1 C
Bratislava
nedeľa, 8 decembra, 2024

Biologické hodiny: Prečo sa prebúdzate v noci v rovnaký čas?

Biologické hodiny, striedanie dňa a noci a naše zdravie spolu úzko súvisia. Ľudský organizmus je silne prepojený so slnečným svetlom. Striedanie dňa a noci dalo základ biorytmu nášho tela. Viacero hormonálnych a aj neurologických funkcií v našom organizme je riadených svetlom a tmou, napríklad tvorba melatonínu, či rastového hormónu. Ak sa prebúdzate v noci v tú istú hodinu môžete nájsť odpoveď práve v biologických hodinách a biorytme tela.

Biologické hodiny – cirkadiánny rytmus

Ešte pred objavením elektrickej energie sa ľudstvo riadilo denným svetlom a funkcie v organizme boli a stále sú tomu prispôsobené. Keď sa zotmie začne sa v organizme produkovať melatonín, hormón, ktorý navodzuje ospalosť a signalizuje orgánom, že je čas na oddych. Ráno, keď začne svitať produkcia melatonínu klesá a začína sa tvoriť kortizol, ktorý signalizuje orgánom, že je ráno a je čas vstávať. Elektrická energia a možnosť si svetlom predĺžiť deň umožňujú zostať nášmu telu a mysli byť aktívnym aj po západe slnka.  To vyvoláva chaos v biologických hodinách a môže negatívne vplývať na naše zdravie.

Cirkadiánny rytmus vplýva na množstvo funkcií, pomáha ľuďom a aj všetkým živým organizmom na svete reagovať na zmeny v prostredí. Cirkadiánne rytmy pomáhajú regulovať

  • spánok a bdenie
  • telesnú teplotu
  • imunitný systém
  • hormóny
  • metabolizmus
  • kognitívne funkcie
  • reakciu organizmu na stres

Biologické hodiny a čínska medicína

S konceptom podobným cirkadiánnemu rytmu sa môžete stretnúť aj v tradičnej čínskej medicíne. Tá verí, že každý orgán v tele má vnútorné hodiny a je aktívny, alebo v útlme v konkrétnom čase. Energia Qi (čhi) prechádza cez energetické kanály (meridiány) a orgány v tele v 24 hodinovom cykle. Každé dve hodiny je energia Čhi najsilnejšie v konkrétnom orgáne a jeho funkciách. V tomto čase dosahuje orgán maximálny výkon. Ak dôjde k zablokovaniu energie budete pociťovať v čase, ktorý je určený konkrétnemu orgánu nepohodlie. Výsledkom môže byť aj prebúdzanie sa v noci v tom istom čase.

Okrem toho v čínskej medicíne je všetko prepojené, telo, myseľ a emócie. Ak v tele nastane disharmónia a prúdenie energie Čhi je narušené môže to ovplyvniť aj váš emocionálny stav.

Kedy ísť spať

Aj keď v súčasnosti môžete zostať hore ako dlho chcete a nemusíte sa orientovať podľa denného svetla je to záťaž pre organizmus. Ľudské telo sa  počas svojho vývoja prispôsobovalo striedaniu dňa a noci a ak jeho biologické hodiny narušíte ponocovaním nemusí sa vám to vyplatiť. Podľa čínskej medicíny je vhodné ísť spať najneskôr o 22:30, aby ste do 23:00 zaspali. V tomto čase začína energia Čhi kumulovať v žlčníku a pečeni a podľa tradičnej medicíny sú tieto dva orgány najdôležitejšie pre udržanie si zdravia, hlavne v pokročilom veku.

„Každá hodina spánku pred polnocou stojí za dve hodiny spánku po polnoci“ (čínske príslovie)

Biologické hodiny. Spánok
https://www.freepik.com/

Toto tvrdenie podporuje aj moderná medicína. Podľa nej je prvá tretina spánku najhlbšia, znižuje sa hodnota stresového hormónu (kortizolu) a my si môžeme oddýchnuť a uvoľniť sa. Rastový hormón, ktorý je dôležitý pre regeneráciu tela sa uvoľňuje medzi 21:00 až 7:00. Tento čas je pre regeneráciu organizmu veľmi dôležitý, ak sa oň oberiete ponocovaním, vaše telo nemá dostatok času a ani rastového hormónu na opravu.

Ako fungujú biologické hodiny a ako súvisia s čínskou medicínou už viete. Teraz sa pozrieme na časy, kedy sú orgány ovplyvnené energiu Čhi a ich výkon je tak na maxime. Ak niečo ich funkcii bráni môže sa stať, že sa v noci prebudíte.

Biologické hodiny

23:00 – 1:00 – Žlčník

Žlčník sa v čínskej medicíne považuje sa jeden z najdôležitejších orgánov na udržanie si zdravia. Jeho funkciou uchovávanie a tvorba žlče, ktorá uľahčuje trávenie. Verí sa, že má vplyv aj na šľachy, väzy a svaly. V rámci čínskej medicíny sa predpokladá, že žlčník v tomto čase odoberá krv zo šliach a svalov  a posiela ju do pečene na detoxikáciu. Ak je energia Čhi slabá a nedostane sa do tohto orgánu detoxikácia nie je dostatočná a vy sa môžete ráno zobudiť s bolesťami.

Energia žlčníka je najslabšia medzi 11:00 až 13:00. Tento čas patrí srdcu a je vhodný na obed. Keďže ale žlčník nemá v tomto čase dostatok energie môže byť tvorba žlče slabšia čo sa môže odraziť na trávení. Vyhnite sa pri obede mastným a tučným jedlám.

Symptómy (ak je energia v nerovnováhe) – môže sa to prejavovať cynizmom, zatrpknutosťou, nerozhodnosťou, bojazlivosťou, pocitom úzkosti alebo aj prokrastináciou. Fyzickými príznakmi nerovnováhy energie Čhi sú bolesti hlavy, nadúvanie, bolesť v oblasti rebier, vysoký cholesterol, závraty alebo žlčníkové kamene.

Ak sa prebúdzate v tomto čase môže to znamenať, že

  • máte problém so žlčníkom
  • orgán je prepracovaný – nevhodná, veľká večera
  • máte problém s rozhodovaním v bežnom živote.

1:00 – 3:00 – Pečeň

Pečeň je druhým najdôležitejším orgánom. Jej úlohou je skladovanie a čistenie krvi. Udržuje aj rovnováhu hormónov štátnej žľazy, nadobličiek a pohlavných hormónov. Verí sa, že pečeň riadi a zabezpečuje hladký priebeh energie Čhi. Predpokladá sa, že má na starosti aj vyhodnocovanie situácií a plánovanie.

Ak večer vypijete viac alkoholu pravdepodobne sa v čase medzi 1:00 a 3:00 zobudíte a nebudete môcť zaspať. Vaša pečeň je jednoducho preťažená a okrem likvidácie tukov a toxických látok, ktoré máte v krvi sa musí postarať ešte o rozklad alkoholu. Prebúdzať sa môžete aj z dôsledku užívania množstva liekov, ktoré vám síce zdravie zlepšujú, ale pečeň ich musí odbúrať.

Funkcia pečene je najslabšia medzi 13:00 – 15:00. Možno ste sa s niektorými symptómami stretli aj osobne. Poobede sa vám horšie plánuje. V tomto čase ste náchylnejší aj na stres.

Symptómy – depresia, náladovosť, PMS, vysoký krvný tlak, migréna, pocit hrče v krku, lámavé nechty, vypadávanie vlasov, akné, červeň v tvári, studené ruky a nohy.

Biologické hodiny. Nespavosť
https://www.freepik.com/

3:00 – 5:00 – Pľúca

V pľúcach dochádza k výmene kyslíku a oxidu uhličitého. Tu dochádza k vstupu kyslíka do krvi a riadia aj imunitný systém. V čínskej medicíne sa verí, že pľúca tvoria hranicu medzi vonkajším a vnútorným prostredím, zvlhčujú pokožku a regulujú činnosť potných žliaz. V tomto čase sú pľúca fyzicky najsilnejšie a teda je to najlepší čas na cvičenie a aj vytvorenie osobného rekordu. Nemusíte preto ale vstávať. Dôležité je aby ste spali a nechali tak pľúca poriadne okysličiť organizmus.

Energie pľúc je najslabšia v čase 15:00 – 17:00.  V tomto čase je dobré ak sa vyhnete náročným cvičeniam a prílišnej fyzickej aktivite.

Pľúca sú spojené s emóciou smútku. Ak smútite vaše biologické hodiny vás prebudia v tomto čase, aj keď máte pľúca v poriadku.

Symptómy – dýchavičnosť, kašeľ, mierne potenie, astma, alergia, prechladnutie, chrípka,  bledá a/alebo suchá pokožka, bolesť na hrudníku, depresia a pocit smútku

V tomto čase sa často zobúdzajú astmatici, ľudia s respiračnými ochoreniami a fajčiari. Pokiaľ ste fyzicky v poriadku môže byť dôvodom prebudenia smútok, strach alebo starosti, ktoré sa na vás počas dňa navalili.

5:00 – 7:00 – Hrubé črevo

Hrubé črevo je zodpovedné za vyprázdňovanie. Spolupracuje s pľúcami a čistí telo od toxínov, odpadu a aj od emócií. Predstavuje schopnosť pustiť sa potreby kontroly. Ide o ideálny čas pre pohyb čriev a väčšina ľudí v tomto čase sa aj vyprázdňuje. Ak sa v tomto čase prebúdzate dostanete sa rýchlejšie do denného rytmu. Ráno si doprajte pokoj a vyhnite sa stresu. Postupne sa zrýchľuje váš pulz a vylučovanie hormónov. Testosterón stúpne v tomto čase v porovnaní s polnocou až o 40%, preto majú muži ráno často chuť na pohlavný styk.

Symptómy – neschopnosť uvoľniť sa, ste stále v napätí, tvrdohlavosť, nadúvanie, zápcha, syndróm dráždivého čreva, kolika, hemeroidy alebo chronická únava.

7:00 – 9:00 – Žalúdok

Ráno je váš žalúdok nie len prázdny ale dosahuje aj maximálny výkon. Doprajte si dobré, kvalitné, výživne a bohaté raňajky. Žalúdok a aj celý tráviaci systém je optimalizovaný na trávenie a vstrebávanie živín. Je to aj ideálny čas na riešenie naliehavých a aj náročných úloh. Cítite nárast energie, zvyšuje sa vaša produktivita a aj koncentrácia. Príliš to ale hneď z rána nepreháňajte. Môžete sa rýchlo vyčerpať.

Medzi 19:00 až 21:00 je žalúdok v útlme. V tomto čase by ste už mali mať po večeri. Večera by mala byť ľahká aby ste žalúdok večer zbytočne nezaťažovali.

9:00 . 11:00 – Slezina, pankreas

V tomto čase už máte po raňajkách a začínajú sa vylučovať enzýmy, ktoré pomáhajú stráviť jedlo a získať z neho energiu. Je to ideálny čas na cvičenie, prácu ale hlavne na plnenie náročných úloh, keďže sa cítite plní energie. Vaša psychická aktivita je vysoko a vy môžete podávať vysoké duševné výkony práve teraz. Pokojne môžete siahnuť aj po niečom sladkom alebo ovocí. V tomto čase telo najlepšie spaľuje cukry. Okolo 11:00 dosahuje organizmus vrchol výkonnosti.

Medzi 21:00 až 23:00 je činnosť sleziny a pankreasu minimálna, na minime je aj vaša energia. Určite nechoďte v tomto čase cvičiť a ani neriešte úlohy, ktoré ste nestihli cez deň. Bude to viac na škodu ako na osoh.

Symptómy – riedka stolica, nadúvanie po jedle, nedostatok energie, chuť na sladké.

Biologické hodiny. Práca

11:00 – 13:00 – Srdce

Kým pečeň je v čínskej medicíne známa ako generál, lebo všetko riadi srdce je známe ako kráľ orgánov. V tomto čase funguje srdce ideálne a pumpuje krv do celého tela. Srdce predstavuje pokoj a preto by ste sa mali v tomto čase vyhnúť stresu, cvičeniu a aj kofeínu – všetkému čo vám môže zvýšiť krvný tlak. V tomto čase začína pozvoľna klesať výkonnosť. Srdce je teraz na svojom maxime ale nezaťažujte organizmus ťažkým jedlom. Dajte si niečo ľahké a zdravé na obed. Táto doba je vhodná na krátku prechádzku alebo na krátky poobedný odpočinok.

Ľudia, ktorí majú problémy so srdcom (kardiaci) majú v období horúčav práve na poludnie najčastejšie zdravotné problémy.

Medzi 23:00 až 1:00 je činnosť srdca najslabšia. V noci v tomto čase preberá energiu pečeň, ktorá detoxikuje krv. Do popredia sa dostávajú mentálne-emočné problémy, ako úzkosť a depresie, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu spánku.

Ak máte srdce v poriadku vaša myseľ a duch je jasný a máte v tomto čase aj výborné komunikačné zručnosti.

Symptómy – búšenie srdca, dýchavičnosť, studené končatiny.

13:00 – 15:00 – Tenké črevo

V tomto orgáne prebieha základ trávenia. V tenkom čreve sa živiny z jedla vstrebávajú do organizmu a keďže je tesne po obede tento orgán pracuje naplno. Po obednom útlme sa začína zvyšovať fyzická aktivita, je to vhodný čas na cvičenie či iné každodenné úlohy. Ak ste nepili dosť vody počas dňa pravdepodobne práve teraz ste dehydratovaní a budete mať smäd.

Medzi 1 a 3 hodinou ráno je tenké črevo v útlme. Ak ste z nejakého dôvodu hore, nejedzte. Váš tráviaci systém z jedla veľa živín nezíska.

Toto obdobie je vhodné na rozdelenie vecí a myšlienok na to čo sa nám zíde, čo potrebujeme a na to, čo nepotrebujeme. Tak ako sa v tenkom čreve oddeľujú dobré a zlé živiny rozdeľte aj vy svoje myšlienky a emócie na tie potrebné a nepotrebné.

Symptómy – dvanástnikový vred, nadúvanie, zvracanie, plynatosť.

15:00 – 17:00 – Močový mechúr

Začínajú pracovať orgány, ktoré sa podieľajú na detoxikácii a vylučovaní. Dajte si šálku bylinkového čaju alebo dostatok vody. Tento čas je vhodný aj na štúdium, alebo práce, pri ktorých sa „zapotí“ váš mozog. Vaša výkonnosť dosahuje druhý vrchol. Ak nemáte čo na práci môžete zájsť do posilňovne. Energiu na cvičenie budete mať. V tomto čase sa môžu prejaviť aj niektoré emócie ako podráždenosť, obavy alebo strach.

Obličky a močový mechúr sú prepojené. Ak máte problémy s niektorým z orgánov môžete to zbadať najčastejšie medzi 3:00 a 5:00 ráno, kedy sa prebúdzate, lebo vám treba ísť na malú.

Symptómy – Ak je močový mechúr v nerovnováhe a niečo blokuje prísun energie Čhi môžete pociťovať pálenie pri močení, mať problémy s únikom moču alebo kvasinkovou infekciou.

17:00 – 19:00 – Obličky

Obličky, sú rovnako ako močový mechúr súčasťou močového systému. Pokračuje fáza vylučovania odpadu z tela a detoxikácie. V čínskej medicíne sa obličky spájajú aj s ďalšími funkciami ako rastom a vývojom kostí, starnutím, prúdením krvi, dýchaním a sexuálnou túžbou. Aby ste obličky nezaťažili a nechali ich robiť ich prácu vyhnite sa konzumácii jedla, ktoré im škodí (káva, alkohol, tuky, soli, cukry,…). Vaše podvedomie môže v tomto čase aktivovať emócie ako strach, bojazlivosť až hrôzu.

Je známe, že 18 – ta hodina súvisí aj s funkciou mozgu, konkrétne s dlhodobou pamäťou, ktorá práve v tomto čase najlepšie funguje.

Ak vaše obličky nezískajú dostatok energie Čhi môže sa to prejaviť medzi 5:00 až 7:00 ráno.  Kedy máte problém vstať z postele. Medzi ďalšie symptómy patria sexuálne problémy, bolesť krížov alebo šedivenie vlasov.

Biologické hodiny. Tehotenstvo

19:00 – 21:00 – Perikard

Perikard je vakovitý obal srdca, ktorý odráža fyziologické, duševné a emocionálne funkcie, chráni srdce a aj myseľ. Je to čas, kedy by ste mali urobiť niečo pre seba aby ste mohli ľahšie zaspať (meditácia, čítanie, návšteva divadla, počúvanie hudby, maznanie sa,…). Verí sa, že toto je najlepší čas na sexuálny styk a otehotnenie. V tomto čase najlepšie účinkujú antibiotiká.

V čase medzi 7:00 až 9:00 je perikard najslabší. Zaujímavé je, že v tomto čase je riziko, že dostanete infarkt myokardu 3 krát vyšší než v inom čase. Môže v tom zohrávať úlohu aj slabý perikard, teda slabá ochrana srdca.

Symptómy – môžu sa objaviť bolesti hlavy, psychická únava, nervozita a krvný tlak začína stúpať.

21:00 – 23:00 San Jiao (tri ohrievače, trojitý horák)

Tento čas nepatrí žiadnemu konkrétnemu orgánu. Vzťahuje sa na celý organizmus, ktorý sa pripravuje na spánok. V tele sa začínajú spúšťať regulačné a opravné funkcie, vzrastá tvorba melatonínu a aj rastového hormónu.

V tradičnej čínskej medicíne sa vedú diskusie či je San Jiao orgán alebo opis funkcie. Verí sa, že San Jiao je najmocnejšia energetická dráha, ktorá môže ovplyvniť ktorýkoľvek orgán, kontroluje prietok vody, vylučovanie tekutín, riadi transport a prienik Čhi a zabezpečuje prísun krvi do svalov, tkanív a orgánov. V tomto čase nerobte žiadne aktivity, nejedzte a vyhnite sa aj fajčeniu. Môže sa objaviť pocit zmätenosti či paranoja.

San Jiao je najslabší v čase 9:00 – 11:00 kedy je čas sleziny a pankreasu. V tomto čase ste plní energie a elánu. Ak je vaša práca sedavá a trávite veľa času za počítačom urobte si občas prestávku. Prejdite sa a ponaťahujte, pomôžete tak San Jiao rozvádzať tekutiny a krv do orgánov.

ZDROJ:

turningpointeacu.com/blog/2017/2/19/waking-up-at-the-same-time-each-night-the-chinese-medicine-body-clock-explains-why

ginsen-london.com/blog/waking-up-at-the-same-time-every-night/

runeacupuncture.com/blog/why-do-i-wake-up-at-the-same-time-every-night

healthline.com/health/chinese-body-clock#research

nirvananaturopathics.com/blog/traditional-chinese-organ-body-clock

Obrázky: freepik.com, pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY