnej žľazy

Nie. Aj keď je zväčšená štítna žľaza častým prejavom jej ochorenia nie každý problém sa prejaví strumou. Nezabúdajte, že výraz struma je len pomenovanie zväčšenej štítnej žľazy, nehovorí nič o tom prečo sa žľaza zväčšila a ani nič o tom ako funguje.

Ochorenie štítnej žľazy

Pribral som na hmotnosti, je za tým problém so štítnou žľazou

Nárast hmotnosti môže ale nemusí byť znakom ochorenia štítnej žľazy. Faktom je, že hypotyreóza (nedostatočná činnosť štítnej žľazy) môže byť dôvodom nárastu hmotnosti ale je množstvo dôvodov, pre ktoré môžete pribrať.

Ak si myslíte, že za nárastom vašej hmotnosti je štítna žľaza a problémy s ňou požiadajte lekára o vyšetrenie. Ochorenia štítnej žľazy sa dajú diagnostikovať pomerne jednoducho z krvného testu.

Štítna žľaza môže za to, že som stále unavený

Príznaky

problémov so štítnou žľazou sú nešpecifické. Únava môže ale nemusí byť príznak ochorenia štítnej žľazy.  Všímajte si aj ďalšie symptómy ako pocit chladu, neodôvodnený nárast hmotnosti, vypadávanie vlasov,…Príznaky hypertyreózy (hyperaktívna štítna žľaza) sú zas zvýšená chuť do jedla, nepravidelný alebo zrýchlený tep srdca, nervozita,… Každý z týchto príznakov ale môže znamenať aj iné problémy. Únava môže byť napríklad aj z nedostatku spánku alebo anémie.

Každé ochorenia štítnej žľazy si vyžaduje liečbu u endokrinológa

Nie, aspoň nie vždy, aj keď je najlepšie ak vás vyšetrí odborník. Niektoré ochorenia štítnej žľazy sú ale ľahko liečiteľné a zvládne ich aj váš obvodný lekár.

Lieky na ochorenie štítnej žľazy budem užívať doživotne

Záleží to od toho príčiny ochorenia. Problémy so štítnou žľazou sa môžu často objaviť u žien počas tehotenstva alebo tesne po ňom. Keď sa ale hladiny hormónov u žien vyrovnajú štítna žľaza sa môže sama „opraviť“.

Pokiaľ ma príznaky ochorenia štítnej žľazy veľmi neobmedzujú v živote nemusím sa liečiť

Nie. Táto žľaza je zodpovedná za množstvo procesov v organizme. Ak budete príznaky ignorovať a nebudete sa liečiť môže to viesť k závažným zdravotným problémom (neplodnosť, choroby srdca,…).

Ochorenie štítnej žľazy. Kapusta

Ľudia s problémami so štítnou žľazou sa musia vyhýbať niektorej zelenine

Často sa hovorí, že ľudia, ktorí majú ochorenie štítnej žľazy by sa mali vyhýbať, alebo aspoň obmedziť konzumáciu hlavne brokolice, kelu či kapusty. Nie, nie je to pravda. Aj keď táto zelenina môže ovplyvniť využívanie jódu štítnou žľazou určite sa jej nevyhýbajte. Tento vplyv je takmer zanedbateľný a pokojne si túto zeleninu doprajte, obsahuje totižto látky, ktoré vyživujú nie len štítnu žľazu ale aj iné orgány.

Tento mýtus sa asi rozšíril z oblastí, kde ľudia nemajú prístup k dostatku jódu.

Ak budem užívať jód podporím zdravie štítnej žľazy

Nie, aspoň nie v našej krajine. Ak sa zdravo a pestro stravujete máte istotne dostatok jódu. Užívanie nadmerného množstva jódu môže byť nebezpečné pre ľudí, ktorí už problém so štítnou žľazou majú a ešte o tom nevedia. Nadbytok jódu môže byť problematické aj pre ľudí, ktorí užívajú lieky na štítnu žľazu.

Lekár môže odporučiť užívanie doplnkov výživy s jódom tehotným ženám, ale bez odporúčania lekára ho svojvoľne neužívajte.

Uzliny na štítnej žľaze sú znakom rakoviny

Nie, aspoň nie vždy. Uzliny na štítnej žľaze sú pomerne časté ale nemusia byť hneď dôvodom na paniku. Malígne nádory štítnej žľazy predstavujú len 5 až 10% z celkového množstva prípadov.

Rakovina štítnej žľazy je ťažko liečiteľná

Liečba rakoviny štítnej žľazy závisí od štádia, v ktorom je (platí to pri všetkých druhoch rakoviny). Súčasná medicína ale dokáže vyliečiť aj pokročilejšie štádiá rakoviny štítnej žľazy. Určite ale neodkladajte návštevu lekára ak máte podozrenie na ochorenie štítnej žľazy. Môžete sa vyhnúť napríklad doživotnému užívaniu liekov, ktoré nahradia hormóny štítnej žľazy.

Keby som mal problém so štítnou žľazou vedel by som to

Nie. Príznaky ochorenia štítnej žľazy ľudia často ignorujú a prehliadajú. Naberanie na hmotnosti pripíšu sedavému zamestnaniu, únavu poruche spánku, zmeny v stolici zlej strave a nervozitu ospravedlňujú stresom. Všetky tieto symptómy môžu súvisieť s množstvom iných problémov ale aj s ochorením štítnej žľazy. Najlepšie urobíte ak absolvujete vyšetrenie u lekára. Len vďaka vyšetreniu budete vedieť či sú vaše problémy spôsobené ochorením štítnej žľazy alebo súvisia s niečím iným.

ZDROJ

henryford.com/blog/2021/03/10-misconceptions-about-thyroid-disease

lohud.com/story/sponsor-story/montefiore-health-system/2023/02/07/thyroid-myths-vs-facts-everything-you-need-to-know/69881777007/

healthshots.com/preventive-care/self-care/world-thyroid-day-myths-about-thyroid-disorder-youve-been-believing/

Obrázky: Freepik.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY