-0 C
Bratislava
utorok, 19 marca, 2024

Oči v zime trpia najviac. Ako sa v tomto období správne postarať o náš zrak?

Sneh, mráz, vietor, teplotné výkyvy a suchý vzduch v miestnostiach. Počas zimných mesiacov sú naše oči vystavované extrémnym podmienkam. Často sú potom podráždené, citlivé a začervenané. S akými problémami sa najčastejšie stretávame? A čo robiť, aby zvládli všetky nápory zimy?

Na suché i vlhké oči pomôžu špeciálne kvapky

Problémy so zrakom bežne nemáte, ale v zimnom období zažívate zvýšenú citlivosť očí? Je to spôsobené niekoľkými dôvodmi. „Na vine môžu byť najmä prechody z chladného vonkajšieho prostredia do vykúrených interiérov, ktoré môžu spôsobiť tzv. syndróm suchého oka. To nie je schopné vytvárať dostatočný slzný film, je citlivé, začervenané a páli. Riešením môžu byť zvlhčujúce kvapky, tzv. umelé slzy, ktoré na povrchu vytvárajú umelý film, ktorý oko dlhodobo chráni pred dráždením,“ vysvetľuje optometrista Martin Slaný, odborný garant optík FOKUS.

Tie sa ale nepoužívajú iba na suché oči. „V prípade, že sa vaše slzy nedokážu udržať na oku a nadmerne slzíte, najskôr zažívate podobne nepríjemné pocity spojené s podráždením a pocitom cudzieho telesa. Aj tieto problémy sa riešia použitím zvlhčujúcich kvapiek, ktoré vytvoria umelý slzný film na povrchu oka, čím sa stabilizuje iniciácia vlastných sĺz,” dodáva Martin Slaný.

Ostré slnečné svetlo môže spôsobiť snežnú slepotu

Pokiaľ trávite zimu na horách, obozretní by ste mali byť predovšetkým na ultrafialové žiarenie, ktoré sa zvyšuje až o 20 až 30 % na 1 000 m výšky. Jeho intenzitu navyše podporujú aj ďalšie faktory, ako sú čistota vzduchu a skoro 80% odraz od snehu. Zimné športy aj pobyt vo vysokohorskom prostredí je preto nutné absolvovať s vhodnými slnečnými okuliarmi. Bez nich si totiž môžete v lepšom prípade privodiť zápal spojiviek, v tom horšom aj trvalé nepríjemné poškodenie zraku v podobe snežnej slepoty.

Kombinácia reflexných povrchov a vysokej nadmorskej výškou zapríčiňuje, že sú naše oči viac náchylné na spálenie, ktoré sa prejavuje bolesťou a svetloplachosťou. Tento stav sa nazýva snežná slepota alebo fotokeratitída, ktorá je spôsobená poškodením tkaniva spojiviek a viečok natoľko, že znemožňuje otvoriť oči. Obvykle problémy odznejú až po niekoľkých dňoch, vždy sa však vyžaduje vyhľadanie odbornej pomoci,“ opisuje Martin Slaný.

Zahmlené okuliare alebo režúce kontaktné šošovky?

Pokiaľ v zime nosíte dioptrické okuliare, určite dobre poznáte zahmlené sklá. Kvôli výraznému teplotnému rozdielu sa na povrchu okuliarovej šošovky vyzráža vodná para. Určitú chvíľu potom trvá, kým sa šošovky prispôsobia novej teplote okolia a okuliare sú potom opäť jasné. „Zahmlenie môžete zmierniť pomocou sprejov. Zároveň si môžete zaobstarať aj okuliarové šošovky so špeciálnou vrstvou proti zahmlievaniu,“ radí Martin Slaný.

Aj nositelia kontaktných šošoviek môžu v mrazivých dňoch zažívať nepríjemné pocity spojené s pálením, začervenaním alebo podráždením. „Prechody zo zimy do tepla sa pri nasadených kontaktných šošovkách môžu prejaviť nepohodlím, drením šošovky alebo pocitom cudzieho telieska v oku. V týchto chvíľach nie je nič jednoduchšie ako použiť zvlhčujúce kvapky, ktoré by počas chvíle mali tieto problémy vyriešiť,” dodáva.

Pokiaľ problémy pretrvávajú, oplatí sa investovať do modelov, ktoré v sebe majú prítomné zvlhčujúce zložky, ktoré sa zo šošovky postupne uvoľňujú a oko zvlhčujú počas nosenia v priebehu celého dňa.

Obrázky: shutterstock

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY