16.3 C
Bratislava
nedeľa, 26 mája, 2024

Fakty a mýty: Rosacea

Rosacea je pomerne bežné kožné ochorenie, ktoré podľa odhadov postihuje viac ako 410 miliónov ľudí na celom svete. Toto ochorenie mení vzhľad pleti a nepriaznivo tak vplýva aj na sebavedomie pacientov. Liek na rosaceu neexistuje, existuje ale veľa mýtov a poloprávd, ktorým ľudia stále veria.

Čo je rosacea

Pod pojmom rosacea sa skrýva dlhodobé zápalové kožné ochorenie, ktoré spôsobuje začervenanie kože. Najčastejšie sa vyskytuje na tvári, na nose a lícach, môže sa ale zriedkavejšie objaviť aj v dekolte, na krku alebo rukách.

Typickým znakom tohto ochorenia sú obdobia vzplanutia a remisie. Príčina vzniku ochorenia nie je známe, Predpokladá sa ale, že rosacea môže byť podmienená poruchou vrodenej imunity, cievneho alebo nervového systému alebo problémami s ochrannou bariérou kože. Začervenanie pleti je len jedným z príznakov. K začervenaniu dochádza vplyvom roztiahnutia ciev v pokožke a nahromadením krvi v nich. Môžete pociťovať aj brnenie alebo pálenie. Medzi ďalšie príznaky patrí aj

  • zhrubnutie kože
  • vyrážky
  • viditeľné krvné cievy
  • problémy s očami
  • opuch tváre

Fakty a mýty

Rosacea je spôsobená zlou hygienou

Nie. Rosacea s hygienou nesúvisí. Ide o cievne a zápalové kožné ochorenie. K začervenaniu dochádza, keď sa krvné cievy zväčšia, zvýši sa v nich aj objem krvi čo sa navonok prejaví červenými fľakmi prípadne viditeľnými cievami na koži.

Príliš časté umývanie pleti a / alebo používanie drsných kozmetických produktov na čistenie pleti môže rosaceu len zhoršiť.

Rosacea a akné sú to isté

Nie, aj keď sa stáva, že sa tieto ochorenia prekrývajú. Akné je spôsobené upchatím kožných pórov nečistotami, odumretými kožnými bunkami a baktériami. Prejavuje sa čiernymi bodkami, bielymi pupáčikmi alebo červenými hrčkami v koži. Rosacea je cievne a zápalové ochorenie, ktoré s kožnými pórmi nemá nič spoločné. Rozdiel je aj v liečbe. Liečba rosacey je iná ako liečba akné. Pri akné sa zvyčajne používa antibakteriálna liečba, pri rozacei to je protizápalová liečba.

Rozlíšiť rosaceu od akné môže byť pri niektorých príznakoch pre laika náročnejšie. Papulopustulárna rosacea (podtyp ochorenia) sa prejavuje zapálenými červenými hrbolčekmi, ktoré sa môžu naplniť hnisom a neraz sa mylne zamieňajú za príznaky akné. Existujú aj ďalšie ochorenia, ktoré majú podobné príznaky. Ide napríklad o lupus erythematosus (SLE), kontaktná alergická dermatitída, granulomatózne ochorenia kože a ďalšie.

(podtyp ochorenia) sa prejavuje zapálenými červenými hrbolčekmi, ktoré sa môžu naplniť hnisom a neraz sa mylne zamieňajú za príznaky akné. Existujú aj ďalšie ochorenia, ktoré majú podobné príznaky. Ide napríklad o lupus erythematosus (SLE), kontaktná alergická dermatitída, granulomatózne ochorenia kože a ďalšie.

Rosacea. Akné
https://www.freepik.com/

Rosacea sa u každého človeka prejavuje rovnako

Nie, nemusí. Pre toto ochorenie je typické dlhotrvajúce začervenanie pleti, ktoré nemizne. Môže sa ale prejaviť aj inak. Zhrubnutie kože, pupienky, hrbolčeky na koži, opuch tváre, suchá pleť, podráždenie očí, pocit štípania až pálenia, … Nie každý pacient má všetky príznaky, ale aby mohla byť rosacea diagnostikovaná mali by ste mať aspoň dva.

Rosacea sa dá vyliečiť

Nie. Toto kožné ochorenie sa nedá vyliečiť. U pacientov sa striedajú obdobia remisie a vzplanutia. Správnou starostlivosťou o pleť a pod dohľadom lekára sa dajú obdobia remisie výrazne predĺžiť. Liečba tiež závisí od frekvencie vzplanutí. Rosaceu môžu spúšťať aj tzv spúšťače. Ak je to aj váš prípad stačí sa spúšťačom vyhýbať.

U každého človeka môže byť spúšťačom niečo iné. Najčastejšie ale vzplanutie ochorenia spôsobuje UV žiarenie (pobyt na slnku, opaľovanie), stres, vystavenie pokožky nadmernému teplu, chemický peeling a potraviny s vyšším obsahom histamínu. Príčinou vzplanutia môžu byť aj niektoré kozmetické produkty, lieky, ktoré rozširujú krvné cievy, nadmerné cvičenie (fyzická aktivita) alebo horúce nápoje.

Rozaceu spúšťa pitie alkoholických nápojov

Nie, alkohol nie je príčinou vzniku rosacei. Alkohol rozširuje cievy, čo vedie aj k začervenaniu pleti ale hneď ako alkohol pečeň spracuje a vylúči z organizmu pleť získa normálnu farbu.

Ak ale rosaceu máte môže konzumácia alkoholu viesť k vzplanutiu ochorenia, prípadne ho zhoršiť.

Rosacea. Káva
https://www.freepik.com/

Káva / kofeín spôsobuje vzplanutie ochorenia

Nie, káva ani nápoje s kofeínom vzplanutie ochorenia nespôsobujú. Príčinou vzplanutia rosacei ale môže byť teplo nápojov. Káva a rosacea? Ak stojíte pred touto dilemou a máte radi kávu dajte si ju radšej studenú.

Mierne príznaky ochorenia netreba liečiť

Pokiaľ vás mierne začervenanie pleti netrápi môže vás to lákať k postoju „nechám to tak“. Nie je to ale správny postoj. Rosacea má tendenciu sa časom zhoršovať, vzplanutia sa predlžujú a začervenanie sa môže rozšíriť. Pri dlhodobom neliečení dochádza k poškodeniu štruktúry pokožky, môžu vzniknúť hrbolčeky alebo celá postihnutá oblasť kože zhrubne. Správnou liečbou u dermatológa môžete týmto problémom predchádzať.

Rosacea je infekčná

Nie. Nejde o infekčné ochorenie, ktoré by ste mohli dostať dýchaním ani kontaktom s pokožkou pacienta. Nemusíte sa ničoho obávať. Ak máte rosaceu nemusíte sa nikoho strániť, nikoho neinfikujete.

ZDROJ:

rosacea.org/blog/2014/january/debunking-the-top-rosacea-myths

skinwellnesscenter.net/4-myths-about-rosacea/

Obrázky: Freepik.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY