18.6 C
Bratislava
sobota, 27 apríla, 2024

Fakty a mýty: Alkohol, alkoholizmus

Žijeme v dobe, v ktorej sú alkoholické nápoje súčasťou spoločenského života. Nájdete ho v každej spoločnosti a kultúre, pijú ho bežní ľudia ale aj vysokopostavené osoby. Alkohol je ale psychoaktívna látka, ktorá môže spôsobiť závislosť – alkoholizmus. Popíjanie alkoholických nápojov môže byť dôvodom množstva zdravotných, ekonomických a aj sociálnych problémov.

Podľa WHO konzumácia alkoholu prispieva k viac ako 3 miliónom úmrtí ročne na celom svete (čo je viac ako 5% zo všetkých úmrtí). Ďalšie milióny ľudí sú kvôli konzumácii alkoholu invalidmi. Asi 7% chorôb a zranení na svete má pôvod v nadmernom užívaní alkoholických nápojov. Vo vekovej skupine 20 až 39 rokov je alkohol zodpovedný za viac ako 13% predčasných úmrtí.

Alkohol je po tabaku druhá najrozšírenejšia látka na svete, ktorá spôsobuje závislosť. Aj napriek poznatkom vplyvu alkoholu na všetky aspekty života stále existujú mýty, ktoré  jeho účinky zľahčujú. Kedy ide len o bežnú konzumáciu a kedy už o závislosť? Čo je alkohol a ako vplýva na organizmus?

Čo ste o alkohole nevedeli (možno)

  • Bezpečne môžeme piť len jeden alkohol – etanol (etylalkohol). Zvyšné druhy alkoholu môžu ľudský organizmus vážne poškodiť (napríklad metanol).
  • Alkohol je v podstate depresívum. Aj keď v malých dávkach môže zlepšiť náladu vo vyšších spomaľuje mozgovú aktivitu.
  • Konzumácia alkoholu uvoľňuje v mozgu dopamín, čo je jeden z tzv „hormónov šťastia“ a spája sa s pocitom uspokojenia a potešenia.
  • Spracováva sa v pečeni kde sa rozdelí na acetát a acetaldehyd
  • Muži sú na alkoholizmus viac náchylní ako ženy
  • Najstaršie zvyšky alkoholického nápoja sa našli v Číne. Odhaduje sa, že pochádzajú z roku 7000 až 6600 pred našim letopočtom. Našli sa aj dôkazy o tom, že robotníci, ktorí stavali pyramídy v Gíze boli platení pivom.
  • Striedme popíjanie červeného vína môže priaznivo vplývať na srdce. V červenom víne sa nachádza látka resveratrol, ktorá pomáha regulovať cholesterol a zmierňuje riziko poškodenia ciev.
  • Svaly absorbujú alkohol rýchlejšie ako tuk. Čím viac svalov máte tým máte vyššiu toleranciu na alkohol.

Alkohol. Červené víno

Fakty a mýty

Raz za čas sa môžem opiť

Ak sa opijete raz za čas ide o nárazové pitie. Je jedno či sa opijete raz za mesiac alebo raz za pol roka koledujete si o vážne zdravotné problémy – od neúmyselných, náhodných zranení cez rakovinu až po choroby srdca. Ak si dáte viac ako 4 alkoholické drinky pre ženu a viac ako 5 drinkov pre muža riskujete zdravie.

Pitie s mierou je bezpečné

Pravdou je, že mierna konzumácia alkoholu môže mať priaznivý vplyv na zdravie. Pre každého z nás ale pojem mierna konzumácia predstavuje niečo iné. U niektorých ľudí môžu riziká spojené s alkoholom výrazne prevýšiť výhody. Ide hlavne o

  • tehotné ženy alebo ženy, ktoré chcú otehotnieť
  • ľudí, ktorí užívajú lieky na predpis (alkohol môže s liekmi interagovať)
  • vodičov a osoby, ktoré obsluhujú stroje
  • ľudí, ktorí majú zdravotné problémy so srdcom, pečeňou, pankreasom alebo prekonali mŕtvicu.
  • ak máte alkoholizmus v rodinnej anamnéze alebo trpíte závislosťou na alkohole.

Pitie alkoholu nie je problém keď viem kedy mám dosť

Pravidelnou konzumáciou alkoholických nápojov len zvyšujete svoju toleranciu na alkohol, čo môže viesť k závislosti. Je jedno, či máte na druhý deň opicu alebo nie, či pijete len do doby kým jasne rozmýšľate, pravidelná konzumácia alkoholu negatívne vplýva na organizmus.

Po káve vytriezviem

Kofeín v káve zaženie ospalosť a pomôže vám udržať si bdelosť, určite ale nezrýchli spracovanie alkoholu vo vašom tele. Organizmus dokáže odbúrať alkohol, potrebuje na to ale čas. Káva ani kofeín to nijako neurýchlia.

Rovnako sa môžete stretnúť aj s tvrdením, že studená sprcha vám pomôže vytriezvieť. Nie, nepomôže. Studená sprcha vás síce preberie ale odbúravanie alkoholu neurýchli.

Alkohol pomáhajú socializovať sa

Áno, v malom množstve alkohol spôsobuje, že sa cítite uvoľnenejšie a ste spoločenskejší. Nadmerná konzumácia ale spôsobuje pravý opak. Vzbudzuje u ľudí túžbu stiahnuť sa od ostatných alebo vyvoláva agresívne správanie, čo práve k zlepšenie sociálnych vzťahov neprispieva.

Alkohol. Socializácia

Perlivé alkoholické nápoje pôsobia na organizmus rýchlejšie ako neperlivé

Áno, toto je pravda. Oxid uhličitý, ktorý sa v sýtených alkoholických nápojoch nachádza  v podstate otvára cestu medzi žalúdkom a tenkým črevom. Alkohol sa tak dostane do krvného obehu rýchlejšie.

Alkohol robí ľudí šťastnejších

V malom množstve to môže byť pravda. Alkohol podporuje uvoľňovanie dopamínu. Vo väčšom množstve ale alkohol spomaľuje mozgovú aktivitu. Pri nadmernom pití postupne dochádza k strate  úsudku, postupne sa stráca koordinácia a motorika. Aktivita centrálneho nervového systému sa postupne potláča, čo môže viesť až k zástave dýchania a tlkotu srdca.

Prečo niekto zvládne alkoholu viac a nieto menej

Svaly absorbujú alkohol rýchlejšie ako tuk. Svalnatí ľudia tak môžu vypiť viac alkoholu kým sa u nich objavia príznaky opitosti. Ďalším dôvodom je tolerancia na alkohol, ktorá sa rozvíja u ľudí, ktorí často alkoholické nápoje pijú. Ich pečeň pracuje na plné obrátky alebo je už poškodená.

Alkohol zvyšuje sexuálny apetít

Áno, alkohol môže zvýšiť chuť na sex ale tu to aj zostáva. Chuť na sex môže zvýšiť, ale zároveň znižuje výkon. Okrem toho znižuje aj zábrany, čo môže viesť k situáciám, s ktorými by ste za normálnych okolností nesúhlasili.  Výsledkom nadmerného pitia tak môže byť neplánované tehotenstvo, infikovanie sa pohlavne prenosnou infekciou alebo znásilnenie.

Miešanie alkoholických nápojov spôsobuje rýchlejšie stav opitosti / väčšiu opicu na druhý deň

Nie. Striedanie nápojov (pivo, víno, tvrdé) nie je dôvodom prečo ste rýchlejšie alebo viac opití. Rovnako to nevplýva ani na to ako sa cítite na druhý deň. Dôvodom je množstvo alkoholu, ktorý skonzumujete. Ak striedate nápoje je možné, že vypijete viac alkoholu ako keby ste ich nestriedali. Stále ale pijete rovnaký alkohol, či už ide o alkohol v pive, víne alebo tvrdom.

Opicu, alebo kocovinu, ktorou trpíte na druhý deň spôsobuje tiež množstvo alkoholu, ktoré ste prijali, nie forma v akej ste ho vypili.

Pivo a víno sú bezpečnejšie ako tvrdý alkohol (destiláty)

Nie. Alkohol je stále alkohol. Pol litra piva má toľko alkoholu koľko 2 dcl vína alebo pol deci tvrdého.

Alkohol. Alkoholizmus

Alkoholizmom častejšie trpia muži než ženy

Áno, toto je pravda aj keď sa rozdiel medzi alkoholizmom  mužov a žien postupne zmenšuje. Predpokladá sa, že je za tým tvorba dopamínu, ktorá vytvára v mozgu návykové správanie.

Aj keď je alkoholizmus častejší u mužov, u žien častejšie spôsobuje poranenia mozgu či iné zdravotné komplikácie.

Alkoholizmus /návyk na alkohol je daný geneticky

Ak máte blízkeho príbuzného, ktorý má závislosť na alkohole je riziko alkoholizmu u vás až 4 krát vyššie ako u ľudí bez rodinnej anamnézy. Nie všetci lekári ale tomu veria. Riziko rozvoja alkoholizmu sa častejšie ako s dedičnosťou spája s traumami z minulosti, zneužívaním, depresiami, …. Veľa ľudí začne s pitím alkoholu aby zabudli, aby unikli pred nepríjemnými spomienkami z minulosti, súčasnosti,…Po vytriezvení si ale zas spomenú, vrátia sa do prítomnosti a ak z nej chcú uniknúť zas sa vracajú k alkoholu. O tom čo je presná príčina alkoholizmu sa stále vedú diskusie.

ZDROJ

who.int/news-room/fact-sheets/detail/alcohol

soberlink.com/addiction-recovery-blog/15-facts-alcoholism

positivechoices.org.au/teachers/myths-about-alcohol-class-activity

healthline.com/health/facts-about-alcohol#myths

Obrázky: unsplash.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY