20.9 C
Bratislava
štvrtok, 10 októbra, 2024

Ako na spálenie pokožky slnkom

Na leto sme čakali dosť dlho a keď je konečne tu chceme si ho poriadne užiť. Vonku trávime celé dni a ak sa stane, že sa zabudneme natrieť opaľovacím krémom behom pár hodín to pocítime. Spálenie pokožky slnkom dokáže znepríjemniť nie len najbližšie hodiny ale neraz aj dni. Čo je dobré na pokožku spálenú slnkom?

Ak ste to niekedy s pobytom na slnku prehnali viete ako dokáže spálená pokožka bolieť. Každý dotyk, každé tesnejšie oblečenie vám spôsobuje nepohodlie až bolesť. To ale nie je jediné riziko, ktoré vám hrozí ak k spáleniu kože od slnka dôjde.

 

Čo je opaľovanie/spálenie slnkom

Po nádhernom bronzovom opálení túži takmer každá žena. V podstate ale ide o zápalovú reakciu kože, ktorá takto reaguje na poškodenie UV žiarením. Pokožka sa snaží chrániť pred žiarením. Zvyšuje sa produkcia melanínu, pigmentu, ktorý spôsobuje stmavnutie pokožky čím sa snaží chrániť ju pred žiarením.

Spálenie pokožky slnkom. Opaľovanie

Množstvo melanínu je u každého človeka rozdielne a veľkú úlohu v tom zohráva genetika. To je dôvod prečo sa niekto na slnku spáli a iný opáli. Spálenie pokožky a aj opálenie sú ale jasnými znakmi toho, že došlo k poškodeniu buniek v pokožke.

Okrem tvorby melanínu dochádza pri opaľovaní aj k aktivácii imunitného systému. Bunky imunity sa snažia napraviť poškodené bunky. Nie všetky sa ale dajú opraviť. Niektoré bunky odumrú a u niektorých dôjde k mutácii DNA a neskoršiemu vzniku rakoviny kože. Okrem rakoviny kože opaľovanie prispieva aj k starnutiu pokožky.

  • Dochádza k rozpadu buniek a tvorbe voľných radikálov, ktoré prispievajú k predčasnému starnutiu kože.
  • Rozpad kolagénu a elastínových vlákien znižuje elasticitu pokožky a jej textúru
  • Tvorba pigmentových škvŕn – vznikajú nahromadením melanínu a je problematické sa ich zbaviť.

Spálenie na slnku je podobné popáleninám kože s jedným väčším rozdielom. Ak sa omylom chytíte horúceho hrnca ruku hneď odtiahnete ale vrchná časť kože je spálená. Pri opaľovaní preniká UV žiarenie hlbšie do pokožky a dochádza tak k jej spáleniu aj v hlbších vrstvách. Keďže slnečné žiarenie nedosahuje také teploty ako horúci hrniec neprestanete sa opaľovať a postupne dochádza k spáleniu kože.

Druhy spálenia slnkom

Všeobecne sa popáleniny rozdeľujú do troch skupín v závislosti od závažnosti poškodenia kože. Slnečné žiarenie môže spôsobiť len prvé dva stupne popálenín.

  • Prvý stupeň – poškodenie vrchnej vrstvy pokožky – tento typ spálenia sa vylieči behom pár dní až týždňa sám. Prejavuje sa začervenaním kože a bolesťou.
  • Druhý stupeň – poškodená je nie len vrchná ale aj stredná vrstva pokožky (dermis). Prejavuje sa tvorbou pľuzgierov. Trvá týždne kým sa koža zahojí. Niekedy je potrebné vyhľadať lekára.
  • Tretí stupeň – výsledok chemického popálenia alebo požiaru. UV žiarenie tretí stupeň opálenia nespôsobí. Dochádza pri ňom k poškodeniu všetkých vrstiev kože (vrátane tukovej vrstvy) a môže poškodiť aj nervové zakončenia.

Spálenie pokožky slnkom

Priebeh popálenia slnkom

  • štádium – bolesť, pocit pálenia pokožky – prejaví sa do pár hodín od spálenia.
  • štádium – červenšia a podráždenejšia pokožka. Bolesť sa postupne zvyšuje a vrchol dosiahne asi 24 hodín po spálení. Ak máte popálenie druhého stupňa začnú sa vytvárať pľuzgiere.
  • štádium – k olupovaniu pokožky dochádza do týždňa od popálenia. Koža sa postupne dostáva do normálu. Pokiaľ ste sa silne spálili hojenie môže trvať týždne.

Čo potrebujete vedieť o spálení pokožky slnkom

  • Rakovina kože vám hrozí aj keď sa nespálite. Nemusíte mať červenú pokožku aby došlo k poškodeniu kožných buniek vplyvom UV žiarenia. Je jedno či máte veľa melanínu a hneď zhnednete. Slnečné žiarenie poškodzuje bunky, čo môže viesť k rakovine kože.
  • Aj keď je vaša pokožka po pobyte na slnku ružová stále ide o spálenie kože, síce mierne ale predsa.
  • Dávajte si pozor aj keď je vonku zamračené. Cez oblaky môže preniknúť až 80% UV žiarenia.
  • UV index je faktor, ktorý udáva intenzitu slnečného žiarenia. Táto intenzita je rôzna, v závislosti od ročného obdobia, dennej doby a aj miesta, kde sa nachádzate. Čím vyšší je UV index tým rýchlejšie a silnejšie sa nechránená pokožka spáli.
  • Koža si pamätá – spálenie pokožky v detskom veku zdvojnásobuje riziko rozvoju melanómu v dospelosti. Poškodenie DNA v bunkách kože je trvalé, tieto poškodenia sa v priebehu rokov postupne hromadia. Riziko vzniku rakoviny kože sa každým spálením pokožky zvyšuje.

Spálenie kože je jedným z množstva problémov, ktoré vám pri pobyte na slnku hrozia. Ani sa nenazdáte a môžete mať úpal alebo úžeh. Ďalším zdravotným rizikom, ktoré ide ruku v ruke s opaľovaním je aj dehydratácia či hypertermia.

Kedy vám hrozí spálenie pokožky / rakovina kože

Vyššie riziko spálenie pokožky a tým pádom aj vyššie riziko vzniku zhubného melanómu vám hrozí ak

  • Pracujete alebo športujete vonku – pri vonkajších aktivitách si ani neuvedomíte ako dlho sa na slnku pohybujete. Spálenie pokožky si uvedomíte až keď prídete domov. Zároveň je u vás aj vyššie riziko opakovaného spálenia kože.
  • Svetlá pokožka, blond vlasy, modré oči – ste na spálenie pokožky slnkom náchylnejší. Spálenie pokožka ale hrozí všetkým ľuďom bez ohľadu na typ pokožky, farbu vlasov alebo očí.
  • Intenzita UV žiarenia – čím je vyššia tým je riziko spálenia pokožky väčšie.
  • Užívanie liekov – niektoré lieky proti bolesti, retinoidy, niektoré antibiotiká alebo lieky na srdce môžu riziko spálenia zvýšiť.

UV žiarenie vplýva aj na gén potláčajúci tvorbu nádorov. Vzniku rakoviny tak nemá čo brániť.Spálenie pokožky slnkom. Sprchovanie

Spálenie pokožky slnkom: Prvá pomoc

Väčšinou si liečba spálenia pokožky slnkom nevyžaduje lekársky zásah a postačí aj domáca liečba. Aká je prvá pomoc?

  • Čo najrýchlejšie choďte do tieňa aby ste poškodzovanie pokožky zastavili.
  • Spálenú pokožku ochlaďte (studený obklad, krátka sprcha vlažnou vodou,…). Studenú vodu alebo ľad na spálenú pokožku neaplikujte.
  • Po sprche si uterákom jemne vysušte kožu, nie úplne. Na vlhkú pokožku naneste hydratačné telové mlieko, ktorým uzavriete vlhkosť v koži.

Vyhnite sa kozmetike s obsahom mastí alebo olejov. Olej uzavrie pokožku a teplo v nej zachytí. Miesto hojenia spálenej kože sa hojenie zhorší.

  • Na zmiernenie bolesti môžete užiť lieky proti bolesti.
  • Hydratačné krémy s obsahom Aloe vera upokoja spálenú pokožku. Používajte ich kým sa pokožka nezahojí.
  • Ak sa začnú na koži tvoriť pľuzgiere nevytláčajte Pokiaľ sú pľuzgiere väčšie navštívte vášho lekára a ďalšiu liečbu konzultujte s ním.
  • Dopĺňajte tekutiny – spálená pokožka je suchá a na obnovu potrebuje vlhkosť. Tú bude získavať aj z organizmu.
  • Kým sa pokožka nezahojí nevystavujte ju slnečným lúčom.
  • Noste voľnejšie oblečenie. Tesné, obopínajúce oblečenie by spálenú pokožku len dráždilo a spomaľovalo proces hojenia.

Domáci recept na popálenú pokožku

vo forme smotany, jogurtu,… atď radšej ani neskúšajte. Väčšina z nich obsahuje tuky, ktoré môžu popálenie pokožky zhoršiť.

Spálenie slnkom. Deti

Spálenie pokožky slnkom: Deti

Malé deti sú na spálenie slnkom náchylnejšie. Detská jemná pokožka sa ešte nedokáže proti UV žiarenie tak brániť ako koža dospelého človeka. Či už ste na dovolenke pri mori, alebo trávite s deťmi čas vonku berte na to ohľad.

  • Deti do veku 6 mesiacov by ste nemali vystavovať slnku vôbec
  • Staršia deti chráňte pred UV žiarením vhodným opaľovacím krémom a aj kvalitnými slnečnými okuliarmi s UV filtrom.

Prvá pomoc pri spálení slnkom u detí

  • Choďte čo najskôr s dieťaťom do tieňa
  • Pokožku ochlaďte (chladné obklady, kúpeľ vo vlažnej vode,…)
  • Ak má dieťa 1 rok a menej vyhľadajte lekára
  • Na spálenú pokožku dieťaťa aplikujte hydratačné telové mlieko. Nevtierajte ho, len ho naneste a nechajte pomaly vsiaknuť do kože.
  • Tekutiny – spálenie pokožky slnkom môže u detí spôsobiť aj dehydratáciu. Postarajte sa aby malo dostatok tekutín. Ak batoľa nemočí ide o jeden zo znakov dehydratácie – vyhľadajte lekára.
  • Ak sa na pokožke dieťaťa vytvorili pľuzgiere, má bolesti, je letargické alebo má horúčku (nad 38°C) volajte lekára.

Pred spálením pokožky slnkom sa môžete v súčasnosti účinne chrániť. Opaľovacie krémy vám poskytnú dostatočnú ochranu pred UV žiarením. Nezabudnite si ich aplikovať na pokožku pravidelne a miesto spálenej pokožky sa budete môcť tešiť z krásneho bronzového opálenia. Okrem opaľovacích krémov nezabudnite na kvalitné slnečné okuliare s UV filtrom a klobúky, ktoré vás budú chrániť pred úžehom.

ZDROJ

my.clevelandclinic.org/health/diseases/21858-sunburn

skincancer.org/risk-factors/sunburn/

aad.org/public/everyday-care/injured-skin/burns/treat-sunburn

Obrázky: freepik.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY