Biohacking, nový spôsob životného štýlu, ktorý naberá na popularite nie len v zahraničí ale aj u nás. Možno ste sa s týmto výrazom ešte nestretli, ale určite ste sa už s nejakou formou biohackingu stretli. Čo teda biohacking je a prečo mu podľahlo také množstvo ľudí?
Čo je biohacking
Môžete sa stretnúť s rôznymi definíciami, ktoré všetky budú vysvetľovať pojem biohacking. V podstate ide o súhrn aktivít a činností, ktorých cieľom je optimalizovať výkon nášho tela a mozgu bez toho aby ste siahli do oblasti bežnej medicíny.
Vo Wikipédii je hacking definovaný ako rýchly a rafinovaný spôsob na riešenie problémov. Teraz si skúste predstaviť čo sa stane ak si takto hacknete vlastné telo a myseľ. A presne o tom je biohacking, o spoznaní funkcií vlastného tela a snahou ich následne vylepšiť a optimalizovať.
Každý človek je jedinečný a originálny a to berie biohacking do úvahy. Biohacker je človek, ktorý skúma vlastnú biológiu, fungovanie vlastného organizmu a prostredníctvom vedy a experimentov na sebe samom sa snaží „vylepšiť“.
Biohacking je veľmi široký pojem, ktorý zahŕňa množstvo činností od sledovania kvality vlastného spánku, skúmania okolia až po vkladanie rôznych čipov a implantátov do tela či úpravu vlastnej DNA s úmyslom zvýšiť svoj fyzický a kognitívny výkon.
Prečo biohacking
Dôvodov prečo s biohackingom začať môže byť nespočetne veľa. Základom je ale túžba cítiť sa lepšie a neraz aj chuť zistiť ako ďaleko môžeme ľudské telo posunúť (v rôznych aspektoch).
Niekto začne s biohackingom preto, lebo sa chce zbaviť choroby, iný preto, lebo nechce ochorieť. Niekto chce byť tak silným alebo múdrym ako sa len dá a ďalší zas chce byť múdry a aj (alebo) silný čo najdlhšie. Sú aj biohackeri, ktorí chcú svoje telo z mäsa a kostí vylepšiť najnovšími technológiami a rôzne implantáty a čipy sú pre nich len začiatkom experimentu.
Dotiahnite vylepšenie na maximum
Ak sa vám podarí jeden cieľ naplniť zistíte na vlastnej koži, že hacky existujú a fungujú. Ak ste sa vďaka biohackingu dostali z choroby môžete teraz pracovať na tom ako chorobám predchádzať. Keď sa vám už podarilo aj toto tak prečo sa zastaviť? Prečo neskúsiť dosiahnuť vrchol a neskúsiť byť zdravý večne. Aj keď to znie nemožne už len tým, že sa o to pokúsite prídete na množstvo hackov, ktoré vám zlepšia a skvalitnia život.
Biohackeri sú medzi nami stáročia
Biohackeri robia naozaj rôzne experimenty s vlastným telom a mysľou. Nejde ale vždy o novinku. Napríklad meditácie alebo držanie prerušovaného pôstu sú známe už stáročia. Dnešná medicína pripúšťa, že meditácia môže pomôcť zmierniť úzkosť, depresie alebo chronickú bolesť. V minulosti to ale nebolo potvrdené vedeckými štúdiami, ľudia jednoducho skúšali čo im pomôže a čo nie.
Ako začať s biohackingom
Vyladiť svoj výkon a zlepšiť vlastné funkcie
nemusí byť také náročné ako sa zdá. Možno ste sa už o niečo také pokúsili aj vy a ani o tom netušíte. Zmena stravovacích návykov alebo aj snaha o zlepšenie kvality spánku sa môžu medzi biohacking zaradiť. Pokiaľ ste to ale po pár neúspešných pokusoch vzdali je to dosť na škodu. S najväčšou pravdepodobnosťou ste nevydržali skúmať a testovať vlastný organizmus.
Nepotrebujete doktorát na to, aby ste mohli hacknúť samého seba. Stačí vám len výdrž, pevná vôľa, chuť bádať a experimentovať a získať čo najviac poznatkov z oblasti, ktorú sa chystáte zmeniť. Poznatky čerpajte z overených zdrojov, podložených výskumami a testami.
Spánok
je pre organizmus rovnako dôležitý ako dýchanie alebo prijímanie potravy, preto by ste ho rozhodne nemali podceňovať. Na optimalizácii spánku môžete začať pracovať hneď. Môžete si zistiť čo je pre dobrý a kvalitný spánok dobré a zistiť, čo z toho vám najviac pomáha.
- spánkový režim – choďte spať a vstávajte v rovnakú hodinu každý deň
- upokojte myseľ – aspoň jednu hodinu pred spaním nemyslite na problémy a prácu. Toto vyčistenie mysle vám pomôže rýchlejšie zaspať.
- spálňa bez PC, mobilu a TV – eliminujte modré svetlo v miestnosti kde spíte. Modré svetlo je známe tým, že spomaľuje tvorbu melatonínu, hormónu, ktorý navodzuje ospalosť.
- kofeín alebo drink na dobrú noc vám zlepšiť kvalitu spánku nepomôžu, skôr naopak. Vo večerných hodinách nič z tohto neužívajte. Vyhnite sa aj tabletkám na spanie (môžu spôsobiť závislosť). Miesto nich si dajte radšej čaj, ktorý vám pomôže uvoľniť sa a zaspať.
Stravovanie
Zmeňte svoje stravovacie návyky
. Môžete obmedziť cukry, občas si dať pôst alebo zvýšiť príjem nenasýtených mastných kyselín. Týmto spôsobom môžete naštartovať ketózu. Vaše telo na získanie energie začne spaľovať tuky. Skúsiť môžete aj prerušovaný pôst, v ktorom sa striedajú časové úseky normálneho stravovania s hladovaním.
Naučte sa čo najviac o tom ako funguje organizmus, čo potrebuje a bez čoho sa zaobíde. Postupne na sebe skúšajte čo z toho zaberá u vás. Nedostatok vitamínov a minerálov môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov, spôsobiť únavu či vyčerpanie. Dopĺňajte ich. Možno vám postačí dopĺňať len niektoré z nich a možno budete potrebovať všetky.
Pohyb
Zlepšite svoju kondičku
. Začnite napríklad správnym držaním tela keď sedíte v práci, rýchlou chôdzou, behom alebo iným športom. Zlepšíte tak nie len svoju kondičku ale aj okysličenie a prekrvenie mozgu. Ten začne ako odpoveď na zvýšenú aktivitu produkovať endorfín, ktorý sa postará o vašu lepšiu náladu.
Pokojne môžete začať aj s otužovaním. Určite sa ale nevzdávajte ak sa vám podarí pri prvom pokuse prechladnúť. Zopakujte to. A neskôr môžete skúsiť aj kryokerapiu, ktorú na zlepšenie svojho výkonu využívajú aj svetový športovci.
Upozornenie
Nie všetko je ale pre každého vhodné. Otužovanie môže spôsobiť komplikácie ľuďom s chorobami srdca, beh nie je vhodný pre ľudí, ktorí majú problémy s kĺbmi a podobne.
Prerušovaný pôst sa zas neodporúča osobám, ktoré trpia alebo trpeli poruchou stravovania.
Šálka kávy, ktorá je v biohackingu výbornou vzpruhou určite nebude vhodnou voľbou pre tých, ktorých trápi vysoký tlak.
Ak trpíte nejakými zdravotnými problémami a chcete sa stať biohackermi konzultujte to najskôr s lekárom.
Krvné testy
Pokroky nezbadáte hneď, všetko chce čas a hlavne skúmanie vlastného tela a pozorovanie zmien, ktoré sa vplyvom biohackingu dejú. Najlepšie vám v tom pomôžu krvné testy. Vďaka nim zistíte, či u vás biohacking funguje aj na bunkovej úrovni.
Typy biohackingu
Existuje niekoľko typov biohackingu. S niektorými z nich môžete pokojne začať aj hneď pri niektorých si to ale dobre rozmyslite.
Nutrigenomika
Nutrigenomika je veda, ktorá sa zaoberá vplyvom stravy na naše gény. Skúma aj vplyv jednotlivých živín na to ako sa cítime, myslíme a správame.
V tomto smere môžete vyskúšať eliminačnú diétu. Vylúčte zo svojho jedálnička niečo čo vám škodí, čo je nezdravé alebo si myslíte, že vám spôsobuje problémy (červené mäso, cukor, mliečne výrobky,…) Vydržte takto asi dva týždne a to čo ste zo stravy vylúčili pomaly zas do nej pridávajte.
V období pridávania sa pozorujte. Ak sa objavia príznaky ako vyrážky, bolesť, hnačka, zápcha, únava,…. je možné, že ste na túto potravinu alergický.
DIY bio
DIY biológia alebo biologické experimenty v nekonvenčnom prostredí, trebárs aj vo vašej obývačke. Ak radi bádate, skúmate a analyzujete tento typ biohackingu bude niečo pre vás. Okrem extrahovania vlastnej DNA môžete zistiť aké mikróby žijú okolo vás a pozorovať ako reagujú s vašou DNA. Môžete si napríklad vyrobiť bioluminiscenčnú lampu, stačia vám na to len jednobunkové riasy, ktoré v tme dokážu produkovať modré svetlo. Svietiaci planktón Pyrocystis fusiformis sa bežne nachádza v oceáne, kde dokáže rozžiariť v noci celé pláže.
Existujú ľudia, ktorý tomuto typu biohackingu prepadli natoľko, že z odhodených žuvačiek alebo vypadnutých vlasov extrahujú DNA a pokúšajú sa rekonštruovať majiteľa vzorky.
Extrahujte vlastnú DNA
Chcete vidieť svoju vlastnú DNA?
Nepotrebujete na to žiadne moderné prístroje ani drahé chemikálie. Postačí vám to čo máte doma.
Suroviny
0,5 l balenej vody
1 polievková lyžica soli
100 ml izopropylalkoholu (čistý 91% alkohol)
Prostriedok na umývanie riadu
Potravinárske farbivo
3 ks plastových priesvitných pohárov
Postup
Zmiešajte vodu so soľou až kým sa soľ nerozpustí. Slanú vodu kloktajte minimálne 1 minútu (neprehĺtať) a vypľujte ju do samostatného pohára. Pridajte kvapku prostriedku na čistenie riadu a jemne premiešajte, tak, aby sa nevytvárali bublinky. V druhom pohári zmiešajte 100 ml alkoholu a asi 3 kvapky potravinárskeho farbiva.
Zmes alkoholu a farbiva opatrne nalejte do pohára so slanou vodou, ktorú ste kloktali. Lejte opatrne, tak aby alkoholová zmes vytvorila na slanej vode vrstvu. Najlepšie urobíte ak pohár so slanou vodou nakloníte a alkoholovú zmes budete liať opatrne po stene pohára. Postavte pohár a počkajte 3 – 4 minúty.
Na povrchu roztoku sa začnú vytvárať biele vlákna DNA, z ktorých po pár minútach vzniknú biele zhluky vašej DNA.
Ako sa dostala vaša DNA do pohára s vodou? Kloktaním slanej vody došlo k uvoľnenie vašich buniek na sliznici. Bunky sa dostali do slanej vody. Čím dlhšie a intenzívnejšie budete kloktať tým viac buniek získate. Bunková membrána je tvorená tukmi. Narušíte ju pridaním prostriedku na umývanie riadu. Následne za z buniek uvoľní DNA a dostane sa do slanej vody. DNA sa v alkohole nerozpustí a pri styku s ním začne tvoriť pevnú látku. Biele vlákna a zhluky, ktoré môžete v pohári vidieť sú vlastne tisíce molekúl DNA. Tieto zhluky môžete vybrať a ak máte mikroskop pozorovať DNA.
Pri tomto pokuse ale nezískate len vlastnú DNA ale aj DNA ďalších baktérií, ktoré máte v ústach.
Transhumanizmus
Tento typ biohackerov si získava čoraz väčšiu pozornosť. Zastávajú názor, že ľudský organizmus by mal využívať moderné technológie na zvýšenie fyzických a kognitívnych funkcií. V podstate a laicky povedané spojenie tela so strojmi. Možno sa vám to zdá, že ide o snílkov z oblasti sci-fi filmov, ale keď sa nad tým lepšie zamyslíte niečo také sa už medzi nami nachádza. Kardiostimulátory, načúvacie prístroje či protetické končatiny sú stroje prepojené s ľudským telom.
To čo zo začiatku vypadá ako nezmysel sa môže v rukách biohackerov zmeniť na realitu. Nedávno sa podarilo vedcom z Technickej univerzity v Mníchove vyvinúť biosenzitívny atrament, ktorý sa aplikuje na kožu tetovaním. Tento atrament reaguje na hodnoty biomarkerov a mení svoju farbu. Zatiaľ sa podarilo vytvoriť tri typy tohto atramentu.
- indikátor pH – ak je farba žltá je pH v poriadku. Ak tetovanie zmení farbu na modrú je pH pokožky na hodnote 9
- indikátor glukózy – ak sa zmení hodnota glukózy v krvi zmení sa aj farba tetovania.
- indikátor albumínu
Aj keď sa zatiaľ robili pokusy len na zvieratách je možné, že čo nevidieť budú môcť ľudia takto kontrolovať svoj zdravotný stav.
Funguje biohacking?
Podľa doterajších výskumov sa zdá, že najlepšie funguje nutrigenomika. Jedlo podľa všetkého ovplyvňuje gény. Úpravou stravy môžete svoju biológiu hacknúť viacerými spôsobmi.
- znížite riziko vzniku alergických reakcií
- môžete na sebe pozorovať pozitívne fyzické, emočné a aj duševné zmeny
- vaše telesné funkcie sa môžu optimalizovať
Úprava stravy v kombinácii s pohybom, cvičením, znížením stresu a psychickou pohodou môže zohrávať významnú úlohu v optimalizovaní reakcií organizmu.
Ukázalo sa, že niektoré experimenty z DIY bio a transhumanizmu môžu fungovať a vylepšujú funkcie ľudského organizmu. Vždy je tu ale veľké riziko, že môžu mať pre človeka fatálne následky. Implantáty v organizme môžu byť spúšťačom zápalov, ktoré môžu prerásť do chronických a zmena DNA môže spôsobiť nenávratné škody v celom organizme.
Snaha zlepšiť sa asi nepozná hranice a ani etické zásady. Možno ste počuli o J. Zaynerovi, ktorý si vstrekol DNA z technológie na úpravu génov CRISPR. Niektorí biohackery zas podstupujú transfúziu krvi mladších ľudí v snahe zastaviť starnutie alebo si do očí aplikujú kvapky so zlúčeninou Chlorin e6, pomocou ktorých môžu vidieť aj v noci.
Pokiaľ sa chcete stať biohackerom nemusíte ísť do krajností. Začnite úpravou stravy, zlepšením kvality spánku a popracujte na svojej kondičke. Optimalizujte funkcie svojho organizmu a postupne ich zlepšujte. Zostaňte v zóne bezpečných experimentov a ak sa potrebujete práve teraz nakopnúť či zvýšiť produktivitu dajte si šálku kávy. Ak chcete zlepšiť svoju náladu doprajte si každý deň pár minút na slnku. Hacknite svoje telo prirodzeným spôsobom a vylepšite si ho na maximum, dá sa to.
ZDROJE
vox.com/future-perfect/2019/10/22/20921302/netflix-unnatural-selection-biohacking-crispr-gene-editing
powerlogy.com/blog/biohacking-sialenstvo-alebo-novy-pristup-k-produktivite
healthline.com/health/biohacking#does-it-work
theatlantic.com/health/archive/2019/03/top-biohacks/584584
labiotech.eu/best-biotech/diy-biology-experiments-home/
vox.com/future-perfect/2019/6/25/18682583/biohacking-transhumanism-human-augmentation-genetic-engineering-crispr