18.5 C
Bratislava
sobota, 27 júla, 2024

Ricínový olej: Aké sú výhody užívania ricínového oleja?

Ricínový olej, tiež známy aj ako kastorový olej si väčšina ľudí spája s ľudovým liečiteľstvom. V minulosti sa často používal ako preháňadlo. Tu ale vplyv ricínového oleja na zdravie nekončí. Používal sa aj na liečbu zápalov kože, proti bolesti hlavy či na vyvolanie pôrodu. V súčasnosti sa používa aj ako priemyselné mazivo a môžete ho nájsť aj v bionafte. Je užívanie ricínového oleja naozaj bezpečné? Aké má vedľajšie účinky a kedy môže spôsobiť zdravotné problémy?

Olej sa získava zo semien rastliny Ricinus communis. Olej sa získava z bôbov dvoma metódami: mechanickým lisovaním alebo rozpúšťadlami, niekedy kombináciou oboch spôsobov. Olej môže mať svetložltú, zelenkastú až jantárovú farbu, ale môže byť aj bezfarebný. Má mierne štipľavú chuť s nepríjemnou pachuťou.

Najväčšími producentmi ricínového oleja sú India a Brazília. Ide naozaj o všestranný olej, ktorý nájde využitie všade. Najväčší dopyt je po ňom v oblasti priemyslu. Používa sa pri výrobe mazív, hydrauliky, tlačiarenských farieb, plastov, voskov, v bionafte a slúži aj ako potravinárska prísada. Bežne ho ale nájdete aj v parfumoch alebo kozmetických produktoch na vlasy, v mydlách, v kozmetike proti vráskam a môžete ho aj užívať vnútorne.

História

Prvé zmienky o ricínovom oleji pochádzajú z roku 1550 pred našim letopočtom. Predpokladá sa, že sa používal ešte skôr. V minulosti sa používal ako preháňadlo a doteraz sa v ľudovom liečiteľstve používa na liečbu zápchy. Lekári ale jeho vnútorné použitie neodporúčajú, aspoň nie vo väčšom množstve a dlhodobo, kedy môže mať silné laxatívne účinky, vyvolať silné hnačky a môžu sa prejaviť aj jeho vedľajšie účinky.

Stáročia sa ricínový olej používal aj na vyvolanie pôrodu. Prieskum z roku 1999 preukázal, že až 93% pôrodných asistentiek v USA používalo ricínový olej na tento účel. V súčasnosti ale existujú už lepšie prostriedky ako vyvolať pôrod a bez konzultácie s lekárom by ste tento olej určite nemali užívať (ani v malých dávkach).

Ricínový olej. Ricinus communis

Ricínový olej: Účinky

Ricínový olej môžete bežne kúpiť v lekárňach alebo obchodoch s kozmetikou. Hlavnou zložkou oleja je kyselina ricínolejová. Od obsahu tejto kyseliny v oleji sa odvíja aj jeho cena. Čím je obsah kyseliny ricínolejovej vyšší tým vyššia je jeho cena.

Ak sa rozhodnete užívať ho vnútorne určite neprekračujte odporúčané účinky. Môže mať nepríjemné vedľajšie účinky.

Ricínový olej na vnútorné použitie

Preháňadlo

Užitie ricínového oleja má silne laxatívne účinky a používa sa na liečbu zápchy. Kyselina ricínolejová vyvoláva v črevách kontrakcie, čo vedie k rýchlejšiemu vyčisteniu a vyprázdneniu čriev.

Olej nie je vhodný na dlhodobé užívanie. Už krátkodobé užívanie môže spôsobiť intenzívnu hnačku.

Vyvolanie pôrodu

V minulosti sa ricínový olej používal na vyvolanie pôrodu. V roku 2018 sa uskutočnila štúdia, ktorej sa zúčastnilo viac ako 300 tehotných žien, ktoré užili ricínový olej. 91% z nich malo vaginálny pôrod s malými, prípadne žiadnymi komplikáciami.

Zistilo sa, že olej zvyšuje produkciu prostaglandínov, ktoré stimulujú kontrakcie maternice. Užitie môže zvýšiť šance na prirodzený pôrod a znížiť potrebu cisárskych rezov.

Aj keď sú výsledky štúdie dobré užívanie oleja na vyvolanie pôrodu bez konzultácie s lekárom sa neodporúča. Prečo? Vedľajšie účinky oleja ako žalúdočná nevoľnosť a hnačky sú problémy, bez ktorých sa pri pôrode určite zaobídete.

Ricínový olej na vonkajšie použitie

Od užívania ricínového oleja vnútorne sa upustilo, aj keď ide o prírodný prostriedok, ktorého účinky sú preverená stáročiami. V súčasnosti existuje množstvo liečiv a doplnkov stravy, ktoré majú rovnaký účinok bez vedľajších účinkov. Veľkej obľube sa ale teší ricínový olej na vonkajšie použitie a môžete ho nájsť aj v množstve kozmetických produktov.

Podporuje hojenie rán

Ricínový olej má hydratačné účinky. V kombinácii s inými zložkami vytvára v rane vlhké prostredie, ktoré podporuje hojenie a zabraňuje praskaniu rán a chrást.

Kyselina ricínolejová má protizápalové účinky a zmierňuje bolesť čo prispieva k lepšiemu a rýchlejšiemu hojeniu rán. Podporuje regeneráciu tkaniva a znižuje riziko vzniku infekcie. Obzvlášť vhodný je ricínový olej na liečbu preležanín.

Ricínový olej. Pokožka
Photo by Chelsea shapouri on Unsplash

Protizápalové účinky

Protizápalové účinky kyseliny ricínolejovej a schopnosť zmierniť bolesť si pochvaľujú ľudia s reumatoidnou artritídou a psoriázou.

Účinky na pleť

Ricínový olej je bohatým zdrojom mastných kyselín a preto má hydratačné účinky. Často ho nájdete v prírodnej kozmetike ako zvlhčovač pokožky. Pokožku zjemní a zvláčni. Prenikne aj hlbšie do pokožky, kde ju hydratuje. Ricínový olej je aj okluzívny zvlhčovač, teda zabraňuje odparovaniu vody z povrchu pokožky vytvorením ochrannej bariéry. Ak je pokožka dostatočne hydratovaná dochádza v nej k tvorbe kolagénu, znižuje sa riziko rozpadu kolagénových a elastínových vlákien a pleť je pevnejšia a pružnejšia.

Ricínový olej má aj antimikrobiálne a protizápalové účinky, môže byť tak prospešný pri liečbe zápalových kožných ochorení či akné. Doteraz sa ale neuskutočnili žiadne testy, ktoré by to potvrdili alebo vyvrátili. Skôr sa predpokladá, že použitie čistého ricínového oleja na pokožku môže viesť k upchatiu kožných pórov a vzniku akné.

Ricínový olej na vlasy

V minulosti sa ricínový olej používal na liečbu lupín a hydratáciu suchej vlasovej pokožky. Niektorí ľudia tvrdia, že čistý ricínový olej môže zvýšiť lesk vlasov a zrýchliť ich rast. Nič z tohto ale nie je potvrdené.

Ricínový olej môžete nájsť v kondicionéroch alebo šampónoch ako jednu z hlavných zložiek. Zabraňuje štiepeniu vlasov, znižuje ich lámavosť a dodáva im lesk. V kombinácii s ďalšími zložkami pomáha udržiavať vlasovú pokožku hydratovanú a zjednodušuje prienik iných účinných látok do pokožky.

Aplikácii čistého ricínového oleja na vlasy nie je dobrý nápad, v zriedkavých prípadoch môže spôsobiť zriedkavú poruchu vlasovej pokožky, známu ako akútne plstnatenie vlasov. Tento stav spôsobuje skrútenie vlasov, ktoré sa zamotajú a vyzerajú ako vtáčie hniezdo. Jediný spôsob ako sa tohto problému zbaviť je ostrihať sa.

Ricínový olej. Semená
Photo by CDC on Unsplash

 

Vedľajšie účinky

Ricínový olej má silné laxatívne účinky, preto je vhodný len na občasné použitie v menších dávkach. Ak to s ním preženiete môžu sa u vás objaviť vedľajšie účinky

  • kŕče v bruchu
  • nadúvanie
  • vracanie
  • závraty
  • žalúdočná nevoľnosť
  • silná hnačka

Ricínový olej nie je vhodný (ani v malých množstvách) pre ľudí, ktorí majú problémy

  • zápalové ochorenie čriev
  • zápal slepého čreva
  • problémy s tráviacim traktom
  • perforáciu čreva

Tehotné ženy

by sa mali užívaniu ricínového oleja určite vyhnúť. Môže spôsobiť predčasne kontrakcie a viesť k predčasnému pôrodu.

Aj pri aplikácii na pokožku buďte opatrní, môže podráždiť pokožku a/alebo spustiť alergickú reakciu. Miesto čistého ricínového oleja aplikujte radšej krémy, ktoré tento olej obsahujú. Ak sa predsa len rozhodnete použiť ricínový olej je dobré zmiešať ho s iným olejom (kokosový, mandľový, …), ktorý kožu nedráždi.

Je ricínový olej bezpečný

Bôby, z ktorých sa ricínový olej získava obsahujú ricín, ktorý je toxický. Pri spracovaní ale ide táto zložka do odpadu a v ricínovom oleji sa už nenachádza. Užívanie ricínového oleja je tak bezpečné. Napriek tomu a s ohľadom na vedľajšie účinky sa tento olej nepovažuje za jedlý.

Ricínový olej a chudnutie

Veľa ľudí verí, že laxatívne účinky ricínového oleja im pomôžu schudnúť. Nie je to ale pravda. Hnačka môže organizmus dehydratovať, čo vedie k vzniku množstva ďalších aj závažných zdravotných problémov. Navyše sa môžu prejaviť nežiaduce účinky oleja.

ZDROJ:

webmd.com/diet/castor-oil-health-benefits

clevelandclinic.org/castor-oil-benefits

health.com/castor-oil-7551392

clevelandclinic.org/castor-oil-benefits

Obrázky: pixabay.com, unsplash,com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY