20.9 C
Bratislava
štvrtok, 10 októbra, 2024

Fakty a mýty: Kýchanie

Každý jeden človek má s kýchaním osobnú skúsenosť. Kýchanie môže byť hlasné ale aj jemné a nenápadné, môže byť príznakom ochorenia alebo si môžete kýchnuť len tak, znenazdajky. Na to, aby ste si kýchli musí mať organizmus dôvod. Kedy kýchame, prečo kýchame a dá sa kýchanie potlačiť?

Čo spôsobuje kýchanie

Kýchanie je často príznakom alergie, sennej nádchy, prechladnutia či chrípky. Kýchnuť si ale môžete vždy, keď dôjde k vniknutiu dráždivých látok do výstelky nosa. Dráždivé látky môžu byť rôzne, hlien, ktorý sa tvorí pri chrípke alebo prechladnutí, prach, peľ, zvieracia srsť,…

Prečo kýchame

Organizmus spustí reakciu kýchnutia v snahe čo najrýchlejšie sa zbaviť dráždivej látky a prečistiť nosovú dutinu čím nám umožní zas dýchať čerstvý vzduch.

Čo sa deje pri kýchnutí

Hneď ako dostane mozog signál, že v nosovej dutine je niečo čo tam nemá byť spustí sa proces kýchnutia. Mozog vyšle signály: hlboký nádych a zadržanie dychu sú len začiatkom. Jazyk sa pri kýchnutí dostane na podnebie, dôvodom je zabrániť úniku vzduchu pri kýchnutí cez ústa (je dôležité prečistiť nosohltan). Oči sa zavrú a stiahnu sa svaly hrudníka. Vzduch je vytlačený nosom von.

Do kýchania sa zapájajú aj ďalšie časti tela ako bránica a brucho.

Oči sa pri kýchnutí automaticky zatvoria. Ide o podmienenú reakciu ktorej nedokážete nijako zabrániť.

Kýchnutie viackrát po sebe

Niekedy si môžete kýchnuť viackrát po sebe. Stáva sa to, ak sa pri prvom kýchnutí nedostali von všetky dráždivé látky. Mozog dostáva stále signál, že je niečo v nose a spúšťa kýchanie stále dokola.

Ak si kýchnete 2 – 3 krát po sebe nie je to nič v porovnaní s dĺžkou kýchania Donny Griffithsovej z Anglicka. Táto žena kýchala neuveriteľných 976 dní.

Spúšťače kýchania

Aj keď je dôvod a priebeh kýchania dobre známy sú ľudia, ktorí si kýchnu pri dosť nezvyčajných situáciách. Medzi tzv. spúšťače kýchania môže patriť

  • slnečné lúče – približne každý tretí človek si kýchne ak sa pohybuje na slnku. V podstate ide o citlivosť na slnko, čo je dedičná vlastnosť.
  • Pohlavný styk – nie je to síce bežné ale sú ľudia, ktorí si po sexe kýchnu. Predpokladá sa, že v tom zohráva úlohu stimulácia parasympatického nervového systému.
  • Cvičenie – pri nadmernom cvičení začínate pociťovať sucho v ústach a aj v nose. Organizmus na tento stav zareaguje tvorbou riedkeho hlienu v nose čo vás môže prinútiť kýchnuť si.
  • Úprava obočia – vytrhávanie obočia môže spôsobiť kýchnutie vždy, keď sa vám podarí podráždiť nerv, ktorý prechádza aj nosovými priechodmi.

Fakty o kýchnutí

Vzduch, ktorý vykýchneme dosahuje naozaj veľkú rýchlosť, až 160 km/h. Čím je rýchlosť vyššia tým hlasnejšie je kýchnutie.

Kýchnutím sa vzduch z pľúc dostane až do vzdialenosti 1,5 m.

Ak ste chorí (nádcha, chrípka, covid-19, …) môžete jedným kýchnutím vypustiť do vzduchu od 40 tisíc až do 100 tisíc choroboplodných zárodkov. V závislosti od veľkosti častíc a rýchlosti kýchnutia sa môžu drobné baktérie a vírusy dostať aj ďalej než 1,5 m.

V spánku nekýchame

Keď spíme „spia“ aj nervy zapojené do kýchania. Ak by vám ale niekto mával pod nosom dráždivou látkou najprv sa zobudíte a až potom si kýchnete.

Pri kýchaní sa zastaví srdce

Mýtus, ktorý sa nezakladá na pravde. Tlak, ktorý sa vytvára v hrudi pri kýchnutí môže spôsobiť zmenu rytmu tepu srdca a vy môžete nadobudnúť dojem, že sa vám zastavilo srdca, ale nie je to tak. Srdce bije stále.

Kýchanie môže poškodiť sluch

Aj keď je kýchanie bezpečné môže byť dosť hlučné. Ak sa práve nachádzate v spoločnosti snažíte sa kýchnutie čo najviac stíšiť. Zavriete ústa a/alebo si  chytíte nos. Vedeli ste ale, že takéto „potlačenie“ kýchnutia vám môže v krajnom prípade  poškodiť sluch?

Riziko poškodenia sluchu kýchaním je síce nízke ale nie je vylúčené. Tlak vzduchu, ktorý sa mal dostať nosom von sa môže cez Eustachovu trubicu dostať do dutiny stredného ucha, čím môže dôjsť k poškodeniu sluchu (poškodenie stredného a vnútorného ucha, prasknutie ušného bubienka).

Medzi ďalšie, málo pravdepodobné zranenia, ktoré potlačené kýchanie môže spôsobiť patria

  • poranenie bránice
  • prasknutie cievky v očiach
  • oslabenie či poškodenie ciev v mozgu

Ako zastaviť kýchanie

Určite sa nepokúšajte kýchnutie potlačiť za každú cenu. Aj keď riziko poškodenia sluchu je malé stále existuje. Na zmiernenie alebo zastavenie kýchnutia môžete skúsiť

  • jemne si chyťte nos alebo si len šťuchnite do nosa
  • ak pocítite známe šteklenie v nose pošúchajte si ho
  • dýchajte ústami
  • pokúste sa vydýchnuť vzduch, ktorý sa nahromadil v pľúcach tesne pred kýchnutím
  • stlačte si hornú peru pod nosom

Možno vám tieto triky nepomôžu zastaviť kýchnutie ale môžu pomôcť znížiť hlučnosť kýchnutia a vy sa tak nestanete stredobodom pozornosti v spoločnosti.

ZDROJ

webmd.com/allergies/features/11-surprising-sneezing-facts

uamshealth.com/medical-myths/can-holding-in-a-sneeze-cause-hearing-damage

everydayhealth.com/allergy-pictures/why-we-sneeze-and-other-fun-facts-about-sneezing.aspx

hearlifewell.com/stifling-a-sneeze-may-cause-hearing-loss/

Obrázky: Pixabay, Unsplash

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY