16.3 C
Bratislava
streda, 11 septembra, 2024

Fakty a mýty: Bábätká

Život každého človeka sa po narodení dieťaťa zmení. Zrazu život nie je len o vás a vašich potrebách ale všetko sa točí okolo toho malého človiečika. Okrem toho sa hlavne novopečení rodičia stretávajú s množstvom rád a informácií o tom čo je pre ich dieťa najlepšie, čo majú a čo nemajú robiť a ako sa majú o svoje bábätká starať.

Fakty a mýty

Malé bábätká prechádzajú rôznymi obdobiami: novorodenec, dojča, batoľa,… v každom období sa stretnete s množstvom „zaručene správnych“ informácií a rád. Rozpoznať, ktoré z nich sú dobré, a ktoré ignorovať môže byť náročné, hlavne ak so starostlivosťou o dieťa nemáte žiadne skúsenosti. Aké sú mýty a aké sú fakty o bábätkách?

Novorodenci nevidia (vidia len čierno-bielo)

Ide o mýtus. Pravdou je, že novorodenci vidia a aj rozpoznávajú niektoré farby (červenú, modrú a zelenú). Nevidia síce tak dobre ako dospelí ľudia ale ich zrak sa vyvíja a behom pár mesiacov sa ich zrak zlepší. Novorodenec vidí dobre na menšiu vzdialenosť (20 – 30 cm). Okrem spomínaných farieb vníma aj čiernu a bielu.

Bábätká nepočujú

Ďalší mýtus. Novorodenci počujú tak dobre ako keď boli v maternici. Uši a sluch sa začínajú vyvíjať asi 5 týždňov od počatia. Plod dokáže rozpoznávať rôzne hlasy. Po narodení vie bábätko ľahko identifikovať hlas matky, jazyk a aj hudbu, ktorú posledných 10 týždňov tehotenstva počúvalo.

Aj keď novorodenec zo začiatku môže reagovať na zvuk oneskorene nebojte sa. Deti začínajú konzistentne reagovať na vonkajšie zvuky až okolo 20 týždňa.

Bábätká

Novorodenca treba kúpať každý deň

Nie. Aj v tomto prípade ide len o mýtus. Bábätká je dôležité držať v čistote ale stačí ich kúpať niekoľkokrát do týždňa (3-4 krát). Časté kúpanie môže vysušiť jemnú detskú pokožku, čo vedie k tvorbe vyrážok a podráždenia. Ak si myslíte, že tomu predídete vhodnou kozmetikou môžete sa mýliť. Novorodenec má citlivú pokožku, ktorá má prirodzenú ochranu (oleje, dobré baktérie). Častým kúpaním a používaním mydla môžete túto ochrannú bariéru narušiť.

Najlepší spôsob ako umývať novorodenca je len teplou a čistou vodou. Ak už chcete použiť detský šampón alebo mydlo vyberte si kozmetiku pre deti, ktorá neobsahuje pridané vône.

Zadoček a genitálie novorodenca môžete denne opláchnuť pod tečúcou vodou.

Bábätká by mali spať na bruchu

Nie. Odporúča sa aby bábätká spali na chrbte alebo na boku. U novorodencov, ktorí spia na bruchu je väčšia pravdepodobnosť zadusenia sa alebo prehriatia. Keď dáte dieťa spinkať do postieľky uistite sa, že v jeho okolí nie je ani voľná posteľná bielizeň.

Deti potrebujú rutinu od prvého dňa narodenie

Prinútiť novorodenca k rutine je nemožné. Striedanie cyklov spánku a bdenia je u každého dieťaťa iné. Navyše, novorodenci majú iný režim striedania spánku a bdenia než dospelí ľudia. Deti vydržia spať v kuse len pár hodín, niekoľkokrát počas dňa, niektoré zas dávajú prednosť častejšiemu jedeniu takže vám dlho spať nevydržia. Problém môže byť aj tzv „obrátený režim“ keď dieťa väčšinu dňa prespí a v noci túži spoznávať okolie. Prvé týždne budú s novorodencom určite náročné ale ak si vytvoríte spoločný režim dňa bude všetko jednoduchšie.

Ak hľadáte spôsoby, ako zabezpečiť pohodlný a bezpečný spánok pre vaše batoľa, spacie vaky pre deti sú vynikajúcou voľbou, ktorá kombinuje bezpečnosť s pohodlím.

Bábätká

Plačúce dieťa netreba hneď vziať na ruky, inak bude rozmaznané

Ignorovanie detského plaču narobí viac škody ako osohu. Malé bábätká nevedia komunikovať a plač je jediný spôsob ako vám môžu dať najavo, že s nimi niečo nie je v poriadku a potrebujú vás. Sú hladné, unavené, choré, cítia sa samé alebo sa cítia nepríjemne,… všetko vám dajú vedieť plačom. Do minimálne troch mesiacov to inak povedať nevedia. Navyše ak na ich plač budete reagovať (chyťte ich do náručia, popestujte ich, zistite čo potrebujú,…) uspokojujete ich potreby.

Bábätká sa usmievajú od narodenia

Nie. Niečo ako „spoločenský úsmev“ od dieťaťa môžete očakávať od cca 2 mesiacov. Do tej doby dieťa môže úsmevom reagovať na niektoré vnútorné podnety. Jedným z nich je aj plynatosť. Takže ak sa vám bude zdať, že sa váš novorodenec usmieva môže to byť jeho reakcia na unikajúci prd. Časom zistíte, že tieto úsmevy sa od tých „spoločenských“ naozaj líšia.

Prerezávanie zubov spôsobuje horúčku

Nie, aspoň nie vysokú. Prerezávanie zúbkov môže mierne zvýšiť teplotu bábätka. Prvé zuby sa môžu prerezávať po 6 mesiaci. V tom čase ale môže dieťa dostať aj infekciu a preto by ste si nemali spájať horúčku bábätka s prerezávaním zúbkov.

Pri prerezávaní zúbkov môže byť dieťa mrzuté, nervózne, slintá a môže mať aj záchvaty plaču. Pokiaľ sa ale k tomu pridruží aj horúčka navštívte lekára.

Bábätká

Predčasne narodené deti sa nemôžu dojčiť

Predčasne narodené bábätá sa môžu dojčiť a materské mlieko je pre ne naozaj dôležité, budú ale potrebovať pri tom možno pomoc a čas. Väčšina predčasne narodených detí má problém prisať sa na prsník alebo koordinovať sací a prehĺtací reflex. S pomocou sa dá zvládnuť aj tento problém a predčasne narodené deti sa môžu pokojne dojčiť.

Bábätká sú stále rozkošné

Bábätká kakajú a cikajú, nedajú vám spať, môžu veľa plakať a aj zvracať,… prvé dni budú pre rodičov naozaj náročné ale aj napriek tomu sú bábätká stále rozkošné. Každým dňom vás prekvapia niečím novým čo sa naučili a vy sa ani nenazdáte a začnú rozprávať a chodiť. Preto si s nimi užite každú jednu chvíľu od ich prvého dňa.

healthychildren.org/English/tips-tools/ask-the-pediatrician/Pages/When-do-babies-first-smile.aspx

baby-chick.com/myths-about-babies

pregnancybirthbaby.org.au/common-myths-about-babies

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY