3.6 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

Mravčenie v rukách a nohách: Aké sú najčastejšie dôvody parestézie?

Nepríjemný pichľavý pocit v rukách alebo nohách už zašil istotne každý z nás. Mravčenie, tŕpnutie alebo brnenie prstov na rukách alebo nohách nie je síce príjemné ale našťastie ide často o krátkodobú udalosť, ktorá sama odznie. Nie vždy ale ide len o dočasný príznak. Niekedy môže byť mravčenie alebo tŕpnutie končatín príznakom závažnejšieho zdravotného problému.

Brnenie v rukách a nohách- parestézia

Nepríjemný pocit ako keby vám po ruke alebo nohe liezli mravce, akoby do vás niekto pichal špendlíky, máte problém pohnúť rukou alebo nohou pozná z osobnej skúsenosti asi každý človek. Odborne sa tomuto stavu hovorí parestézia. Aj keď ju najčastejšie cítite na rukách, nohách, prstoch alebo chodidlách môže sa objaviť aj v iných častiach tela ako na jazyku, tvári, stehne,…

Príčiny mravčenia v končatinách

Existuje množstvo dôvodov, prečo dochádza k mravčeniu v rukách alebo nohách. Najčastejším dôvodom ja sedenie alebo spanie v nezvyčajnej polohe alebo keď sme dlhšie v jednej polohe. Vytvára sa tlak na nerv alebo sa znižuje prietok krvi v cievach čím dochádza k parestézii. Zaspávanie s rukou pod hlavou ale aj sedenie s prekríženými nohami môže spôsobiť  brnenie v končatinách. Hneď ako dôjde k uvoľneniu tlaku na nerv alebo obnoveniu cirkulácie krvi, pocit mravčenia na znecitlivenej končatine začína miznúť. Ak chcete celý proces zrýchliť stačí ak si končatinu pomasirujete alebo s ňou budete hýbať.

Znecitlivenie a následné mravčenie v prstoch môže mať príčinu aj v chlade. Hneď ako prídete zo zimy do tepla a obnoví sa prietok krvi, mravčenie v prstoch postupne mizne.

Ak je ale mravčenie v končatinách závažnejšie, trvá dlhšie alebo sa často opakuje môže ísť o závažnejší problém. Príčina brnenia môže byť spojená aj s periférnou neuropatiou. Ide o stav kedy je nerv poškodený mimo mozgu a miechy.

Útlak nervu

 • Bežne si tlak na nerv môžete náhodne vytvoriť počas spánku alebo ak zostanete v jednej polohe dlhší čas. Keď ale pocit mravčenia neprechádza ani po zmene polohy môže byť tlak na nerv spôsobený niekde inde. Môže ísť o zranenie, zápal ale aj tlak nádoru na nerv.

Toxíny

 • Prehltnutie ale aj kontakt kože s toxínmi sa často prejavuje brnením v rukách alebo nohách. Medzi toxíny, ktoré môžu spôsobiť brnenie patria arzén, tálium, ortuť alebo aj nemrznúca zmes.
Mravčenie v rukách. Spánok v nezvyčajnej polohe
Mravčenie v rukách. Spánok v nezvyčajnej polohe

Alkohol

 • Alkohol je toxín a môže poškodzovať nervy. Priveľká konzumácia alkoholu vedie k periférnej neuropatii známej aj ako alkoholická neuropatia. Týmto typom neuropatie trpí okolo 45% Alkohol znižuje vstrebávanie živín a aj vitamínu B1, ktorý je pre správne fungovanie nervového systému dôležitý. Nedostatok tohto vitamínu spôsobuje aj iné ochorenia, ktoré sa prejavujú mravčením v rukách.

Úzkosť

 • Hyperventilácia je často spájaná s pocitmi úzkosti. Rýchlym dýchaním dochádza v tele k nerovnováhe medzi oxidom uhličitým a kyslíkom, čo môže spôsobiť brnenie v nohách, rukách, prstoch ale môže sa objaviť aj mravčenie na tvári alebo okolo úst.

Tehotenstvo

 • Veľa tehotných žien môže cítiť brnenie v nohách. Dôvodom je práve zväčšujúca sa maternica, ktorá môže vyvíjať tlak na nervy v nohách a spôsobovať pocit mravčenia. Častejšie striedanie polohy, dostatok tekutín a oddych s vyloženými nohami môže tŕpnutie nôh zmierniť.

Nedostatok vitamínov

 • Vitamíny sú pre udržanie celkového zdravia nevyhnutné. Brnenie alebo mravčenie v rukách a nohách môže spôsobovať nedostatok vitamínov E a vitamínov skupiny B ako B1 (tiamín), B6 (pyridoxín)a B12 (kobalamín). Ak je brnenie končatín spôsobené nedostatkom vitamínov môžete tiež cítiť ak únavu, závraty, dýchavičnosť, nevoľnosť, bolesť hlavy, problémy s trávením,…
 • Mravčenie v rukách a nohách môže spôsobiť aj nadbytok vitamínu B6. Takže, skôr ako sa rozhodnete užívať vitamíny na tŕpnutie rúk mali by ste si byť istí, že ich máte nedostatok.

Syndróm karpálneho tunela

 • Tento stav je spôsobený stlačením stredného nervu v zápästí. Mravčenie až znecitlivenie dlane a prstov na rukách tak môže byť jedným z príznakov karpálneho tunela.

Autoimunitné ochorenia

 • Autoimunitné ochorenia sú choroby, kedy imunitný systém napadá telu vlastné zdravé bunky. Pri niektorých ochoreniach môže poškodiť aj periférne nervy. Brnenie rúk je aj jedným z príznakov reumatoidnej artritídyGuillain – Barreovho syndrómu, môže sa objaviť aj pri SLE (lupus) a ďalších autoimunitných ochoreniach.

Ischias

 • Ak dôjde k útlaku nervu vyskočenou platničkou v dolnej časti nervu môže to spôsobiť mravčenie v nohách.

Infekcie

 • Niektoré infekcie spôsobujú zápal nervov. Tento zápal sa môže prejavovať ako brnenie či mravčenie v končatinách. Infekcie, ktoré môžu mravčenie spôsobiť sú HIV, AIDS, hepatitída B a C, Hansenova choroba (lepra), pásový opar, lymská borelióza.

Lieky

 • Užívanie niektorých liekov môže mať ako vedľajšie účinky práve brnenie alebo mravčenie končatín. Tento vedľajší účinok najčastejšie majú lieky na AIDS, HIV, problémy so srdcom, záchvaty, lieky na vysoký krvný tlak a aj chemoterapia.
 • Ak sa po užití lieku u vás objaví brnenie rúk, nôh alebo aj jazyka porozprávajte sa o tom s lekárom, ktorý vám lieky predpísal. Môže ich vymeniť sa iné.

Medi ďalšie ochorenia, ktoré spôsobujú mravčenie na rukách a nohách často patrí aj roztrúsená skleróza, dedičné poruchy, zranenia a systémové ochorenia (poruchy obličiek, pečene, choroby súvisiace s krvou, hormonálna nerovnováha, chronický zápal, rakovina, nezhubné nádory,…).

Mravčenie v rukách. Lieky

Liečba

Liečba mravčenia v rukách alebo nohách závisí od toho čo ju spôsobuje. Ak vás brnenie rúk trápi len zriedka zamyslite sa nad tým, čo mu predchádzalo. Pokiaľ je dôvodom dlhé zotrvanie v jednej polohe (v spánku, v sede,…). Snažte sa viac hýbať. Mravčenie v končatinách rýchlo prejde hneď ako začnete s rukou hýbať.

Lekára by ste mali vyhľadať ak je brnenie v rukách, alebo nohách častejšie, objavuje sa pri vykonaní určitého pohybu, alebo vplýva negatívne na kvalitu života. Ak je dôvod parestézie v poškodení nervu môže sa brnenie objaviť kedykoľvek.

Ak je príčina v nedostatku vitamínov alebo alkoholizme pomôže zmena životosprávy a obmedzenie alebo vylúčenie alkoholu z jedálnička.

Keďže je brnenie rúk príznakom viacerých ochorení bude potrebné podstúpiť viacero testov a vyšetrení na stanovenie presnej diagnózy. Pravdepodobne pôjde o

 • Fyzické vyšetrenie, vrátane neurologického
 • Krvné testy (kontrola hladín vitamínov, hormónov, dysfunkcia pečene, abnormálna aktivita imunitného systému, …)
 • Zobrazovacie testy (röntgen, magnetická rezonancia alebo CT)
 • Elektromyografia – diagnostika porúch nervového systému
 • Zdravotná anamnéza – užívanie liekov, životný štýl, ochorenie, ktorými trpíte,…

Ak je mravčenie v končatinách príznakom zdravotného problému vyliečením základného ochorenia vymizne.

Kedy volať rýchlu zdravotnú pomoc

Brnenie v končatinách môže byť príznakom  aj vážnych zdravotných problémov ako srdcový infarkt alebo mŕtvica. Ak okrem brnenie v rukách máte aj ďalšie príznaky volajte rýchlu zdravotnú pomoc.

 • necitlivosť v iných častiach tela
 • závraty
 • zmätok
 • nezrozumiteľná reč
 • paralýza
 • problémy s chôdzou, rovnováhou
 • rozmazané videnie

Brnenie jazyka

Brnenie jazyka, mravčenie na tvári

Pocit mravčenia a necitlivosti sa môže občas objaviť aj na jazyku. Mravčenie na jazyku alebo na tvári môže mať tiež viacero príčin.

 • Mŕtvica – okrem brnenia jazyka sa objavia aj ďalšie symptómy ako silná bolesť hlavy, problémy s videním a chôdzou, slabosť (necitlivosť) v tvári, ruke alebo nohe.
 • Roztrúsená skleróza – imunitný systém poškodzuje nervy v mieche a mozgu čo vedie k zvláštnym pocitom vrátane brnenia jazyka a aj mravčenia na tvári.
 • Poškodenie nervu – piercing v jazyku je najčastejším dôvodom poškodenia nervu v jazyku. Ďalším dôvodom môže byť trhanie zubov múdrosti. Brnenie jazyka by malo do pár týždňov odznieť. Ak trvá dlhšie ako pár týždňov nerv je pravdepodobne poškodený a je potrebná jeho liečba.
 • Migréna – jedným z príznakov migrény je aj znecitlivenie alebo mravčenie na tvári a jazyku. Presná príčina migrény nie je známa, predpokladá sa ale, že je za tým nerovnováha elektrických a chemických signálov v mozgu.
 • Alergická reakcia – niektoré potraviny alebo lieky môžu spôsobiť svrbenie alebo brnenie jazyka, úst a hrdla. Syndróm orálnej alergie sa často vyskytuje po konzumácii surového ovocia a zeleniny. Alergická reakcia by mala prejsť sama. Výplach úst a užitie antihistaminík hojenie urýchlia. Zriedka, ale predsa môže tento typ alergie spôsobiť aj opuch dýchacích ciest a vy nemôžete dýchať (okamžite volajte zdravotnú pomoc).
 • Vredy – vredy sa často objavujú v mäkkých častiach ústnej dutiny, na jazyku alebo na ďasnách. Deň až dve predtým ako sa objavia sa môže vyskytnúť brnenie jazyka až pocit pálenia.

Mravčenie, brnenie alebo tŕpnutie končatín je často len neškodným problémom, ktorý behom pár sekúnd zmizne. Často je za tým len útlak nervu alebo obmedzenie prietoku krvi. Pokiaľ vás tento problém trápi častejšie, brnenie trvá dlhšie prípadne sú prítomné aj ďalšie príznaky porozprávajte sa o tom so svojim lekárom.

ZDROJ:

medicalnewstoday.com/articles/321423#possible-causes-of-tingling

verywellhealth.com/tingling-in-hands-5221746

webmd.com/brain/tingling-in-hands-and-feet

webmd.com/a-to-z-guides/tingling-tongue-causes

Obrázky: Freepik, Pixabay

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY