15.6 C
Bratislava
sobota, 27 apríla, 2024

Fakty a mýty: Lupus (SLE)

Systémový lupus erythematosus (SLE) alebo aj lupus  je chronické autoimunitné ochorenie, ktoré môže postihnúť ktorýkoľvek orgán/orgány alebo systém v tele. Aj preto si získalo prívlastok ochorenie mnohých tvárí. Prečo sa imunitný systém otočí proti vlastným bunkám sa napriek pokrokom v medicíne stále presne nevie.

Predpokladá sa, že za jeho vznikom zohráva úlohu viacero faktorov ako genetika, stres, enviromentálne faktory, chronické ochorenie,… Príznaky ochorenia sú rôzne, v závislosti od orgánu, ktorý imunitný systém napadol.

Typy lupusu

Lupus je autoimunitné ochorenie, teda ochorenie, pri ktorom imunitný systém útočí na zdravé orgány a tkanivá v tele a spôsobuje v nich chronický zápal. Existuje niekoľko typov lupusu:

  • Kožný lupus – zápal sa prejavuje len na koži. Častým spúšťačom je slnečné žiarenie. Môže prejsť do systémového lupusu.
  • SLE (systémový lupus erythematosus) – imunitný systém môže spôsobiť zápal v ktoromkoľvek orgáne, tkanive, systéme v tele, v jednom ale aj viacerých.
  • Lupus vyvolaný liekmi – má rovnaké príznaky ako SLE ale zriedka postihne hlavné orgány. Do 6 mesiacov po ukončení liečby lupus zmizne.
  • Neonatálny lupus – vyskytuje sa len u novorodencov a do 3 až 6 mesiacov väčšina symptómov zmizne.

Typické pre lupus je striedanie období vzplanutia a relapsu. Príznaky lupusu sú často podobné iným ochoreniam. Symptómy sa môžu kedykoľvek prejaviť a aj kedykoľvek zmiznúť. Vzhľadom k tomu je aj jeho diagnostikovanie zdĺhavé, priemerne trvá 6 rokov kým sa stanoví presná diagnóza. Počas tej doby sú pacienti často nesprávne diagnostikovaní a neraz vystriedajú viacero lekárov.

Odhaduje sa, že asi 5 miliónov ľudí na svete má nejakú formu lupusu.

Aj keď sa o lupuse vie dosť veľa, stále je okolo neho viac otázok. A to sa spája s množstvom mýtov a poloprávd, ktoré toto ochorenie sprevádzajú.

Fakty a mýty

Lupus postihuje len ženy

Nie aj keď je pravda že asi 90% ľudí s týmto ochorením sú ženy. Príznaky lupusu sú ale u oboch pohlaví rovnaké: bolesti kĺbov, nadmerná únava, vypadávanie vlasov, dýchavičnosť, bolesti kĺbov, problémy s trávením, obličkami alebo kožou. Podľa niektorých štúdií u mužov môže lupus urobiť väčšie problémy v skoršom štádiu než u žien. Zdá sa, že určitú úlohu tu môžu zohrávať aj hormóny.

Pri lupuse môže byť rizikovým faktorom rasa. Štúdie ukazujú, že sa dva až trikrát častejšie vyskytuje u ľudí s farebnou pokožkou než u ľudí s bielou pokožkou.

https://www.freepik.com/
https://www.freepik.com/

Diagnóza lupusu sa nedá zistiť z jedného testu

Áno, toto je pravda. Na stanovenie tejto diagnózy nestačia len krvné testy. Lekár musí zobrať do úvahy všetky príznaky a symptómy, výsledky biopsií, krvných testov a/alebo röntgenových snímok (alebo iných). Následne, na základe celkového klinického obrazu môže povedať či ide o SLE alebo iné ochorenie.

SLE môže poškodiť obličky

Áno. Nekontrolovaný zápal, ktorý autoimunitné ochorenie spôsobuje často vedie k poškodeniu obličiek. Stáva sa to pomerne často najmä u pacientov, u ktorých nebola včas nastavená liečba, alebo vyhľadali lekára neskoro. Poškodenie obličiek môže viesť k ich zlyhaniu a ide o jednu z najčastejších komplikácií pri tomto ochorení. Ochorenie ale môže postihnúť aj iné dôležité orgány ako pľúca, srdce alebo mozog.

SLE a HIV je to isté

Nie. Pri oboch ochoreniach je problém v imunite, ale tu podobnosť končí. Imunitný systém u ľudí s HIV nedokáže účinne bojovať s infekciami a patogénmi, nie je aktívny. Pri lupuse je imunitný systém nadmerne aktívny a jeho aktivita je až tak veľká, že útočí aj na vlastné tkanivá.

SLE je nákazlivé

Nie. Ide o autoimunitné ochorenie, ktoré sa neprenáša žiadnou formou kontaktu. Nechytíte ho podaním ruky, vdýchnutím kvapôčok ktoré pacient vydychuje a ani pri sexuálnom kontakte. Pri kožnom lupuse sa na koži vytvárajú lézie, červené zapálené fľaky, ktoré síce nevyzerajú dobre, ale nie sú infekčné a nemôžete sa nimi nakaziť. Červené fľaky sú len výsledkom aktivity imunitného systému, ktorý spôsobuje zápal v koži.

Lupus sa dá vyliečiť vhodnou stravou

Nie. Stravou sa lupus vyliečiť. Zdravá strava ale môže pomôcť zmierňovať príznaky lupusu, zmierňovať závažnosť vzplanutí a celkovo podporovať imunitný systém a zlepšovať zdravie organizmu. Vhodná strava prispieva k udržaniu zdravých orgánov a tkanív. Ak je organizmus zdravý, imunitný systém nie je nútený sa priveľmi aktivovať a to je pri lupuse dôležité.

Lupus môže vzplanúť stresom

Áno, môže. Stres je jedným z faktorov, ktoré sa pravdepodobne podieľajú na vzniku SLE a môže toto ochorenie aj „aktivovať“. Pri strese sa aktivuje imunitný systém, ktorý sa u zdravých ľudí po strese zastaví. V prípade lupusu sa aktivita imunitného systému nezastaví a napáda zdravé orgány.

Imunitný systém môžu aktivovať aj iné, navonok neškodné príčiny ako slnečné svetlo alebo nedostatok spánku.

Lupus. Stres

Existuje len jeden typ lupusu

Nie. Ako sme už vyššie spomínali existuje viacero typov. Diskoidný lupus eryhematosus (kožný lupus) postihuje najčastejšie len kožu. Závažnejším typom je systémový lupus erythematosus (SLE), kedy príznaky postihujú viaceré orgány a tkanivá. Ďalej to je lupus vyvolaní liekmi, ktorý zmizne pár mesiacov po liečbe a neonatálny lupus.

Ak mám SLE nemôžem alebo by som nemala otehotnieť

Môžete. Pokojne môžete mať lupus, otehotnieť, donosiť a aj porodiť zdravé dieťa. Je pravdepodobné, že vás počas tehotenstva bude lekár viac monitorovať a sledovať, nakoľko je u vás vyššie riziko komplikácií ako preeklampsia, problémy s obličkami a ďalšie.

Lupus je smrteľné ochorenie

Nie. Rôznorodosť príznakov autoimunitného ochorenia je tak široká, že ťažko nájdete dvoch pacientov s rovnakými príznakmi. Ak je toto ochorenie zachytené včas a je nastavená správna liečba môžu ľudia s lupusom viesť plnohodnotní život desiatky rokov. Za posledné roky sa sprístupnilo množstvo liečebných postupov, pomocou ktorých sa dá tento stav zvládnuť.

rhcnj.com/blog/myths-and-facts-about-lupus

lupus.org/resources/what-is-lupus

urgentcare-sj.com/blog/myths-and-facts-about-lupus

creakyjoints.org/about-arthritis/lupus/lupus-overview/lupus-facts/

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY